Szerbia terrorcselekménynek tekinti Oliver Ivanovic meggyilkolását, és ennek megfelelően fog eljárni - jelentette ki Aleksandar Vucic szerb államfő az ország nemzetbiztonsági tanácsának rendkívüli ülését követő sajtótájékoztatóján.
Kedden az észak-koszovói Kosovska Mitrovicában lelőtték Oliver Ivanovic vezető koszovói szerb politikust, amikor pártjának épületébe akart belépni. Az elkövetők egy mozgó járműből adták le a lövéseket. Aleksandar Vucic kiemelte: a szervezett bűnözés elleni szerbiai ügyészség foglalkozik az üggyel, és várhatóan már kedden megindítja az eljárást.
Emellett Belgrád azt követeli az Európai Unió koszovói jogi és igazságügyi missziójától (EULEX), valamint a koszovói ENSZ-közigazgatástól (UNMIK), engedélyezze a szerb hatóságoknak, hogy részt vegyenek a nyomozásban, és megtalálhassák az elkövetőket – tette hozzá. Mint mondta: Belgrád nem bízik teljes mértékben a koszovói hatóságokban, ezért arra kéri őket, ha nem képesek megtalálni a merénylőket, kérjenek segítséget Szerbiától.
Hangsúlyozta: bárki is követte el a gyilkosságot, “legyen az szerb, albán vagy külföldi”, elsősorban az Ivanovic családot támadta meg, másodsorban pedig a koszovói szerbeket, Észak-Koszovót és Szerbiát. Oliver Ivanovicról szólva elmondta, hogy mérsékelt politikus volt, aki nem gerjesztett feszültséget az albánok és a szerbek között.
A szerb elnök felhívta a figyelmet arra, hogy számos érdekes részlet került máris napvilágra a lehetséges elkövetőket illetően, részleteket azonban a nyomozás érdekében nem fedhet fel – tette hozzá. A Vecernje Novosti című belgrádi napilap időközben közölte, hogy Kosovska Mitrovica egy külvárosi részén a rendőrök egy kiégett, rendszámtábla nélküli autót találtak, amely a feltételezések szerint az elkövetők gépjárműve lehetett.
Nebojsa Vlajic, Ivanovic ügyvédje a sajtónak elmondta: jóllehet a koszovói szerb politikus több fenyegetést is kapott, nem fogadott fel testőröket, mert úgy gondolta, szabadon mozoghat a saját városában.
Több mint egyéves szünet után kedden folytatódott volna a Szerbia és Koszovó viszonyát rendező párbeszéd Brüsszelben, a merénylet hírére a szerb delegáció azonban lemondta a megbeszélést, és visszatért Belgrádba. Erre reagálva Ramush Haradinaj koszovói kormányfő a Facebookon közölte: tragikus, ami történt, de szerinte nem logikus, és ellentmond az együttműködés szellemiségének az, hogy Szerbia ezt az eseményt a napi politika céljaira használja, és visszalépett a brüsszeli párbeszédtől. A szerb elnök szerint viszont nem lehet akkor tárgyalni, amikor a kérdéses területen megöltek egy ismert politikust, és addig nem folytatódhat a párbeszéd, amíg kézre nem kerülnek az elkövetők.
Mogherini: állítsák bíróság elé a gyilkosokat!
Az Európai Unió azt várja a koszovói hatóságoktól, hogy fáradságot nem kímélve tegyenek meg mindent Oliver Ivanovic vezető koszovói szerb politikus gyilkosainak felkutatása és haladéktalan bíróság elé állítása érdekében - jelentette ki Federica Mogherini, az Európai Unió (EU) kül- és biztonságpolitikai főképviselője.
Az Európai Unió külügyi szolgálatának (EEAS) tájékoztatása szerint a gyilkosságot követően a főképviselő telefonon beszélt Aleksandar Vucic szerb és Hashim Thaci koszovói államfővel, és határozottan elítélte a gyilkosságot. Elmondta, hogy az Európai Unió koszovói jogi és igazságügyi missziójának (EULEX) bírói testülete – megbízatásának megfelelően – minden segítséget megad a koszovói illetékes hatóságoknak.
Mogherini felszólította mindkét felet arra, hogy őrizzék meg nyugalmukat, tanúsítsanak önuralmat, valamint tegyék lehetővé a jogállamiság és az igazságszolgáltatás érvényesítését.
A 64 éves Ivanovicot 2016-ban az Európai Unió jogi és igazságügyi missziójának (EULEX) bírósága háborús bűnök – egyebek mellett gyilkosság – miatt kilenc év letöltendő börtönbüntetésre ítélte, tavaly azonban a koszovói fellebbviteli bíróság az ügy újratárgyalását rendelte el. A koszovói politikus 33 hónapot töltött előzetes letartóztatásban, később házi őrizetben volt.
Koszovó 2008-ban kiáltotta ki függetlenségét Szerbiától, de ezt Belgrád azóta sem hajlandó elismerni, és továbbra is sajátjának tekinti a többségében albánok lakta területet. Észak-Koszovóban körülbelül 50 ezer szerb él. Belgrád és Pristina között 2013-ban kezdődött a kapcsolat normalizálását célzó párbeszéd, ám ez mindeddig kevés eredménnyel járt, noha ez a feltétele mindkét ország európai integrációjának.
(MTI)