Világszerte több helyen tartottak tiltakozó akciókat a rendőri túlkapások ellen, illetve tömegek fejezték ki szolidaritásukat az egyesült államokbeli tüntetők mellett, akik a néger George Floyd halála miatt vonultak utcára.
Az új-zélandi Aucklandben több ezren demonstráltak hétfőn Floyd halála miatt - aki május 25-én vesztette életét egy rendőri intézkedést követően Minneapolisban - és általánosságban a hatósági erőszak és a rasszizmus ellen.
Zoom
Montrealban felvonultak a rendőri erőszak ellen, de a négereké jóval kevésbé zavarja őket (fotó: Ivanoh Demers / Radio-Canada)
A tüntetők az amerikai konzulátus elé vonultak, ahol térdre ereszkedtek, táblákat tartva a magasba olyan feliratokkal, hogy "nem kapok levegőt" és hogy az "igazi vírus a rasszizmus". Az ország más városaiban is hasonló, békés megmozdulásokat tartottak.
A brit főváros központjában vasárnap szintén ezrek tüntettek. "Nincs igazság! Nincs béke" - skandálták.
Brazíliában is voltak tiltakozások, a helyi nyomornegyedekben élő feketék elleni gyakori rendőri bűncselekmények ellen. A tömeg feloszlatására könnygázt vetettek be.
Zoom
Ha ők a rendőrséget felszámolnák "megjavítás" helyett, akkor logikus, ha a mások a feketéket sem integrálni akarják (pedig próbálkoznak...), hanem megszabadulni tőlük (fotó: Fannie Bussières McNicoll / Radio-Canada)
Kanadában demonstrációt szerveztek a rasszizmus ellen, amely összecsapásokba torkollott a rendfenntartók és egyes résztvevők között. Utóbbiak köveket dobáltak, és voltak, akik kirakatokat törtek be.
Az AP amerikai hírügynökség arról számolt be, hogy az Egyesült Államokkal szembenálló, tekintélyelvű államokban, például Oroszországban és Kínában, a helyzetet a washingtoni bírálatok hitelességének aláásására próbálják elsősorban felhasználni.
A moszkvai kormány például azt hangoztatta, hogy az Egyesült Államokban rendszerszintű problémák vannak a jogállamisággal.
Az iráni televíziós csatornák részletesen foglalkoztak az egyesült államokbeli eseményekkel, és folyamatosan sugározzák a zavargásokról készített felvételeket. A külügyminiszter pedig felszólította az amerikai kormányt, hogy vessen véget a lakosság elleni erőszaknak.
Zoom
Nácigyanús lehetett ez az ablak is (fotó: Graham Hughes / Canadian Press)
Több amerikai nagyvárosban zajlottak megmozdulások az elmúlt napokban az után, hogy egy hete egy férfi meghalt egy durva rendőri intézkedés során. Az "afroamerikai" George Floydot egy igazoltatás során négy fehér rendőrtiszt (a fajkeverő Derek Chauvin három társa közül egy fehér, egy ázsiai, egy pedig félnéger volt - a szerk.) a földre kényszerítette, majd egyikük percekig térdelt a nyakán. A férfi levegőért könyörgött, később pedig a kórházba szállítás közben meghalt. A minneapolisi rendőrség pénteken bejelentette: gyilkosság vádjával őrizetbe vették a rendőrt, aki Floyd nyakára térdelt.
Frissítés: Obama nemzetközi tanácsadója az oroszokat vádolja ezért is, a Kreml ezt manipulációnak tartja
Az Egyesült Államokban zajló zavargások ügye amerikai belügy, amelybe Oroszország semmilyen módon nem szándékozik beavatkozni - jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője hétfőn újságíróknak.
Peszkov Susan Rice-nak, az előző amerikai elnök, Barack Obama nemzetbiztonsági tanácsadójának a CNN-nek adott vasárnapi nyilatkozatára reagált. Ebben a volt amerikai tisztségviselő azt mondta, hogy a Minneapolisban rendőri erőszak áldozatául esett afroamerikai George Floyd halála nyomán kirobbant zavargásokban a saját tapasztalata alapján "orosz forgatókönyvet" vél felfedezni. A Fehér Ház volt tisztségviselője szerint Oroszország célja, hogy megszégyenítse az Egyesült Államokat és hogy az amerikaiakat egymás ellen uszítsa. Mint mondta, "nem lepődne meg", ha kiderülne: a közösségi médiát felhasználva Moszkva hangolta egymás ellen a békés megmozdulásokat erőszakba fordító szélsőségeseket.
A Kreml szóvivője szerint Rice "inszinuációja", amelyet Moszkva nem tekint Washington hivatalos véleményének, "abszolút helytelen, téves". Marija Zaharova, a Kreml szóvivője Facebook-bejegyzésében "piszkos információs manipulációnak" nevezete a volt amerikai tisztségviselő megnyilvánulását. Zaharova szerint az amerikai demokraták által kitalált "ostoba elmélet" értelmében mindenért, ami nem tetszik nekik, Oroszországot kell vádolni.
"Az ön CNN-interjúja maga a propaganda" - írta Rice-nak címezve szavait az orosz diplomata. Egyben arra biztatta a volt nemzetbiztonsági tanácsadót, hogy álljon az emberek elé és mondja a szemükbe, hogy a YouTube-on és a Facebookon keresztül az oroszok irányítják őket.
A washingtoni orosz nagykövetség jegyzékben tiltakozott az amerikai külügyminisztériumnál amiatt, hogy a minneapolisi rendőrök könnygázt fújtak Mihail Turgijevnek, az orosz RIA Novosztyi tudósítójának és amerikai kollégáinak arcába, holott jól láthatóan viselték a média képviselőinek megkülönböztető jelzéseit. Anatolij Antonov, a diplomáciai misszió vezetője nehezményezte, hogy az incidens miatt az amerikai sajtó nem nyilvánította ki támogatását.
Az orosz külügyminisztérium vasárnap nyilatkozatban ítélte el az amerikai rendfenntartó erők által az újságírókkal szemben gyakorolt túlzott erőszakot. A tárca elítélte a könnygáz és a gumilövedékek média elleni bevetését és emlékeztette az amerikai hatóságokat arra, hogy Washington nemzetközi kötelezettségvállalásainak megfelelően biztosítaniuk kell a sajtó biztonságos és zavartalan működését.
Peszkov egyébként hétfőn azt is elmondta a sajtónak, hogy a Kremlnek több információra van szüksége ahhoz, hogy eldöntse, hogyan reagáljon Donald Trump elnöknek a G7-csúcsra szóló meghívására. Emlékeztetett arra, hogy Vlagyimir Putyin orosz vezető a párbeszéd híve.
(MTI nyomán)