Texas állam keresetet nyújtott be az amerikai legfelsőbb bírósághoz, hogy érvénytelenítse Joe Biden demokrata párti jelölt győzelmét a november 3-i elnökválasztáson, mert szerinte több államban is tömeges csalást követtek el. A keresethez csütörtökig 17 másik állam igazságügyi minisztere és a washingtoni kongresszus 106 republikánus párti tagja csatlakozott.
A beadvány szerint Michigan, Georgia, Pennsylvania és Wisconsin államokban - amelyekben Joe Biden győzött - történt tömeges csalás, ezért a legfelsőbb bíróságnak érvénytelenítenie kell a négy állam által delegált 62 elektor szavazatát, ami megfordíthatja az eredményt. A texasi igazságügyi miniszter mint felperes az AP amerikai hírügynökség értesülése szerint nem támasztja alá vádjait bizonyítékokkal.
A 17 - republikánus vezetésű - államból hat felperesként csatlakozott a keresethez, a többi támogatóként.
A 106 republikánus kongresszusi tag a keresethez csatolt indoklásában azt írta: "alkotmányellenes szabálytalanságok kétségessé teszik az amerikai választási rendszer tisztességességét" és a választás eredményét.
Donald Trump elnök is bejelentette csütörtökön, hogy felperesként csatlakozik a texasi keresethez. Azt írta a Twitteren: "A legfelsőbb bíróság most lehetőséget kap arra, hogy megmentse az országot az Egyesült Államok történetének legnagyobb választási csalásától".
Texas keresete előtt eddig egy pert vittek el a szövetségi legfelsőbb bíróságig: ebben a pennsylvaniai eredmények hitelesítésének leállítását kérték, és ez még függőben van.
Az AP által idézett jogi szakértők szerint a kereset példa nélküli az amerikai történelemben, és nincs esélye, mert azt követeli, hogy a legfelsőbb bíróság érvénytelenítse több tízmillió szavazó voksát.
A támogató tagállami igazságügyi miniszterek között is van néhány, aki elismeri, hogy alaptalan az elnök vádja, miszerint tömeges csalás történt. Wayne Stenehjem észak-dakotai igazságügyi miniszter például azt mondta: állama nem vádolja azzal a szóban forgó négy államot, hogy tömeges csalás színhelye volt, de a keresetnek annyi haszna lehet, hogy a legfelsőbb bíróság egyszer és mindenkorra pontot tesz a vádak végére. Tim Fox montanai igazságügyi miniszter pedig úgy nyilatkozott: a kereset megkésett, de felvet több fontos alkotmányügyi kérdést a hatalmi ágak szétválasztásáról és a levélszavazás tisztaságáról.
(MTI)
Szombati frissítés: Az amerikai Legfelsőbb Bíróság elutasította Texas állam keresetét
Az amerikai Legfelsőbb Bíróság pénteken elutasította Texas állam keresetét, amellyel Joe Biden demokrata párti jelölt győzelmét akarta érvényteleníteni a november 3-i elnökválasztáson négy tagállamban.
Texas azzal érvelt, hogy Georgiában, Michiganben, Pennsylvaniában és Wisconsinban tömeges csalást követtek el. A beadványhoz több állam igazságügyi minisztere és a washingtoni kongresszus számos republikánus párti tagja is csatlakozott. Donald Trump elnök is bejelentette csütörtökön, hogy felperesként csatlakozik a texasi keresethez.
A bíróság szerint Texasnak nincs kereshetőségi joga az ügyben, mert nem tudta jogilag megalapozni ahhoz fűződő érdekét, hogy egy másik tagállamban miként folytatják le a választást.
Michigan, Georgia, Pennsylvania és Wisconsin államokban - amelyekben Joe Biden győzött - a törvényszéktől a kereset elutasítását kérte, amely szerintük nélkülöz minden alapot.
2. frissítés: Trump: a legfelsőbb bíróság cserben hagyott minket
A hírügynökségek értékelése szerint a legfelsőbb bíróság ítélete pontot tesz azoknak az egyelőre sikertelen igazságügyi lépéseknek a végére, amelyeket Trump választási kampánystábja folytatott, az elnökválasztás eredményének megfordításáért.
Trump pénteken éjfélkor azt írta a Twitteren, hogy "A legfelsőbb bíróság valójában cserben hagyott minket. Nincs bölcsesség, nincs bátorság!" A hivatalban lévő elnök üzenetében felpanaszolta, hogy a bíróság "villámgyorsan" elutasította az ügyet, annak ellenére, hogy ő több szavazatot nyert, mint bármely más korábbi elnök.
The Supreme Court really let us down. No Wisdom, No Courage!— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) December 12, 2020
Végül kijelentette:
"Ez egy meghamisított választás, küzdjünk tovább!".
Kayleigh McEnany fehér házi szóvivő azt mondta: nem lehet másképpen értékelni a történteket, mint hogy a bíróság "kitért" a válasz elől).
"Kitértek, az eljárásrend mögé bújtak, és nem voltak hajlandók felhasználni tekintélyüket az alkotmány érvényesítésére" - tette hozzá.
Joe Biden demokrata párti elnökjelölt szóvivője viszont úgy vélekedett: nem lehet csodálkozni azon, hogy a bíróság elutasította a Trump vereségének letagadására irányuló "alaptalan kísérletet".
Biden 306 elektori szavazatot tudhat magénak, annyit, mint amennyit négy évvel ezelőtt Trump is szerzett. Emellett Biden országos szinten több mint hétmillió szavazattal előzte meg Donald Trumpot.
Ben Sasse nebraskai republikánus szenátor, egyike azoknak, akik deklaráltan elfogadták a legfelsőbb bíróság pénteki döntését, azt mondta, a választási éjszaka óta sokan tévesztették meg a választókat különféle koholmányokkal, például azzal, hogy a "kenyai születésű fajta" kifejezéssel dobálóztak.
Ez Barack Obama volt elnökre utal, akit sokáig vádoltak azzal ellenfelei, hogy nem az Egyesült Államokban született, tehát nem lehetett volna megválasztani elnöknek.
Nagyon káros volt az a széles körben terjedő összeesküvés-elmélet is, miszerint Hugo Chávez néhai venezuelai államfő köre beleavatkozott az amerikai választásokba - mondta Sasse.
Minden amerikainak, aki törődik a jogállamisággal, így Trump (tanácsadóinak) is, vigasztalódniuk kell azzal, hogy a legfelsőbb bíróság lezárta az ügyet - tette hozzá.
Justin Amash michigani képviselő, aki korábban republikánus volt, de függetlenné vált és többször hevesen bírálta a hivatalban lévő elnököt és pártját, kijelentette: "A választási csalással kapcsolatos megtévesztés az amerikai politikai történelem egyik legkínosabb és legbecstelenebb epizódjának fog bizonyulni utólag, nem kis részben azért, mert számtalan republikánus tisztviselő értett vele egyet és népszerűsítette."
"A választásokat ellopták"
Trump legjelentősebb szövetségesei nem hajoltak meg a bírósági döntés előtt. Rudy Giuliani, az elnök személyes ügyvédje, aki a Biden győzelmének bírósági megdöntésére tett számos kísérlet mögött állt, konkrét bizonyítékok nélkül ismét azt állította, hogy a választásokat "ellopták".
A Fox News tévécsatornának azt mondta: "Azt hiszem, ez (Biden győzelme) egy szörnyű dolog lesz az amerikai történelemben". Egyúttal további erőfeszítések megtételére buzdított.
Rick Hasen, a Kaliforniai Egyetem jogászprofesszora úgy vélekedett: "Néhány per lehet még, de ezek nem változtatják majd meg a választási eredményeket".
"Biden elnöksége törvényességének vitatása és általában a választásoké még évekig visszaköszönnek majd. És ez jelenti az igazi tragédiát" - tette hozzá.
(MTI)