"Az európaiak nyíltan elismerik, hogy még nem tudnak teljesen leválni az orosz energiaforrásokról, és egyre inkább nyilvánvaló, hogy azok az EU-tagállamok, amelyekben különösen magas az orosz fosszilis energia súlya, hosszú ideig nem lesznek képesek arra, hogy felfüggesszék az olajunkat” – így fogalmazott ma Vlagyimir Putyin egy olajipari egyeztetésen az orosz TASZSZ tudósítása szerint, célozva Magyarországra is. Az orosz elnök súlyos európai versenyképességi következményeket vázolt, illetve azt mondta, hogy az uniós energiapolitika a gazdasági öngyilkosság felé tart, idézi a Portfolió.
Zoom
Fotó: Getty Images
Az orosz elnök a bevezetőben jelzett idézetet úgy folytatta: "Ezzel együtt is kitűzték ezt a feladatot, látjuk. Kitűzték ezt a célt anélkül, hogy figyelnének arra a kárra, amit már eddig is okoztak a saját gazdaságaiknak." Putyin szerint azzal, hogy az Európai Unió le akar válni az orosz energiahordozókról
Európa rendszerszinten, hosszú távon olyan régióvá válik, ahol a világon a legdrágább az energia.
Úgy folytatta: "Ez a legsúlyosabb módon, és egyes szakértők szerint - visszavonhatatlanul - alááshatja az európai ipar jelentős részének versenyképességét, amely a világ más régióiból érkező vállalataival szemben elveszíti a versenyt".
Szerinte
nyilvánvaló, hogy az orosz energiaforrásokkal együtt Európa elveszíti a gazdasági tevékenység növelésének lehetőségét. Egy ilyen gazdasági öngyilkosság természetesen az európai országok belügye.
Zoom
A Reuters a televíziós közvetítés alapján a saját tudósításában azt emelte ki: Putyin szerint az orosz olaj és gáz elleni nyugati szankciókat politikai okok miatt vezetik be, és már az orosz olaj elleni potenciális embargó is magasabb olajárakat okozott világszerte, ami egyúttal növekvő orosz exportbevételeket hozott.
Az orosz olajembargóról tegnap sem tudtak megegyezni a tagállamok külügyminiszterei, és egyelőre nem is látszik, hogy mikor lehetséges az alku, leghamarabb talán a május végi EU-csúcson. A magyar kormány ugyanis továbbra is elutasítja a legutolsó brüsszeli ajánlatot (2024 végéig mentesség az embargó alól) és komoly anyagi segítséget kér, vagy, ha ezt nem tudja megadni a Bizottság, akkor inkább teljes, időkorlát nélküli felmentést kér a vezetékes orosz olajimport alól.
Ezután a magyar álláspont után fogalmazott ma a fele részben szintén orosz olajat importáló Csehország külügyminisztere úgy (hiszen nekik is erőfeszítésbe kerülne a leválás, és így 2024 nyaráig kapnának felmentést az orosz embargó alól), hogy a magyar kormány álláspontja elfogadhatatlan.