Az orosz védelmi minisztérium közölte, hogy 265 ukrán harcos megadta magát az ostromlott Azovsztal acélgyárban az ukrán Mariupol kikötővárosban.
Zoom
Több mint 50-en súlyosan megsebesültek – közölte a minisztérium, hozzátéve, hogy az orvosi ellátásra szorulókat a Mariupoltól keletre fekvő Novoazovszk város kórházába szállították.
Zoom
Az orosz hatóságok képeket tettek közzé azokról a sebesült ukrán katonákról, akik állításuk szerint az acélgyárból távoztak, és akik most orosz őrizetben vannak – írja a Guardian.
Drónvideón, ahogy kiviszik az Azovsztal sebesültjeit
A Nexta Twitter-csatornáján jelent meg az alábbi videó, amin a felirat szerint az a 44 másodperc látható, ahogy kiviszik hordágyakon a mariupoli ostrom legsúlyosabb sérültjeit.
Motozás:
Kijev szerint a mariupoli védők megváltoztatták a háború menetét
Mihajlo Podoljak ukrán elnöki tanácsadó kijelentette, a mariupoli védők megváltoztatták az Oroszországgal vívott háború menetét azzal, hogy 82 napig kitartottak.
Televíziós nyilatkozatában Podoljak azt mondta, hogy a kikötőváros védelmi ereje megállította Moszkva hadműveletét, amelynek célja az volt, hogy területeket foglaljon el Kelet- és Dél-Ukrajnában.
Hozzátette, hogy a mariupoli Azovsztal acélgyárból – amely a város védelmének utolsó bástyája az orosz ostromban – való evakuálásról folytatott tárgyalások nehézségekbe ütköztek, de reméli, hogy sikerrel járnak.
Mivel Mariupol 82 napig vonta be az Orosz Föderáció erőit, az Ukrajna keleti és déli részének elfoglalását célzó hadműveletet feltartóztatták. Ez megváltoztatta a háború menetét – mondta Podoljak.
Zoom
Fotók: orosz védelmi minisztérium
Halálbüntetést kaphatnak
Leonyid Szluckij parlamenti képviselő, az orosz békedelegáció tagja azt mondta: meg kellene fontolni, hogy halálbüntetést szabjanak ki az Azov-ezred harcosaira.
Leonyid Szluckij kedden az orosz alsóházban azt mondta: bár Oroszországban már nincs halálbüntetés, az Azov harcosai esetében „alaposan meg kellene fontolni”, hogy ne sújtsják-e őket ezzel.
Nem érdemlik meg, hogy éljenek, azok után a szörnyű, az emberiség és a hadifoglyaink elleni bűntettek után, amelyeket állandóan elkövetnek – mondta Szluckij, aki a Reuters szerint „emberbőrbe bújt állatoknak” is nevezte az azovistákat.
Terrorszervezetté nyilváníthatják őket
Alig néhány órával később az orosz főügyészi hivatal azt kérte az orosz legfelsőbb bíróságtól, hogy nyilvánítsák terrorszervezetté az Azov-ezredet.
A bíróság május 26-án hozhat döntést a kérdésben.
Frissítés: legalább hét busz hagyta el az Azovsztalt kedden
Legalább hét, a magukat megadó ukrán katonákat szállító busz hagyta el a mariupoli Azovsztalt kedden – írja a Reuters egy szemtanúra hivatkozva.
Az utolsó mariupoli védők hétfőn tették le a fegyvert, amelyet követően hadifogságba estek, és fogolycserével váltanák majd ki őket.
2. frissítés: "a nácik az Azovból feltétel nélkül megadták magukat" - további részletek
Az orosz legfelsőbb bíróság május 26-án tárgyalja majd az Azov ukrán félkatonai alakulat terrorszervezetté nyilvánítását és tevékenységének betiltását orosz területen - közölte kedden az orosz igazságügyi minisztérium.
A bírósági iratok szerint a keresetet az orosz főügyészség nyújtotta be. Dmitrij Agranovszkij, a RIA Novosztyi hírügynökség által megszólaltatott jogi szakértő kijelentette, hogy ha a legfelsőbb bíróság terrorszervezetnek ismeri el az Azovot, amelynek tagjai ellen Oroszországban büntetőeljárás indult, akkor az alakulat minden tagjára 10-20 évi, a szervezőkre pedig 15-20 év börtönbüntetést szabhatnak ki.
Az Oroszországban neonácinak tekintett Azovnak 2014-ben kulcsszerepe volt az akkori kijevi erőszakos hatalomváltás elleni, oroszpárti lázadás elfojtásában Délkelet-Ukrajnában és Mariupol visszafoglalásában a szakadároktól. A Moszkva által idén februárban megindított, hivatalosan "különleges hadműveletnek" nevezett ukrajnai háborúban pedig az Azovi-tenger partján fekvő iparváros védelme volt a feladata a nemzeti gárda részévé vált alegységnek. Becslések szerint az alakulat több száz tagját tarthatják immár csaknem egy hónapja körülzárva az Azovsztal acélmű kazamatáiban.
Igor Konasenkov vezérőrnagy, az orosz védelmi minisztérium szóvivője a kedd délelőtti hadijelentésben azt mondta, hogy a körülzárt Azovsztalban egy nap alatt az Azov fegyveresei és az ukrán katonák közül 265-en tették le a fegyvert és adták meg magukat. Közülük 51-en súlyos sebesültek. Az orvosi ellátásra szorulókat a donyecki "népköztársaság" novoazovszki kórházába küldték ellátásra és ápolásra.
Ez volt az első eset, hogy Azov fegyveresei tömegesen adták meg magukat. Korábban tengerészgyalogosok tették le a fegyvert a mariupoli acélműveknél, mintegy másfél ezren.
Orosz sajtóforrások szerint kedden újabb Azov-fegyveresek adták meg magukat, de számukról estig hivatalos tájékoztatást nem adtak ki. A Rosszija 1 televízió szerint az oroszországi Taganrogból rabszállító kocsit is küldtek értük.
Az orosz Nyomozó Bizottság (SZK) a Telegram csatornáján bejelentette, hogy a testület nyomozói fogják kihallgatni a fogságba esett Azov-tagokat "az ukrán rezsimnek a Donyec-medence lakossága ellen elkövetett bűncselekményeivel" kapcsolatban. A detektívek meg fogják állapítani a foglyok személyazonosságát, és ellenőrizni fogják, hogy részt vettek-e a polgári lakosok elleni bűncselekményekben, és a vallomásokat összevetik az eddigi nyomozati anyagokkal.
Dmitrij Poljanszkij, az orosz ENSZ-nagykövet helyettese kedden a Twitteren közölte, hogy az Azov tagjai feltétel nélkül tették le a fegyvert. A diplomata a The New York Times közlésére reagált, amelynek szerzője azt állította, hogy "Ukrajna befejezte a harci küldetést Mariupolban", és a fegyvereseket "evakuálták", ami lap szerint "a harcok végét jelentette az Azovsztalban".
"Nem tudtam, hogy az angol nyelvben ennyi lehetőség van annak az egyszerű hírnek a közlésére, hogy a nácik az Azovból feltétel nélkül megadták magukat" - írta.
Vjacseszlav Vologyin, az Állami Duma (parlamenti alsóház) elnöke a törvényhozás plenáris ülésén kijelentette, hogy a "náci bűnözőket" a fogolycserék során semmiképp sem szabad kicserélni, és mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy bíróság elé állítsák őket. Vologyin felhívta a figyelmet arra, hogy miközben Oroszország mindent megtesz a sebesült hadifoglyokkal való humánus bánásmód érdekében, addig az ukrán fél kegyetlenül bánik a hadifogságba esett emberekkel, meg is kínozza őket.
Az orosz Külső Hírszerző Szolgálat (SZVR) sajtószolgálata kedden közleményt adott ki, amelyben azt állította, hogy az Egyesült Államok Szíriában terroristák, egyebek között az Iszlám Állam (IÁ) nemzetközi terrorcsoport tagjainak körében toboroz zsoldosokat az ukrajnai háborúhoz. Az SZVR szerint a szíriai kurdok által őrzött börtönökből idén áprilisban mintegy hatvan 20-25 éves IÁ-harcost bocsátottak szabadon, akik a jordániai és az iraki határ közelében lévő et-Tanf amerikai bázison kiképzést kaptak az Ukrajnában való bevetéshez.
Az orosz hírszerzés úgy tudja, hogy et-Tanf a terroristák átképzésének központjává vált, ahol egyidejűleg mintegy félezer lojális, zömében a Kaukázuson túli területekről és Közép-Ázsiából származó dzsihadistát készítenek fel arra, hogy különleges alakulatokban elsősorban az orosz fegyveres erők egységei ellen hajtsanak végre felforgató és terrorista cselekményeket Szíriában, és most már Ukrajnában is. Az oktatás magában foglalja a beszerezhető páncéltörő rakétarendszerek, az MQ-1C felderítő és csapásmérő drónok, valamint a fejlett kommunikációs és megfigyelő berendezések kezelésének elsajátítását.
Ukrán védelmi tárca: nincs jobb megoldás a mostaninál az ukrán katonák kimentésére az Azovsztalból
A mostaninál nem létezik jobb megoldás az ukrán katonák kimentésére a Donyeck megyei Mariupolban az orosz hadsereg által körbezárt Azovsztal acélipari gyár területéről - jelentette ki Anna Maljar ukrán védelmi miniszterhelyettes keddi kijevi sajtótájékoztatóján.
Leszögezte, hogy a műveletet akkor tekinti Kijev befejezettnek, ha az ukrán katonák mindegyike visszatért ukrán ellenőrzésű területre.
Maljar az Ukrajinszka Pravda hírportál beszámolója szerint kijelentette, hogy a mariupoli orosz katonai blokád feloldása a jelenlegi helyzetben lehetetlen. A sebesült ukrán katonák orosz ellenőrzés alatti területre szállításáról pedig azt mondta, hogy "ez volt az egyetlen kiút".
"Még egyszer emlékeztetnünk kell arra, hogy Mariupol védői: a nemzeti gárda, az országos rendőrség, a határőrség, az ukrán hadsereg, különösen a 36. tengerészgyalogos dandár, a mariupoli területvédelmi alakulat teljes mértékben teljesítették harci küldetésüket" - szögezte le.
Kiemelte, hogy a Mariupolban szolgálatot teljesítő ukrán erők védekezésének köszönhetően az orosz hadsereg nem tudott csapatokat átcsoportosítani Ukrajna más régióiba. Szavai szerint körülbelül húszezer orosz katonáról van szó. Moszkva így nem tudta rövid idő alatt elfoglalni Zaporizzsját, és nem tudta megteremteni a feltételeket a Donyec-medencében harcoló ukrán egyesített haderő "elzárásához" sem az ország keleti részében - tette hozzá.
Irina Verescsuk ukrán miniszterelnök-helyettes kedden kijelentette, hogy folytatódik a Mariupolt védő ukránok kimentésére irányuló humanitárius művelet. Azt is mondta, hogy az orosz ellenőrzés alatti területre vitt sebesülteket, miután állapotukat stabilizálták, Kijev orosz hadifoglyokra készül kicserélni.
(Index - Kuruc.info - 24 - MTI nyomán)
Korábban írtuk: