Olekszij Danyilov, az ukrán Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanács (RNBO) titkára pénteki Facebook-bejegyzésében utalást tett arra, hogy Ukrajna a közeljövőben nemzetközi partnereitől amerikai gyártású F-16-os vadászbombázó repülőgépeket is kaphat.
Zoom
Fotó: Ukrinform
"Hamarosan F-16-osok lesznek Ukrajna egén" - írta a tisztségviselő. Danyilov közzétett egy videót az F-16 műszaki jellemzőiről, nem közölt azonban részleteket arról, hogy a vadászgépek szállításáról született-e már bármilyen döntés.
Volodimir Zelenszkij elnök szerda esti videoüzenetében fontos célkitűzésnek nevezte azt, hogy a nyugati gyártású harckocsik szállításáról meghozott döntés után Ukrajna partnerei kezdjenek katonai repülőgépeket is szállítani. Az ukrán hírportál szerint az F-16-osokat gyártó amerikai vállalat bejelentette: kész ilyen típusú repülőgépeket szállítani európai országoknak, amelyek ezeket továbbadhatják Ukrajnának.
Az Ukrenerho áramszolgáltató vállalat közben arról tájékoztatott, hogy a csütörtöki orosz drón- és rakétatámadások után továbbra is komoly hiány van az ukrán energiarendszerben, emiatt tíz régióban - beleértve a főváros, Kijev környékét - kénytelenek voltak vészleállásokat alkalmazni. Azt sem zárták ki, hogy más megyékben is szükség lesz ilyen szintű korlátozásokra.
Frissítés: legalább fél évbe telik, amíg kiképzik az ukránokat az F–16-osok irányítására
Az ukrán pilótáknak körülbelül hat hónapra lesz szükségük ahhoz, hogy megtanulják irányítani az F–16-os vadászgépeket – jelentette ki Jurij Ihnat, az ukrán légierő szóvivője.
A CNN tudósítása szerint a szóvivő arról is beszélt, hogy a repülést néhány hét alatt elsajátíthatják, ám a harci rutin megszerzése hosszabb időt vehet igénybe.
A nyugati harckocsik sem holnap nyerik meg a háborút Zelenszkijnek
Azoknak, akik azt remélik, hogy a NATO-szövetségesek által Ukrajnának adományozott harckocsiknak azonnali hatásuk lesz az Oroszországgal vívott háborúra, módosítaniuk kell a várakozásaikat − írja ugyancsak a CNN.
Miután megerősítették, hogy megkapják az amerikai Abramseket, a német Leopardokat és a brit Challengereket is, Kijevnek szembesülnie kell azokkal a logisztikai és műveleti kihívásokkal, amelyeket a rendkívül különböző nehézpáncélosok hatékony harci egységekbe való integrálása jelent.
De először is számolniuk kell a szállítás ütemezésével. Még a legoptimistább becslések szerint is hónapokba telik, amíg a harckocsik olyan számban kerülhetnek a harctérre, ami jelentős harcászati előnyt biztosít. Az Abrams harckocsik esetében több mint egy év is lehet, mire Ukrajna bevetheti őket.
Sabrina Singh, a Pentagon helyettes szóvivője közölte, hogy az Egyesült Államok az Abrams egy továbbfejlesztett változatát, az M1A2-t fogja Ukrajnának átadni. Hozzátette, hogy hónapokig is tarthat, mire megkapják azokat az ukránok, mert jelenleg nincs belőlük elég raktáron.
(MTI - CNN - Index nyomán)
Korábban írtuk: