Miután a hírek szerint augusztus 23-án egy Moszkvából Szentpétervárra tartó magánrepülőgépen tíz személy, többek között Jevgenyij Prigozsin, illetve a Wagner-alapító Dmitrij Utkin is életét veszthette, elkezdődtek a találgatások. Egyes feltételezések szerint a Wagner-vezér halála mögött Vlagyimir Putyin orosz elnök állhat, azonban a legújabb elméletek szerint Prigozsin valójában nem halt meg, csak megrendezte a saját halálát.
![]() A Wagner egyik tagja tiszteleg Jevgenyij Prigozsin és Dmitrij Utkin előtt a PMC Wagner irodája előtti ideiglenes emlékműnél Novoszibirszkben 2023. augusztus 24-én (fotó: Vladimir Nikolayev / AFP) |
Vlagyimir Putyin orosz elnök bosszút állt, és megszabadult legnagyobb riválisától, vagy a látszat csal, és – mivel Jevgenyij Prigozsin tisztában volt vele, hogy a Kreml célba vette –, lehetséges, hogy csak megrendezte a halálát? – tette fel a kérdést a Bild német lap.
Mint megírtuk, a tveri régióban lezuhant Embraer Legacy magánrepülőgépen összesen tíz személy utazott, és az elsődleges jelentések szerint mindannyian meghaltak. Az orosz polgári légi közlekedési hatóság szerint Jevgenyij Prigozsin is szerepelt az utaslistán, valamint a magánhadsereg egyik parancsnoka, Dmitrij Utkin is a fedélzeten tartózkodott.
A cikk szerint ennek ellenére a Wagner-csoport zsoldosai abban reménykednek, hogy Prigozsin életben van, hiszen a jelentések szerint két holttest még hiányzik.
Az orosz hatóságok közlése szerint a baleset helyszínén megtalált nyolc holttestet a tveri hullaházba szállították, ahol igyekeznek megerősíteni az áldozatok személyazonosságát. Az azonosítás viszont nehézségekbe ütközhet, mivel egyes források szerint a holttestek egy része súlyosan roncsolódott, ezért DNS-szakértői vizsgálatra lehet szükség.
Prigozsin egy másik gépen utazhatott?
A Wagnerhez tartozónak vélt Gray Zone Telegram-csatorna szerda este 8 óra előtt pár perccel közzé tett egy bejegyzést, amelyben arról írnak, hogy a tveri régióban lezuhant Embraer Legacy magánrepülőgéppel egy időben egy másik Prigozsin tulajdonában lévő repülőgép is a levegőben volt.
A csatorna a Flightradar24 alapján azt írta, a második, RA-02748 járatszámú Embraer 650-es üzleti repülőgép az első gép lezuhanása után visszafordult Moszkva felé, és az orosz főváros melletti Osztafjevó repülőtéren biztonságban leszállt. Ezt a Flash nevű X-csatorna is megerősítette, amely szerint a gép eredetileg Bakuba ment volna tovább.
A Bild cikke szerint a Wagner-zsoldosok abban reménykednek, hogy Prigozsin és a csoport parancsnoka, Dmitrij Utkin elővigyázatosságból nem szállt fel az első gépre, és valójában a második gép fedélzetén tartózkodtak. Ezt az a tény is alátámaszthatja, hogy a Wagner-vezér veszélyeztetett személynek számít, és ezért gyakran adott hamis jeleket a hollétéről.
A Bellingcat oknyomozó portál egyik munkatársa azonban arról írt X-en, egyes orosz bloggerek tagadják, hogy a másik gépen lett volna a Wagner-vezér. Míg Andrij Zaharov, a BBC orosz újságírója a Telegramon azt írta, "ma valóban Oroszországba repült Afrikából, és a Wagner-csoport teljes parancsnoki állománya vele volt". De hozzátette, hogy "csoda lenne, ha a másik gépen ült volna".
Közleményt adott ki a Flightradar24
Kaotikusan váltakozott lezuhanása előtt annak a magángépnek a repülési magassága, amelyen a Roszaviacija orosz légügyi hatóság szerint Jevgenyij Prigozsin, a Wagner katonai magánvállalat alapítója utazott – közölte csütörtökön a Flightradar24 járatkövető szolgáltató.
A szolgáltató adatai szerint a repülőgép szerdán közép-európai idő szerint 17 óra 10 perckor 8,5 kilométeres magasságra emelkedett, és így repült 17 óra 19 percig. Ekkor kaotikusan süllyedni és emelkedni kezdett. Az első magasságvesztés után 9,15 kilométerre emelkedett, aztán 8,4 kilométerre süllyedt, majd 8,9 kilométerre egyenlítette ki a magasságot, végül hirtelen ismét ereszkedni kezdett.
Az utolsó adat 17 óra 20 perckor érkezett, ekkor az Embraer repülőgép körülbelül 6 kilométeren volt. A Flightradar24 szóvivője szerint a gép 30 másodperc alatt 2,4 kilométert veszített a magasságából.
A RIA Novosztyi szerint lezuhanásának helyszínétől két, illetve 3,5 kilométerre találták meg az Embraer két darabját. A távolabb lezuhant elemet a repülőgép farokszárnyának egy részeként írta le a hírügynökség.
A franciákban "megalapozott kétségek" merültek fel
Párizs csütörtökön közölte, hogy "észszerű kétségek" merültek fel a Prigozsin halálát okozó repülőgép-szerencsétlenség körülményeivel kapcsolatban.
Olivier Veran francia kormányszóvivőt a France 2 televízióban a balesetről és Joe Biden amerikai elnök azon állításáról kérdezték, hogy kevés olyan dolog történik Oroszországban, ami mögött ne állna Putyin elnök.
Majd hozzátette, hogy még nem ismerik a baleset körülményeit, de azért vannak észszerű kétségeik – közölte az al Dzsazíra.
Ha túlélte, örökre eltűnhet
A Wagner-vezér repülőgépével történt incidenssel kapcsolatban az is felmerült, hogy azt az orosz légvédelem lőhette ki. Ezt a feltételezést arra alapozzák, hogy Prigozsin lázadása óta Vlagyimir Putyin orosz elnök bosszút forralt.
Mihajlo Podoljak ukrán elnöki tanácsadó szerint Prigozsin és a Wagner-vezérkar kiiktatása egyértelmű üzenet, hogy Putyin soha nem bocsát meg senkinek, és erős jelzés az orosz elitnek a jövőre esedékes orosz választások előtt: "Vigyázz, a hűtlenség egyenlő a halállal".
A brit Alicia Kearns, a brit Alsóház külügyi bizottságának elnöke úgy véli, ha Prigozsin a második repülőgépen utazhatott, és túlélte a repülőgépének lelövését, akkor is valószínűleg soha többé nem hallunk róla.
A Gray Zone csatornán a második repülőgépről szóló bejegyzést követően már olyan bejegyzések jelentek meg, amelyben Prigozsin halálát tényként kezelték, és ezzel egy időben azt írták a Wagner-vezérről, hogy "még a pokolban is ő lesz a legjobb", utalva ezzel Prigozsin azon korábbi kijelentésére, amelyben azt mondta, "a pokolban fogunk kikötni, de még ott is mi leszünk a legjobbak".
Eközben egy, a Wagnerhez közel álló csatorna szerdán arról írt a Telegramon, hogy amennyiben a Prigozsin haláláról szóló híresztelések beigazolódnak, megszervezik a második "Igazságmenetet", és elindulnak Moszkva felé, ugyanis úgy vélik, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök és a Kreml keze is benne van a dologban. (Csakhogy a nehézfegyvereiket átadták, egy részük Fehéroroszországban van, egy részük Afrikában, a másik részük pedig belépett az orosz hadseregbe, így nem kecsegtetne túl sok sikerrel a "menetelés" - a szerk.)
Frissítés: állítólag azonosították Prigozsin holttestét - egy ujjsérülés alapján
Orosz és ukrán médiaforrások egyaránt beszámoltak arról, hogy ma délután megvizsgálták és azonosították Jevgenyij Prigozsin és a Wagner-vezetők holttestét az orosz hatóságok. Az azonosításban a Wagner-csoport korábbi vezetői is részt vettek, a procedúra egy orosz ravatalozóban történt.
A holttestek azonosítása majdnem 24 órát vett igénybe, mert a tegnapi repülőgép-incidens során a gépen tartózkodó személyek súlyosan megégtek. Végül Prigozsint egy ujjsérülés alapján, Utkint pedig tetoválásai alapján azonosították volt fegyvertársaik.
Azt, hogy Jevgenyij Prigozsin gépe miért, hogyan zuhant le, még mindig nem tudni biztosan. A legtöbb elmélet szerint Vlagyimir Putyin adott utasítást a Wagner vezetőinek megölésére, megtorolva ezzel a júniusi lázadást. A gyilkossághoz vagy egy légvédelmi rakétát vagy egy repülőgép fedélzetére csempészett robbanóeszközt használtak.
A hírre reagálva egyes nyugati tisztségviselők megjegyezték: az, hogy az orosz hatóságok megállapították Prigozsin és Utkin halálát, nem jelent semmit, mivel a Moszkvához köthető hírforrások, hivatalos ügynökségek sokszor nem közölnek hiteles információkat.
Független forrásból tehát nem lehet megerősíteni, hogy valóban életüket vesztették a Wagner csoport vezetői.
(Index - MTI - Portfólió nyomán)