Rendkívüli biztonsági készültség lépett életbe Milánóban szerdától, miután egy rendőri üldözésben életét vesztő migráns halála többnapos utcai tiltakozást robbantott ki, összecsapásokkal a tüntetők és a rendőrök között.
A város délkeleti peremén található, többnemzetiségű lakosságáról ismert Corvetto kerületet megszállták a rendőrök. Folyamatos ellenőrzést tartanak, figyelnek arra, hogy sem járművek, sem személyek ne foglalják el a kereszteződéseket. A kerület központjában négy rendőrkamion sorakozott fel, és további két jármű a terrorellenes nyomozóhatóság (Digos) embereivel. Megkétszerezték az éjszakai járőrök számát.
Egyelőre harminc rendőrrel erősítették a hatóságok munkáját, és a belügyminisztérium további ötszáz főt ígért a következő hetekben.
Milánó többi részén is hatósági készültség lépett életbe az utóbbi napok utcai megmozdulásait követően, amelyekben máglyákat raktak az úttesten, petárdákat és tűzijátékot robbantottak, járműveket rongáltak meg, egy utasokkal teli autóbuszt is “megostromoltak”. A zavargásokban több százan vettek részt: arcukat eltakarva pásztázták az utcákat, botokkal, üvegekkel támadtak a rendőrökre.
A készültség biztosan fennmarad a jövő hét végéig, amikor december 7-én Szent Ambrus ünnepnapját tartják meg a Scala operaház idénynyitó előadásával, december 8. pedig munkaszüneti nap lesz.
A Franciaország bevándorlók lakta kerületeiből ismert banlieue-harcok megérkeztek Olaszországba - fejezte ki aggodalmát Bruno Megale rendőrparancsnok, a milánói idegenrendészet vezetője, aki szerint az országos szinten legtöbb bevándorlót számláló Milánó külső kerületeit az ott élő migráns fiatalok uralják. A Corvettóban kitört lázadások átterjedtek volna más városrészekre is, ha a rendőrség nem avatkozik be időben - tette hozzá.
A tiltakozáshullámot a 19 éves, egyiptomi származású Ramy Elgami halála robbantotta ki: a "fiatalember" egy rendőri üldözésben veszítette életét vasárnapra virradó éjszaka.
A büntetett életű "fiatal" egy motoron utazott, melyet egy 22 éves tunéziai vezetett. Nem álltak meg egy rendőri ellenőrzési ponton, ezért üldözőbe vették őket. A motor nekihajtott egy kőfalnak: a családjával 11 éve Milánóban élő Ramy Elgamin már nem tudtak segíteni, tunéziai társát letartóztatták. Ezer euró készpénzt és rabláshoz használt eszközöket találtak nála.
Bevándorlók első csoportjai a kórház előtt kezdtek el tüntetni, ahova a "fiút" szállították. Azt kiabálták, hogy Ramy nem balesetben halt meg, hanem a rendőrök hajtottak neki a motornak. Később engedély nélküli megmozdulást hirdettek meg, amely éjszakába nyúló összecsapássá vált a rendőrséggel.
A zavargások hétfőn és kedden is folytatódtak. Pattanásig feszült a helyzet, amikor egy egyiptomi férfi autójával át akart haladni a tüntetőkön, de elütött három olasz fiatalt.
A hatóságok utcai videofelvételek alapján igyekeznek azonosítani a zavargások résztvevőit. Kedden őrizetbe vettek egy 21 éves montenegróit, aki a hatóságok szerint egyik vezéralakja volt a tüntetéseknek. A rendőrség közlése szerint a zavargások élén egy közel százfős csapat haladt, második és harmadik generációs bevándorló fiatalok, többségük tizennyolc év alatti, valamint azok, akik nemrégen érkeztek meg Olaszországba. Azt skandálták a megmozdulásokon, hogy “Most végre láttok minket!”.
Corvetto ablakaiban a Ramy Elgamit éltető feliratok jelentek meg lepedőkön. A hatóságok szerint a migráns tüntetőkhöz szélsőbaloldali, anarchista csoportok tagjai is csatlakoztak.
Matteo Salvini, a Liga jobboldali kormánypárt vezetője a rendőrökkel való összecsapásban részt vevőket bűnözőknek nevezte.
“Szerintetek ez normális? Ilyen társadalmat akarnak, akik befogadónak és szolidárisnak kiáltják ki magukat? Ezek (a bevándorlók) nincsenek veszélyben saját országukban, ellenkezőleg, ők jelentenek veszélyt a mi országunkra” - hangoztatta Salvini, arra utalva, hogy a baloldali ellenzék a bevándorlók származási országát gyakran veszélyesnek tartja, és ezért nem támogatja a migránsok visszatoloncolását.
A Liga milánói önkormányzati frakciója sürgős biztonsági egyeztetést szorgalmazott. Alessandro Verri frakcióvezető szerint a Corvettóban kirobbant utcai harcok a polgármester, Giuseppe Sala és a magukat progresszívnak nevező politikai erők kudarcát bizonyítja. “A peremkerületekben drámai a valóság” - jelentette ki Verri.
A szintén jobboldali Olasz Testvérek politikusa, Romano La Russa úgy vélte, “elfogadhatatlan erőszak” uralkodik. La Russa szerint drasztikus fordulatra van szükség, amelyet a migránsok elfoglalta épületek kiürítésével kell kezdeni, “mivel onnan vonulnak utcára tömegesen”.
Az Il Giornale napilapnak Luca Ridotti szociológus azt mondta, addig nagyon nehéz integrációt elérni, amíg ennyire magas az illegális bevándorlók száma.
A Corvettóban működő Galipettes szélsőbaloldali központ szerint a zavargások a jéghegy csúcsát képviselik, és a megoldást az jelenti, ha a rendőrség “eltakarodik” a kerületből.
Frissítés: a belügyminiszter biztonsági csúcstalálkozót hívott össze Milánóban
Matteo Piantedosi belügyminiszter vezeti a Milánó biztonságának helyreállítása érdekében összehívott olasz hatósági csúcstalálkozót csütörtökön, amelyet a város peremkerületében migráns fiatalok által kirobbantott zavargások tettek szükségessé.
Az észak-olaszországi nagyváros rendőrsége, csendőrsége, a terrorizmusellenes nyomozóigazgatóság, valamint a polgármesteri hivatal és más intézmények képviselői vesznek részt a csütörtökre összehívott találkozón, amelyet Matteo Piantedosi belügyminiszter, több olasz város korábbi prefektusa vezet.
A rendkívüli biztonsági egyeztetést az utóbbi napokban egymást követő zavargások, utcai tüntetések tették szükségessé.
Giuseppe Sala polgármester csak a három napig tartó zavargások után szólalt meg. A függetlenként indult, de magát balközép politikusnak tartó Sala úgy nyilatkozott, aggódik a helyzet miatt, de "Milánó továbbra is befogadó marad". A belügyminiszter látogatásával egy időben a polgármester Ramy Elgami édesapját hívta meg hivatalába, aki a La7 televízióadónak szerda este hangoztatta, hogy véget kell vetni az erőszaknak, és helyre kell állítani a törvényes rendet.
Ramy Elgami lánytestvére, saját apjának ellentmondva, szintén a La7 tévéadónak úgy nyilatkozott, biztos benne, hogy testvére nem balesetben halt meg az üldözés közben, hanem a rendőrautó szándékosan elgázolta.
A hatóságok vizsgálatot indítottak. Valójában a csendőrség járműve vette üldözőbe a motoros fiatalokat. A La7 egy gyalogos videófelvételét közölte, amelyen látszanak az üldözés pillanatai. Ramy Elgami barátai a közösségi oldalakon szintén azt terjesztik, hogy nem baleset történt, a "fiatalt" a csendőrök ütötték el szándékosan.
A barátok egyike, a Corvetto kerületben élő Nadir, a LaPresse hírügynökség videóinterjújában kijelentette, hogy a zavargásokban részt vevő fiatalok nagy része nem ismerte Ramyt.
“Milánón kívülről érkeztek, mivel Ramy halála az utolsó csepp volt a pohárban. Az emberek úgy érzik, ez róluk is szól, és igazságot akarnak. A mi kerületünket hagyták lezülleni, magunkra hagytak bennünket, nincsen semmilyen választási lehetőségünk. Az állam jelenlétét csak akkor érezzük, amikor az államnak megéri” - fejtette ki.
A jobbközép pártok szerint Milánó a polgármester és a mögötte álló baloldal migrációs politikájának következtében teljesen ellenőrizhetetlenné vált. Az egymilliós várost a hiányos közbiztonság és a bűnözés terjedése miatt a Batman-filmekből ismert Gotham Cityhez hasonlítják: a hasonlatot elsőként Franco Gabrielli volt országos rendőrparancsnok használta még 2023 októberében, azóta pedig rapperek és a közösségi oldalak terjesztik.
A milánói rendőrparancsnok, az idegenrendészet vezetője, Bruno Megale az Il Foglio című napilapnak csütörtökön elmondta, hogy a városban százhetvenkét járművel járőröznek folyamatosan, és most további 500 fős erősítést kértek. Év eleje óta több mint 3800 üzletrablás történt, közel 600-zal több, mint tavaly.
Matteo Salvini miniszterelnök-helyettes, a jobboldali Liga párt vezetője szerint “nemzeti vészhelyzet” alakult ki. Salvini a közösségi oldalán hangoztatta, hogy ami Milánóban történik, a baloldal éveken át fenntartott és védelmezett migrációs politikai modelljének a kudarcát mutatja.
“Aki azzal szembeszállt, idegengyűlölőnek, rasszistának vagy még rosszabbnak lett és van ma is kikiáltva, (...) jogok kötelesség nélkül, befogadás integráció nélkül, a multikulturalitás ideológiája társadalmunk értékeinek tisztelete nélkül, az illegális bevándorlás éltetése mintha erkölcsi kötelesség lenne, mert így diktálják a jók és igazságosak - értsd alattuk a baloldali politikusokat, újságírókat és idézőjelbe tett értelmiségieket” - jegyezte be Matteo Salvini.
(MTI nyomán)