A "holokauszt magyarországi áldozataira" emlékezett a köztársasági elnök a budapesti Cipők a Duna-parton emlékműnél szerdán.
Zoom
Az emléknapon (egyébként minden nap emléknap - a szerk.) az államfő virágot és emlékkövet helyezett el, valamint mécsest gyújtott a pesti rakparton lévő emlékműnél.
Zoom
Zoom
Áder János előtt Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter és Pokorni Zoltán (Fidesz-KDNP), a XII. kerület polgármestere emlékezett a "holokauszt áldozataira" a Duna-parton. Navracsics Tibor azt mondta: a hagyományokhoz híven az idén is megemlékeznek a "holokauszt magyar áldozatairól", ilyenkor mécsest gyújtanak és emlékkövet helyeznek el a tiszteletükre a Duna-parton.
Zoom
Hozzátette: azért Pokorni Zoltánnal érkezett az emlékműhöz, mert a politikus tette azt a javaslatot oktatási miniszterként, hogy a magyarországi holokauszt-emléknap április 16. legyen. Pokorni Zoltán arról beszélt: bár Európában általában az auschwitzi tábor "felszabadításához" kötik a megemlékezést a "holokauszt áldozataira", az áprilisi emléknap a magyar eseményekhez kötődik.
Zoom
"Nem egy távoli európai ország ügyének tekintjük a holokausztot, hanem a magyar történelem részének" - fogalmazott. Hozzátette: "magyarok voltak a gyilkosok, és magyarok voltak az áldozatok is, tehát ez a mi ügyünk".
Zoom
Pokorni Zoltán úgy vélte, "lehet, és nyilván kell is szóba hozni", hogy mindez a német megszállás idején történt, de ez "csak magyarázat, és nem mentség" az akkori magyar kormány és politika számára. Arról is beszélt, hogy rendkívül fontosak az iskolai megemlékezések ezen a napon, és jó lenne, ha "nem egy plusz történelemóra vagy egy muszáj ünnep" lenne ez a diákoknak, hanem valamilyen személyesen átélhető élményben lenne részük.
Zoom
Zoom
Makón emléktáblát állítottak a "gyermek áldozatoknak"
A "holokauszt magyarországi áldozatainak" emléknapja alkalmából emléktáblát állítottak a "gyermek áldozatoknak és a gyermekmentő tanároknak" szerdán a makói József Attila Gimnáziumban.
Balatoni Monika, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkára felidézte, hogy hetven éve, 1944. április 16-án kezdődött el Magyarországon a vidéki zsidóság gettóba zárása. "Nem szabad hagynunk, hogy az évek múlása elhalványítsa a fájdalmat és veszteséget, amelyet a világnak és Magyarországnak kellett elszenvednie" - hangsúlyozta.
Az államtitkár elmondta, egy olyan generáció tagja, amely a történelemkönyvekből sem ismerhette meg az "igazságot". Felnőtt fejjel kellett szembesülnie azzal, hogy hetven éve "magyarok voltak a holokauszt áldozatai, de magyarok voltak az elkövetők is". Az iskola bejárati aulájában elhelyezett emléktáblán az iskola hat "meggyilkolt" zsidó diákja és Fried Ármin egykori gimnáziumi tanár neve olvasható.
Urbancsok Zsolt makói főlevéltáros, a Dr. Kecskeméti Ármin Egyesület elnöke úgy fogalmazott, a kőtábla méltó helyre került, de igazi helye a makói elemi zsidó iskola épületében lenne. Ma már azonban sem az iskola, sem egykori diákjai nincsenek meg. Az épületet 1965-ben a neológ zsinagógával együtt lerombolták, az iskolában dolgozó öt tanító egyike sem tért vissza a "holokausztból", azt pedig nem lehet tudni, hogy a 256 iskolás közül hányat "pusztítottak el".
A holokauszt makói áldozatainak száma ezerkétszáz körüli, közülük 350-400 gyermek volt - állította a történész.
Bajnai: a magyar államot nem szabad felmenteni a felelősség alól
Az áldozatok előtti főhajtásra és az emlékezésre szólított fel a "holokauszt magyarországi áldozatainak" emléknapján publikált blogbejegyzésében az Együtt-PM vezetője.
Bajnai Gordon úgy fogalmaz: "a holokauszt az egész magyar nemzet tragédiája, mely során több mint félmillió honfitársunkat pusztították el". A német megszállás ténye korántsem menti fel a magyar államot a történelmi felelősség alól, hiszen zsidó honfitársaink összegyűjtése és deportálása a magyar állami szervek hathatós közreműködésével történt - folytatja.
Egyúttal kijelenti: ezt nem szabad elfeledni akkor, amikor a kormány egy olyan emlékművet akar "ránk erőltetni", mely a magyar államot igyekszik felmenteni e felelősség alól.
A volt miniszterelnök arra szólít fel, hogy az emléknapon hajtsanak fejet az áldozatok előtt, emlékezzenek, és ne felejtsék el őket soha. Arra kér, hogy emlékezzenek azokra a "hősökre" is, akik életüket kockáztatták, hogy másokat megmentsenek, rájuk legyünk büszkék - folytatja. Hozzáteszi: de ne feledjék soha a bűnösöket sem, "emlékezzünk, hogy nemzeti tragédiánk soha ne ismétlődhessen meg".
(MTI nyomán)
Frissítés: ilyen, légi bemutatóval fűszerezett képet látnánk szívesen a következő (pl. holnapi) holomegemlékezésről:
Zoom
(Scenic)