Törökországban az előző napi 1356 után hétfőn 1374-gyel emelkedett a koronavírus-járvány igazolt fertőzöttjeinek a száma, így a mutató immár negyedik napja 1400 közelében alakul - derült a Fahrettin Koca török egészségügyi miniszter Twitter-fiókján közzétett táblázatból. A mostani adattal a regisztrált esetek száma 198 613-ra nőtt.
A napi esetszámok a hatósági intézkedések enyhítését követően 900 körüli értékekről indulva június közepén néhány nap alatt 1600 közelébe, a május közepi szintre jutottak. A mutató múlt vasárnap kevéssel 1200 alá csökkent, de szerdára 1500-ig megint felszökött, 1400 közelében pedig tehát immár negyedik napja alakul.
Hétfőn az előző napnál hárommal többen, 18-an vesztették életüket a fertőzés következtében a kis-ázsiai országban. A halálos áldozatok száma ezzel 5115-re emelkedett. Ugyan az intenzív osztályon fekvő betegek száma némileg nőtt, 996-ról 1018-ra, a lélegeztetőgépre szorulóké ereszkedett, 381-ről 375-re.
A gyógyultak száma 1214-gyel 171 809-re emelkedett, ők teszik ki tehát az összes eset mintegy 86,5 százalékát, mindazonáltal a napi mutató ismét alulmaradt az új esetek számával szemben.
A 83 milliós országban eddig több mint 3,33 millió vírustesztet végeztek el. Koca hétfői Twitter-bejegyzésében - a vasárnapihoz hasonlóan - azt írta, hogy az emberek nem elég eltökéltek az új fertőzések napi számának mérséklésére és nem elég figyelmesek az óvintézkedések betartását illetően.
Törökország május 4-étől "ellenőrzött társadalmi élet" elnevezéssel átlépett a járvány elleni védekezés második fázisába, amely a maszkviselésre, a másfél méteres távolság betartására és a megfelelő tisztálkodásra, tisztán tartásra épül.
A lazítások keretében nyitva tartanak a bevásárlóközpontok, az éttermek, a kávézók, az óvodák, a fodrászatok, a szépségszalonok, a múzeumok, a mecsetek, a szállodák és a strandok is. Az ország június 1-jével fokozatosan elkezdte újraindítani a belföldi légi közlekedést, június 11-ével pedig a nemzetközi repülőjáratokat. Szintén 11-én nyitották meg a személyforgalom előtt a szárazföldi határállomások csaknem mindegyikét. Az Iránnal közös átkelőhelyek zárva maradtak.
(MTI)