Az átoltottság szintje miatt nem valószínű, hogy az omikron variáns újra berobbantja a koronavírus-világjárványt - mondta szombaton Andrew Pollard, az Oxfordi Egyetem vakcinafejesztő részlegének vezetője, aki az egyetem és az AstraZeneca brit-svéd gyógyszergyár koronavírus elleni oltóanyagának kifejlesztését is irányította.
A BBC brit műsorszolgáltatónak adott interjújában Pollard aláhúzta: néhány hetet még várni kell, míg biztosat tudnak mondani, de okuk van bízni abban, hogy a vakcinák továbbra is védenek a súlyos megbetegedéssel szemben.
Nagy-Britanniában tavaly röviddel karácsony előtt bukkant fel az alfa variáns, amely súlyos járványhullámot váltott ki. Éppen akkoriban kerültek piacra az első koronavírus elleni oltóanyagok.
A Dél-afrikai Köztársaságban nemrégiben felfedezett omikron variáns egyesíti a korábbi, aggodalomra okot adó variánsok tulajdonságait, és 32 mutációval rendelkezik a tüskefehérjén.
A mutációk ellenére az oltóanyagok súlyos megbetegedéseket akadályoztak meg, miközben a világon átsöpört az alfa, a béta, a gamma és a delta variáns - mutatott rá Pollard. A kutató megjegyezte: bízik abban, hogy az oltóanyagokat rövid idő alatt sikerül hozzáigazítani az új variánshoz.
Eközben Nagy-Britanniában két esetben azonosították az omikront - mondta el Sajid Javid egészségügyi miniszter szombaton. Az új variáns valószínűleg Németországban is felbukkant, miután pozitív lett egy a Dél-afrikai Köztársaságból visszatérő ember koronavírus-tesztje - közölte Kai Klose, Hessen tartomány szociális ügyekért felelős minisztere. Az illető teljes átoltottsággal rendelkezett.
(MTI nyomán)