A második világháború egyik utolsó felvonásában „Tavaszi ébredés” néven indítottak ellentámadást a német-magyar csapatok. Az 1945 tavaszára datálható hadművelet célja a Dunántúl felszabadítása, illetőleg a még német-magyar kézen lévő dunántúli olajmezők védelme volt. A szűkös lehetőségekhez képest egyébként sikeres ellentámadás nyomán kemény harcok dúltak a térségben, így Fejér vármegyében is. Az elesettek emlékét – mindkét oldalon – emlékművek sokasága őrzi, ezek közül is kiemelkedik (pontosabban már csak kiemelkedett) a dégi Festetics-parkban található Waffen-SS emlékmű, amely pontosan ugyanaz (volt), amit a neve is jelöl, vagyis egy emlékmű, amely az jelképek alapján két hadosztálynak, nevezetesen az 1.-nek, tehát a Leibstandarte-nek és a 12.-nek, vagyis a Hitlerjugendnek állít emléket. Ezzel párhuzamosan – ha emlékeim nem csalnak - a szovjet elesettek számára is készült emlékmű a településen, és mivel katonákról beszélünk, ezzel ebben a formában nincs is baj, amennyiben az nem a magyar nép számára keserű szovjet érát dicsőíti.
![]() Így nézett ki valaha az Európában nem egyedülálló, de mindenképpen különleges emlékmű (forrás: kozterkep.hu/szoborlap.hu) |
Persze ez a kiegyensúlyozottság, amely manapság amúgy is ritka, mint a fehér holló, Dégen sem tartott örökké. Noha már az is kisebb csoda, hogy az „Ihre Ehre hiess Treue” feliratú emlékmű – ahol egyébként 2019-ben nekem is volt szerencsém megemlékezni egy azóta sajnos már elhunyt SS-veterán társaságában – 1991 óta háborítatlanul állt, 2023-ban olyan csendesen lett „nácítlanítva” (ráadásul egy elképesztően jellegtelen átformálással), hogy lényegében sehol nem született belőle hosszasabb beszámoló, meg úgy általában rövid sem.
A mindkét fél haditetteire emlékező letisztultságnak tehát vége, mindez x év "jobboldali, keresztény, konzervatív" kormányzás után (ezt a jobboldali jelzőt amúgy kezdi annyira lejáratni és elhasználni a Fidesz, hogy lassan ciki lesz használni). Persze az igazsághoz hozzátartozik, hogy a vörös posztó nem a németekre való emlékezés, hanem konkrétan a Waffen-SS-re, ami azért igazságtalan, mert elit alakulatként az utolsó töltényig harcoltak a bolsevizmus ellen. Ők miért nem érdemelnek saját emlékművet, ha mindenki más igen?
Amíg tehát Magyarország valódi urai simán kiiktathatnak egy nekik nem tetsző emlékművet, más a helyzet a szintén Fejér vármegyei Csákberényben. Itt ugyanis a magyar állam közreműködése nélkül felavattak egy korábban (2012-ben) már elbontott, ám most felújított szovjet háborús emlékművet. Az orosz követség katonai ügyekkel foglalkozó főosztálya nem igazán finomkodott. Az emlékmű még csak véletlenül sem a "szimpla" orosz, hanem a szovjet időket idézi, és tekintve, hogy az akciót önállóan végezték, talán nem túlzás provokációt sejteni a háttérben. Utóbbi egyébként legalább annyira csendben történt, mint a dégi "nácítlanítás". Először nem is magyarországi médiumok, hanem az orosz TASZSZ hírügynökség és a belarusz Nexta hozott le képet, beszámolót az eseményről.
Nincsenek illúzióim. Abban az országban, ahol simán meg lehet gyalázni egy Waffen-SS-emlékművet, ott biztosan nem fognak szólni azért, mert közben egy idegen hatalom szovjetet avat 2023-ban. Bármiféle ellenállás már csak a magyar kormány hintapolitikája miatt sem képzelhető el, úgyhogy sokadjára, de egészen biztosan nem utoljára pusztán egyetlen megállapítás marad számunkra: a történelmet a győztesek írják.
Ábrahám Barnabás - Kuruc.info