1941. május 13., 01:15
London, 1941. május 12. (Reuter)
A Downing Street hétfőn este 23 óra 20 perckor a követező nyilatkozatot közölte:
Hess Rudolf Németország helyettes vezére és a nemzetiszocialista párt főnöke, a következő körülmények között szállt le Skóciában:
Szombaton május 10-én éjjel járőreink jelezték, hogy egy Messerschmitt 110 átrepülte Skócia partját, és Glasgow irányában haladt. Tekintettel arra, hogy egy Messerschmitt 110-nek nem lehetett elég üzemanyaga a Németországba való visszatéréshez, eleinte nem adtak hitelt a hírnek, mindamellett később Glasgow közelében lezuhant egy Messerschmitt 110. Valamivel ezután nem messze a géptől egy német tisztet találtak, aki ejtőernyővel szállt le. Közben eltörte bokacsontját. A glasgowi kórházba szállították, ahol eleinte Hornnak nevezte magát, később azonban kijelentette, hogy Hess Rudolf. Különböző fényképeket találtak nála, amelyek nyilván személyazonossága igazolására szolgáltak. Több ember, aki személyesen ismerte Hesst, azt vélték, hogy ezeket a fényképeket Hessről vették fel. Ennek következtében a külügyi hivatal egy tisztviselőjét, aki a háború előtt Hess jó ismerőse volt, repülőgépen Glasgowba küldtek, hogy felkeresse a kórházban.
1941. május 13., 09:10
London, 1941. május 13. (Reuter)
A kedd reggeli angol lapok nagy fontosságot tulajdonítanak annak a hírnek, hogy Hess Rudolf Skóciában leszállt.
A Times ezzel kapcsolatban a következőket írja: A Downing Street az elmúlt éjszaka során jelentést adott arról, hogy Hess Rudolf repülőgépen elhagyta Németországot, és egészen Skóciáig repült. A repülőgépből ejtőernyővel kiugrott. Glasgow környékén ért földet. Jelenleg a város kórházában van. Hess több fényképet hordott magával, amelyek segítségével meg lehetett állapítani személyazonosságát. A tájékoztató minisztérium éjjel 2 órakor kiadott jelentése szerint a Skócia felett ejtőernyővel kiugrott személy azonosságát egyértelműen meg lehet állapítani úgy, hogy kételynek a lehetősége sem áll fenn.
A Times glasgowi levelezője ezeket írja lapjában:
– Skócia nyugati részén egy gazdaság közelében német pilóta ugrott ki ejtőernyővel repülőgépéből. A repülőgép lezuhant és elégett. Egy földmívelő a törött bokájú pilótát a polgárvédelmi szervezetnek adta át. Hess Rudolf, aki ilyen szenzációs módon érkezett meg Skóciába, az évek során át Hitler jobb keze volt. A világháború során arcvonalszolgálatot teljesítő Hess több mint 800 mérföldet tett meg, míg elérkezett Skóciába.
A Daily Telegraph ismerteti a Hessre vonatkozó hivatalos német közleményt. Jellemző – írja azután –, hogy a német hivatalos közlemény egy jó szót nem használ azzal az emberrel kapcsolatban, aki a Német Birodalom hierarchiájában Hitler és Göring mellett magas állást töltött be. A náci rádió sem szól egy jó szót a híres pártember eltűnéséhez. Ami azt az állítást illeti, hogy Hess szellemi egyensúlya megingott, fel kell említeni, annakidején alkalmasnak találták arra, hogy Hitler születésnapja alkalmával beszédet mondjon. Az a körülmény továbbá, hogy repülőgépével 800 mérföldes utat tett meg, arra vall, hogy képességeinek teljében volt.
Ewer, a Daily Herald diplomáciai levelezője a következőképpen interpretálja Hess Skóciába érkezését:
– A német közleménynek az a célzása, amely Hess szárnysegédeire utal, akiknek az lett volna a feladatuk, hogy megakadályozzák Hess repülőgépre szállását, azt mutatja, hogy Hess bizonyos mértékben kegyvesztett lett, és hogy az úgynevezett szárnysegédeknek az volt a feladatuk, hogy megakadályozzák a szökésben. Hess el akarta kerülni azt, hogy egy szép napon Röhmnek, Hitler régi bajtársának sorsára jusson, és előnyösebbnek gondolta, ha így menti meg életét, amely „mesterétől” nem volt biztonságban.
(MTI)