vesszőhasználat, kötőszóhalmozás
Az „és” után kell-e vesszőt tenni akkor, ha egy olyan mondatrészt előz meg, amelyet egyébként gondolatjellel különítenénk el?
„Olyasmit tett, ami illegális, és – ami ennél is fontosabb – erkölcstelen.”
Vagy: „Olyasmit tett, ami illegális, és, ami ennél is fontosabb, erkölcstelen.”
A kérdezett mondatban kötőszóhalmozás van a közbevetés miatt. Ilyenkor nem teszünk vesszőt a kötőszók közé: „Olyasmit tett, ami illegális, és ami ennél is fontosabb, erkölcstelen.” Ha gondolatjelet használunk, akkor sem kell a vessző: „Olyasmit tett, ami illegális, és – ami ennél is fontosabb – erkölcstelen.” (Helyesírás, Osiris Kiadó, 2004: 334.)
egész éves
Az „egészéves” együttműködés szókapcsolatban az egészéves egybe- vagy különírása a kérdésem.
A helyes változat: egész éves együttműködés.
mi, magyarok
A mi magyarok / mi, magyarok, mi nők / mi, nők típusú kifejezéseknél kell-e vesszőt tenni, vagy nem?
A többes szám első személyű személyes névmásnak értelmezője a nők, magyarok stb. szó, ezért vessző teszünk a szavak közé (OH., 350.).
halmozott minőségjelzős szerkezet
Elterjedt, hogy jelzők felsorolása után többes számba teszik a jelzett szót, pl. a német vagy angol nyelvekben (és nem nyelvben). Helyes ez így?
A halmozott minőségjelzős szerkezetben akkor alkalmazunk többes számot, ha a többes alak legalább az egyik jelzős szerkezetben is helyes volna, a fenti mondatra ez nem érvényes: a német és angol nyelvben (Nyelvművelő kéziszótár, Auktor, 1996, 386.).
szín toldalékolása
Melyik a helyes változat: kocsiszínjeim vagy kocsiszíneim?
A szín szónak, akár ’nyitott oldalú gazdasági épület’ a jelentése, akár más, birtokos alakjaiban (birtokos személyjel, birtoktöbbesítő jel) nincs j: színe, színei (OH., 1324.). Az összetételekben ez nem változik meg: kocsiszíneim.
Az előző rész itt található.