névmások nagy kezdőbetűje
Egy köztéri plakátra szeretnénk kiírni, hogy: Várjuk Önt is, várunk Téged is a kultúrházakba!
Az „önt” és „téged” szót nagy kezdőbetűvel kell ilyen esetben írni? A másik pedig, hogy: várjuk, várunk a kultúrházakba vagy -ban?
Az „önt” és „téged” szót nagy kezdőbetűvel kell ilyen esetben írni? A másik pedig, hogy: várjuk, várunk a kultúrházakba vagy -ban?
Alapesetben az ön és a téged szövegben kisbetűvel írandó, de a szabályzat fokozott tisztelet esetén lehetővé teszi a nagybetűs írást (149. pont). A -ba és -ban kettősség is választható (egy jelentésmozzanat a különbség), nem okoz félreértést. Mi a -ban megoldást javasoljuk.
nap mint nap
A nap mint nap szókapcsolat így, vessző nélkül írandó? Mi az indoklás?
A nap mint nap szerkezet vessző nélkül írandó (OH. 1098), mert a mint ez esetben állapotot jelöl (naponta) (vö. 249.b szabály).
férfivízilabda-válogatott
Hogyan írjuk: férfi-vízilabdaválogatott vagy férfivízilabda-válogatott?
A helyes forma: férfivízilabda-válogatott (vö. férfipárbajtőr-csapat, OH. 704).
idézőjel
Ha egy ismert költő verscíme lesz a költészeti témájú előadás címe, idézőjelbe kell-e tenni, avagy nem? Az alcím tájékoztató szövegében egyébként szerepel a szerző neve.
A címre mint idézetre nincs konkrét helyesírási szabály. Nincs általános „címvédelem” sem. Gyakorlati szempontból azonban javasoljuk, hogy ha a teljes cím megegyezik egy másik már ismert címmel, akkor érdemes idézőjelbe tenni.
Az előző rész itt található.