Gárdonyi Géza-emlékév
Tavaly volt egy rendezvénysorozat, amelynek hivatalos neve: Gárdonyi Géza Jubileumi Emlékév. Sok helyen rövidített formában használták: Gárdonyi Emlékév, Gárdonyi Géza Emlékév, Gárdonyi Géza-emlékév, Gárdonyi-emlékév. Melyik a helyes?
Egy- vagy többelemű személynevek jelöletlen összetételnek tekinthető kapcsolatában kötőjelet használunk: Gárdonyi Géza-emlékév, Gárdonyi-emlékév (168. szabály).
jövő hétvége
A jövő hétvége kifejezésben a jövő szó a most következő, azaz e hétvégére vonatkozik-e?
A jövő hétvége jelentését a szövegkörnyezet dönti el. Elvileg lehet a most következő és a rákövetkező hétvége is.
feloltja a villanyt
A „feloltja a villanyt” kifejezés iránt érdeklődnék.
A felolt alak a felgyújt ige hatására és a leolt párjaként jöhetett létre. Mivel léteznek olyan szinonimák (pl. felkapcsol, felgyújt, meggyújt), amelyek jól kifejezik a szándékolt jelentést, ezek használatát ajánljuk.
kérjük
„Amennyiben a továbbiakban nem járul hozzá, hogy cégünk hirdetési célból szolgáltatásairól tájékoztassa Önt, kérjük, hogy elektronikus úton jelezze ezt felénk.”
Itt a kérjük elé is kell vessző?
A mondat kiegészíthető a következőképpen: „… tájékoztassa Önt, (akkor) kérjük, hogy elektronikus úton…”, Tagmondathatárhoz érkezünk tehát a kérdéses helyen, ahová ez esetben szükséges kitenni a vesszőt a mondat megfelelő írásbeli tagolása miatt.
Az előző rész itt található.