Megsemmisítette az Alkotmánybíróság a regisztrált élettársi kapcsolat elismeréséről szóló jogszabályt, így a törvény nem lép hatályba 2009. január 1-jén. Az erről szóló határozatot ma hirdette ki a testület. Az indoklás szerint a regisztrált élettársi kapcsolat, illetve annak heteroszexuális kapcsolatokra történő kiterjesztése ellentétes a házasság intézményének alkotmányos védelmével. Az Ab tehát a homokos "párok" regisztrált élettársi kapcsolathoz való "jogát" elismeri, a férfi-nő kapcsolatban élőkét viszont nem.
Az Alkotmánybíróság szerint az egy évvel ezelőtt elfogadott törvény homogén csoportként kezeli a különböző és azonos nemű emberek párkapcsolatait, és tartalmaz egy olyan szabályt, amely a bejegyzett élettársi kapcsolatot a lényeges tartalom tekintetében azonossá teszi a házassággal.
Az Ab emlékeztetett rá: az alkotmány védi a házasságot, a bejegyzett élettársi kapcsolat férfi és nő között - akik egymással házasságot köthetnek - az alkotmány által védett házasság megkettőzésének tekinthető. Ezért az Ab a törvényt megsemmisítette.
A buzipárti Ab határozatában ugyanakkor hangsúlyozta: az azonos neműek tartós párkapcsolata számára az elismerés és védelem igénye levezethető az emberi méltósághoz való jogból, és az azonos nemű emberek számára a bejegyzett élettársi kapcsolat jogintézményének létrehozása nem alkotmányellenes.
A hír hallatán egyénként szünetet rendelt el az Országgyűlés hétfői ülése közben Szili Katalin házelnök, miután a KDNP képviselőcsoportja rendkívüli házbizottsági ülés összehívását kezdeményezte. Ezzel párhuzamosan a Fidesz és a KDNP frakcióülést hívott össze a félórás szünet idejére.
A KDNP fordult az Ab-hez
A bejegyzett élettársi kapcsolat miatt például a nagycsaládosok és a KDNP fordult a taláros testülethez. Az indítványozók szerint egyebek mellett sérti az alaptörvényt, hogy elismernék az azonos neműek élettársi kapcsolatát.
Az Országgyűlés tavaly decemberben fogadta el a bejegyzett élettársi kapcsolatról szóló törvényjavaslatot. A jogszabály gyakorlatilag a házastársakat megillető jogokat biztosít az élettársi kapcsolatban élő, akár egynemű pároknak is. Ilyen például, hogy a regisztrálással a kapcsolatban élők között vagyonközösség alakul ki, az élettársak úgy örökölnek egymás után, mint a házastársak.
A törvény 2009. január 1-jén lépett volna hatályba. A törvény szerint bejegyzett élettársi kapcsolat akkor jön létre, ha az anyakönyvvezető előtt két nagykorú személy kijelenti, hogy egymással bejegyzett élettársi kapcsolatban szeretnének élni.
KDNP: macerás, alkotmányellenes
A törvény megsemmisítését egyebek mellett azért indítványozta a KDNP, mert a párt szerint a jogszabály ellentétes az Alkotmánnyal. A legnagyobb problémát az jelenti, hogy a törvény megengedi az azonos neműek élettársi kapcsolatát is.
Mivel a bejegyzett élettársi kapcsolat és a házasság között nincs jelentős különbség, a házasság pedig hagyományosan egy férfi és egy nő életközössége, ennek kapcsán megalapozottak az alkotmányos aggályok - olvasható a párt honlapján.
Ráadásul 105 törvényt kellene módosítani a törvény végrehajtásához, ami jogbizonytalanságot eredményez, arról nem is beszélve: nem zárja ki, hogy a bejegyzett élettársi kapcsolatban élő azonos neműek együtt neveljék valamelyikük gyermekét. Ez pedig azzal jár, hogy nem lehet biztosítani a gyermek alkotmányban foglalt testi, szellemi és erkölcsi fejlődését.
(MTI nyomán)