Előre kitervelten, közfeladatot ellátó személy sérelmére elkövetett emberölés bűntettének kísérlete miatt vádat emelt a Győr-Moson-Sopron Megyei Főügyészség az ellen a 17 éves diák ellen, aki tavaly decemberben tanórán megkéselte osztályfőnökét egy győri szakközépiskolában - tájékoztatta a megyei főügyész kedden az MTI-t.
Zoom
Fotó: Lakat Eszter/Blikk
Takács Péter közleménye szerint a Győri Szakképzési Centrum Jedlik Ányos Gépipari és Informatikai Szakgimnáziuma, Szakközépiskolája és Kollégiumának tanulója december 5-én a második tanórán hármas érdemjegyet kapott korábbi matematika dolgozatára, amely annyira felzaklatta, hogy azt mondta osztálytársainak, le fogja szúrni a tanárnőt.
A fiú kijelentését a társai nem vették komolyan, mert korábban is mondott már hasonlókat, emellett a tíz centiméter pengehosszúságú kését is mutogatta már nekik.
A következő dupla angolóra végén, miközben osztálytársai a tanár engedélyével az ötödik órában írandó fizika dolgozatra készültek, zenét hallgatott és azt mondta, hogy "nem tanul, mert nem lesz óra és dolgozat sem", az óra végén pedig elajándékozta fülhallgatóját, azzal a kijelentéssel, hogy "neki arra már nem lesz szüksége".
Az ötödik, fizikaóra elején a fiú azt mondta a padtársának, hogy "megvan a terv", majd azt színlelve, hogy a füzetében szeretne mutatni valamit a tanárnőnek, kiment hozzá és odaadta a füzetét. Abban a pillanatban osztályfőnöke mögé lépett és bal oldalán, lapockatájékon hátba szúrta. A tanárnő a földre rogyott, a diák pedig mellé guggolt, és a feje fölé emelt késsel még kétszer lesújtott a nő nyaka és mellkasa felé.
Zoom
Fotó: Győr-Moson-Sopron Megyei Rendőr-főkapitányság
A fiút az egyik osztálytársa fékezte meg, aki elvette tőle a kést. Miután a vádlottól megkérdezte, hogy miért csinálta, azt felelte, hogy "majd ebből tanul, elegem van a tanárnőből".
Az 51 éves tanárnő életveszélyes állapotba került, légmell és vérmell alakult ki nála, bal tüdeje összeesett, több végtagja is sérült, és nem zárható ki maradandó fogyatékosság kialakulása.
A vádirat szerint a jelenleg bűnügyi felügyelet hatálya alatt álló fiatalkorú fiú átlagot meghaladó értelmi képességgel rendelkezik. Bűncselekményéért tizenöt év szabadságvesztés is kiszabható - írja az MTI.
Frissítés: hazaengedték
A Blikk meghatónak szánt cikkben számol be róla:
Reggel még a cellájában ébredt az iskolai késeléssel gyanúsított András, kora délután viszont azt mondták neki: menjen, mert itt vannak a szülei. A törvényszék másképp látta, mint a járásbíróság; úgy döntöttek, hogy otthoni felügyelet alatt is megvárhatja az ítéletet a tanára megkéselése miatt ülő diák.
Hatalmas ölelkezésben borultak össze hétfő délután a győri börtön előtt a családtagok, ahol december eleje óta ült letartóztatásban a 17 éves fiú. A szülei érkeztek érte Veszprém megyéből, még a család is csak kevéssel korábban tudta meg, hogy a fiút kiengedik. Az édesanya könnyek között fogadta. Nyilatkozni senki sem kívánt a családból, ügyvédjük szerint most csak egymással szeretnének foglalkozni.
– Védencem azt mondta, ez élete legnagyobb meglepetése, leboldogabb napja – mondta dr. Faragó Péter. – El sem hitte, mivel erre nem is lehetett számítani. Én magam sem biztattam volna azzal, hogy pár héttel a letartóztatás meghosszabbítása után egyszer csak kint lesz a szabad levegőn.
Dr. Gál Katalin ügyészségi szóvivő kérdésünkre megerősítette: valóban az elsőfokútól homlokegyenest eltérő döntés született most a törvényszéken, mert úgy látták, a szökés és elrejtőzés veszélye – ha fennáll is – bűnügyi felügyelettel kiküszöbölhető. Azt az indokot pedig, hogy az eljárást megnehezítheti a diák, ha szabadlábon védekezik, a törvényszék nem látta alaposnak.
Úgy tudjuk egyébként, a fiú esetében a bűnügyi felügyelet a régi „házi őrizetet” jelenti, de elektronikus nyomkövető nélkül, ám rendőrségi ellenőrzésekkel. S most a hármasa miatt őrjöngő fiatalember négy hónapig bizonyosan nem kerül újra rács mögé.
Ügyvédje elárulta: a bocsánatkérő leveleket író fiút érdekli a számítástechnika, a közelmúltban pedig egy, a bűvös kockához hasonló szerkezetet tervezett.
A járványhelyzet miatt a börtönlakók mostanában is ritkán fogadhattak látogatót, és testi kontaktusra olyankor sem volt lehetőségük. Így legtöbbször Skype-on beszéltek. András fiatalkorúként csak egyedül lehetett a cellában, felnőttel nem zárhatták össze.