Lázár János építési és közlekedési miniszter a parlament vállalkozásfejlesztési bizottságának keddi meghallgatásán reagált a budapesti pályaudvarok közel 100 éves bérbe adásának tervét ért kritikákra.
Két hete még mindenki azon pörgött, milyen állapotban vannak a vasútállomások, most, hogy megoldást kínálunk rá, mindenki kétségbe van esve – mondta Lázár a meghallgatáson.
A kormány kiemelt nemzetgazdasági érdekre hivatkozva 99 évre magánkézbe adná a főbb budapesti pályaudvarok ingatlanhasznosítását.
A pályázati kiírás 99 évre magánkézbe adná
  • a Nyugati pályaudvar teljes történeti csarnokát és a Podmaniczky utca menti sávot a Dózsa György útig,
  • a Keleti pályaudvar teljes történelmi csarnokát és Kerepesi útig tartó területét, beleértve a Verseny utca melletti kocsijavító műhely területét is,
  • a Déli pályaudvar teljes területét és a Mészáros utca menti területeket, minden vasútüzemi területet a Hegyalja út és a Krisztina körút között,
  • a Kelenföldi pályaudvar teljes területét, valamint a Volán-pályaudvartól délre fekvő, rendkívül értékes fejlesztési területeket.
A tervezett lépés kapcsán több kritika is érkezett Vitézy Dávid közlekedési szakértő részéről. Lázár János szerint azonban „nincs privatizáció". Az ingatlanokat száz évre vagyonkezelésbe adják, amik ezután egy fejlesztésen esnek át:
felújítja valaki a Nyugati vagy a Déli pályaudvar épületét, a benne lévő helyiségeket hasznosíthatja, a körülötte lévő területet beépítheti, cserébe a teljes épület felújításáért.
Lázár szerint „a kormány javaslata az, hogy bevisszük az ingatlanokat egy közös fejlesztő társaságba, egy közös vállalkozás jön létre”, aminek a MÁV (állam) lesz a kisebbségi tulajdonosa, az ingatlanbefektető meg a nagyobb tulajdonosa, de a profitból valamennyit kap a MÁV is. A miniszter szerint ez az állami vagyon gyarapodását jelenti.
(Portfólió - Telex nyomán)