A kínai CATL 2022-ben jelentette be, hogy Debrecenben építi fel második európai akkumulátorgyárát, a Déli Ipari Parkban található 105 hektáros zöldmezős területen. 2024 szeptemberében megkezdődött az akkumulátormodulok összeszerelése az Inpark Sigmától bérelt csarnokban, miközben az üzem főépületében jelenleg az épületgépészeti és villamossági szerelések zajlanak.
Zoom
Illusztráció: borgenproject.org
A teljes gyár építése több ütemben zajlik. A cellagyárban 2025 második felében indulhat el a gyártás, kezdetben évi 40 GWh (gigawattóra) kapacitással, amit később 100 GWh-ra bővítenének. Ez hosszú távon akár több tucat gyártósort is jelenthet, melyek közül mindegyik egyedi autómodell specifikációira hangolt.
A dolgozói létszám jelenleg meghaladja a 600 főt, de még 2025 vége előtt elérheti a 2000-et.
A vállalat első gyáregysége várhatóan 2026-ra éri el a teljes kapacitáson történő gyártást, és az ahhoz szükséges mintegy 2600 fős végleges létszámot.
Az induláskor elsősorban NMC (nikkel-kobalt-mangán) kémiai összetételű akkumulátorokat gyártanak majd – jelenleg erre fókuszál a cég. Tekintve azonban, hogy minden gyártósor úgynevezett rugalmas egység lesz, a piaci igényeknek megfelelően könnyedén állnak át LFP (lítium-vas-foszfát) akkumulátorok gyártására, vagy akár más típusra is. Főként személyautókhoz megfelelő akkukat gyártanak, de a gyártósorok említett rugalmasságának köszönhetően programozással könnyedén átállíthatók más termékekre, ezáltal lehetőség van teherautók, buszok, hajók és ipari járművek számára is termelni.
Az előző évben megtorpantak az európai elektromosautó-eladások, aminek hatására a hazai akkumulátorgyártás 2024-ben 50, míg 2025 márciusában 40 százalékkal esett vissza éves bázison.
500 Fülöp-szigeteki érkezik
A debreceni CATL akkumulátorgyár esetében a munkaerő-toborzás, a képzési rendszer kialakítása, valamint a helyi és külföldi munkaerő arányának kérdése a beruházás egyik legkritikusabb és legösszetettebb aspektusa. A vállalat jelenlegi létszáma mintegy 650 fő, azonban a cellagyártás beindításához és az ipari méretű termelés felfutásához legalább 2000 munkavállalóra lesz szükség még az év vége előtt. Ez a szám nemcsak a folyamatos gyártás fenntartásához, hanem a gyártósorok előkészítéséhez, teszteléséhez, beállításához, illetve az üzem teljes működtetéséhez is elengedhetetlen. A vezetés hangsúlyozta: a gyártási folyamat elindítása nem egy egyszeri „gombnyomásos” esemény: a tesztgyártás, a megrendelői visszacsatolások és a finomhangolások mind humánerőforrás-igényes szakaszok, amelyekhez jellemzően több emberre van szükség.
A munkaerő toborzása kezdetben elsősorban Debrecenre és a város 60 kilométeres agglomerációjára koncentrált. Tavaly már országos méreteket öltött a munkaerő-keresés, a vállalat ennek érdekében többek között állásbörzéken vesz részt nemcsak Magyarországon belül, de határ menti településeken – például Nagyvárad, Érmellék vagy Szatmár térségében – is jelen van a cég hirdetésekkel, személyes jelenléttel. A toborzási aktivitás folytatódik: a vállalat tervei szerint az év végéig még legalább 20 újabb állásbörzén vesznek részt, különös hangsúlyt fektetve a technológiai végzettségű pályakezdőkre, mérnökhallgatókra és fiatal szakképzettekre.
A magyar munkaerőpiac feszessége okán azonban a szükséges létszám nem biztosítható kizárólag helyi forrásból. A vállalat ezért kénytelen volt nyitni a külföldi munkaerő irányába is. A távol-keleti, különösen kínai szakemberek már jelen vannak a gyárban, ők főként a gyártósorok technikai betanítását végzik. A munkanyelv az angol, ugyanakkor a „kékgalléros” munkavállalók esetében nem várják el az angol nyelv tudását, továbbá minden, a gyártáshoz, munkához kapcsolódó információ magyar nyelven is elérhető.
2025 májusától fokozatosan érkeznek Fülöp-szigeteki munkavállalók is, elsősorban a betanított pozíciók betöltésére. A tervek szerint év végéig akár 500 fő jöhet a távol-keleti országból.
A vezetők hangsúlyozták, hogy ez egy tervezett felső határ, amelyet a gyártási folyamatok felfutása és az aktuális kapacitásigény határoz meg. A vállalat hosszú távú célja, hogy a 2000 fős állomány maximum 30 százaléka legyen külföldi, írja az Index.