Márton Attila lészpedi tanító bácsi, a Moldvai Csángómagyar Oktatási Program koordinátora írja:
Tanár akarok lenni, de nem Romániában, hanem Magyarországban! - írta 2019. március 16-án Bákóban egy tanuló a XVI. Bákó megyei magyar tantárgyversenyen, melyet hiánypótló szereppel szervez meg évről évre a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége.
A Moldvai Csángómagyar Oktatási Program keretében, magyar anyanyelvet tanuló iskolások számára minden évben megszervezik a Bákó megyei magyar tantárgyverseny megyei szakaszát, amelyre a 29 oktatási helyszín szinte mindenikéről érkeznek a helyi szakaszokat megnyert tanítványok. A gyermekek négy kategóriába csoportosítva mérhetik össze tudásukat, ez alkalommal mérhető eredményeket produkálva a magyar nyelv írásának és olvasásának területén elsajátított képességeikről. A Moldvai Csángómagyar Oktatási Program egyik mérföldköve ez a megmérettetés, amelyre minden évben a Bákó megyei tanfelügyelőséggel, közös szervezésében kerül sor.
Zoom
Ez egy valós megmérettetés, a szubjektivitásnak itt nem nagy szerep jut, az eredmények önmagukért beszélnek. A korábbi évek tapasztalataiból kiindulva, igencsak valós visszajelzést lehet kapni, az egy-egy oktatási helyszínen elért sikerekről, eredményekről, a korábbi és jelenlegi befektetett munka minőségéről. A helyi szakaszok már alaposan megrostálják a jelentkezőket. A megyei szakaszon résztvevő tanulók között igencsak szoros a megmérettetés, a legsikeresebb oktatási helyszínek között élvonalban vannak Dumbravén, Kostelek, Magyarfalu, Pusztina, de nem maradnak le Csík falu, Lészped, Külsőrekecsin és a többiek sem. Minden évben vannak meglepetések, ez alkalommal a ferdinándújfalui tanulók lepték meg a szervezőket, jelenlétükkel, ügyes részvételükkel.
Bákó megyében 13 iskolai intézményben 22 moldvai magyar közösség számára sikerült biztosítani a magyar anyanyelv oktatását román tannyelvű iskolában. A XVI. Bákó megyei tantárgyversenyt a Moldvai Magyarságért Alapítvány is támogatta, hogy a díjazás motiváló, a részvétel ünnepélyes lehessen.