Szigorúbb ellenőrzés alá vonja az Egyesült Államokban halálos ítéletek végrehajtásához használt készítményeinek forgalmazását a Pfizer. A gyógyszergyár azt szeretné elérni, hogy senkit se lehessen kivégezni az általa gyártott szerekkel.
A Sky News cikke szerint a döntés állítólag lezárja az utolsó még meg maradt nyílt piaci forrást a méreginjekciók beszerzésére. A cég azt reméli, hogy ezzel megnehezíti a halálos ítéletek végrehajtását az Egyesült Államokban.
A New York-i székhelyű gyártó továbbra is forgalmazza a termékeket, de kizárólag egészségügyi felhasználásra, menteni vagy életek jobbá tételére, és forgalmazza ezeket a kizárólag a megjelölt termék címkéjén.
A Pfizer közleménye szerint hét készítményről van szó. A nagykereskedőknek a jövőben bizonyítaniuk kell, hogy ezeket nem értékesítik tovább büntetés-végrehajtási intézeteknek, a gyár pedig szigorúan ellenőrizni fogja, hogy partnereik betartják-e az új forgalmazási szabályokat.
A termékek listáján szerepel egyebek mellett a propofol nevű gyógyszer is, a popsztár, Michael Jackson halálát okozta 2009-ben.
![]() |
Szakértők szerint a lépés sokkal nehezebbé teszi a halálbüntetést alkalmazó amerikai államoknak a méreginjekciók beszerzését, de azt is hozzáteszik, hogy a hatóságok más, tiltott forrásokat, vagy alternatív módszereket is kereshetnek a halálos ítéletek végrehajtására.
Tavaly 28, idén eddig 14 kivégzés volt az Egyesült Államokban, ebből hat Texasban, öt Georgiában, egy-egy Alabama, Florida és Missouri államban.
Ohio államban 2014-ben hajtottak végre utoljára halálos ítéletet. Jelenleg több mint két tucat elítélt raboskodik a halálsoron, és több kivégzést kellett elhalasztani, mert nem lehet megfelelő szerekhez hozzájutni a piacon.
Az Egyesült Államok egyik a világ 25 államának, ahol a halálos ítélte a legszigorúbb büntetés. 1976 óta 1436 elítéltet végeztek ki, a legtöbbet Texas államban (537), Oklahomában (112) és Virginiában (111). 1261 embert méreginjekcióval végeztek ki, 158-at villamosszékben, 11-et gázkamrában, hármat-hármat felakasztottak, illetve agyonlőttek.
![]() Clayton Lockett vénáját szétrepesztette a kísérleti méreg, a kivégzés leállítása után szívinfarktusban halt meg |
Utah államban tavaly újra létrehozták a kivégzőosztagot, hogy szükség esetén másodlagos kivégzési metódusként állhasson rendlekezésre. Ezt követően Tennessee-ben engedélyezték villamosszéket, arra az esetre, ha nem áll a rendelkezésre megfelelő készítmény vagy alkotmányellenessé válik a méreginjekció.
(Híradó - MTI - The Guardian)