Az amerikai elnök pénteki közleménye szerint „ez az utolsó alkalom”, hogy – igazolva a többhatalmi nukleáris megállapodásban foglaltak Irán általi betartását – kiterjeszti a szankciók felfüggesztését további 120 napra.
A többhatalmi atomalku lehetővé tette, hogy – amennyiben Teherán betartja a vállalt kötelezettségeket – a korábbi nagyon szigorú szankciók közül néhányat, például az iráni központi bankot érintő büntető intézkedéseket felfüggesszenek.
Amikor az amerikai kormányzat „igazolja” a kötelezettségek betartását, akkor a szigorú büntető intézkedések enyhítését tartja fenn. Közleményében Donald Trump leszögezi: az Egyesült Államok még nem vonul ki a többhatalmi megállapodásból, de a mostani igazolás jelentette „az utolsó esélyt”. Amennyiben viszont „nem kerül elérhető távolságba” az egyezmény módosítása, Washington a maga részéről „azonnal felmondja” azt.
Zoom
Trump felszólította az európai szövetségeseket, hogy csatlakozzanak az Egyesült Államokhoz a megállapodás „jelentős hiányosságainak kijavításában”, az „iráni agresszióval” való szembeszállásban és az iráni nép támogatásában.
Az amerikai sajtóban megjelenő információk szerint az amerikai kormányzat az atomalkuban végrehajtandó változtatások érdekében már meg is kezdte az egyeztetéseket európai partnereivel. Információk szerint az elnök az amerikai kongresszusban is azt szeretné elérni, hogy változtatásokat szavazzanak meg a megállapodást rögzítő törvényben. Trump elsősorban szigorúbb ellenőrzési mechanizmust és Irán nukleáris programjának és nagy hatótávolságú rakétákat kifejlesztő programjának összekapcsolását sürgeti.
Ugyanakkor pénteken a pénzügyminisztérium nyilvánosságra hozta, hogy újabb szankciókat léptetett életbe az iráni fegyverkezési programot előmozdító, továbbá az országban az emberi jogokat megsértő vállalatok és személyek ellen. A szankcióval sújtott személyek között szerepel Szadek Laridzsáni ajatollah, iráni főbíró, akit aki a legfőbb perzsa vallási vezető Ali Hámenei ajatollah szoros szövetségeseként tartanak számon.
Frissítés: Oroszország elutasítja Trump közleményét, az EU tudomásul veszi
Oroszország elutasítja Donald Trump amerikai elnök közleményét az iráni atomprogramról kötött hathatalmi megállapodással kapcsolatban. Az Európai Unió meglehetősen hűvösen reagált Trump javaslatára.
Az amerikai elnök pénteken bejelentette, hogy egyelőre meghosszabbítja az Irán elleni szankciók felfüggesztését, de mint írta, “ez az utolsó eset”, hogy – igazolva a nukleáris megállapodásban foglaltak Irán általi betartását – kiterjeszti a szankciók felfüggesztését további 120 napra. Az Egyesült Államok még nem vonul ki a megállapodásból, de a mostani igazolás jelentette “az utolsó esélyt”. Ha viszont “nem kerül elérhető távolságba” az egyezmény módosítása, Washington a maga részéről “azonnal felmondja” azt – írta Trump.
Irán ere reagálva közölte, hogy a megállapodást nem hajlandó újratárgyalni.
Szergej Rjabkov orosz külügyminiszter-helyettes pedig szombaton orosz hírügynökségek szerint kijelentette, hogy Trump “buldózerrel próbálja megváltoztatni a megállapodást”. Hozzátette, hogy szerinte az amerikai kormány már eldöntötte, hogy a maga részéről felmondja a megállapodást, és ez egy “nagy külpolitikai hiba” volt.
Az Európai Unió szombaton első állásfoglalásában hűvösen reagált az amerikai elnök indítványára. Az unió kül- és biztonságpolitikai főképviselőjének, Federica Mogherininek szóvivője leszögezte, hogy az EU tartja magát az Iránnal kötött atomalkuhoz.
“Számunkra a legfontosabb a megállapodásban foglaltak teljes és hatékony betartása” – fogalmazott a szóvivő, hozzátéve: “Tudomásul vesszük Donald Trump nyilatkozatát.”
A német külügyminisztérium annyit közölt, hogy folytatja a megállapodás végrehajtását, és a berlini vezetés találkozni fog európai partnereivel, megvitatandó, hogyan reagáljanak az amerikai elnök álláspontjára.
Lu Kang kínai külügyi szóvivő szombaton közölte, hogy Peking ellenez mindenfajta egyoldalú washingtoni szankciót, és síkraszáll “a sok munkával tető alá hozott értékes megállapodás” megtartása mellett. A szóvivő szerint az átfogó megállapodás elérése nem volt könnyű feladat, ezért minden érintett félnek a megszokottnál is sokkal nagyobbra kell értékelnie ezeket az eredményeket.
A ruandai látogatásán tartózkodó Vang Ji kínai külügyminiszter szombaton telefonon beszélt Dzsavád Zaríf iráni külügyminiszterrel, és a megbeszélés után azt mondta, hogy országa a továbbiakban is konstruktív szerepet fog vállalni az atommegállapodás fenntartásában és végrehajtásában. Vang nyugalomra intette Teheránt.
(MTI)