Az Irán nukleáris programjáról kötött többhatalmi megállapodás amerikai részről való felmondása bizonyítja, hogy Teherán nem tárgyalhat Washingtonnal: az Egyesült Államok mindig is megtett minden tőle telhetőt, hogy megbuktassa a teheráni vezetést, de mint korábban, úgy a jövőben is meg fogják akadályozni ebben – jelentette ki Ali Hamenei iráni legfőbb vallási és politikai vezető szerdán, aki szerint a tapasztalat azt mutatja, hogy Franciaország, Németország és Nagy-Britannia gyakran követték Washingtont kényes ügyekben.
Zoom
Ali Hamenei ajatolláh, Irán legfőbb vallási és politikai vezetője (fotó: MTI/EPA/Ali Hamenei sajtóhivatala)
Az iráni vezető szerint az Egyesült Államok alapvetően és mélyen ellenséges Iránnal szemben. „A jelenlegi amerikai elnök ugyanarra a sorsra fog jutni, mint elődei, Bush és a neokonzervatív Reagan, és el fog tűnni a történelemből” – tette hozzá Hamenei Donald Trumpra utalva. Mint mondta, nincs kétsége afelől, hogy Irán legyőzheti az Egyesült Államokat, amennyiben az iráni tisztségviselők teljesítik kötelezettségeiket. Hamenei szerint Irán békére törekszik Európával az úgynevezett atomalku megmentésére. Ugyanakkor az iráni vezető hangsúlyozta: a tapasztalat azt mutatja, hogy Franciaország, Németország és Nagy-Britannia gyakran követték Washingtont kényes ügyekben.
„Nem akarunk vitába bonyolódni Európával, de ez a három ország bizonyította, hogy a legkényesebb kérdésekben Amerikát követik” – mutatott rá. Hamenei szerint a történelem bizonyítja Teherán számára, hogy a “rugalmasság ellenségeivel csak vakmerőbbé teszi őket”. Hamenei ezzel George W. Bush volt amerikai elnök 2002-es nyilatkozatára utalt, amelyben a “gonosz tengelyének” tagjaként bélyegezte meg Iránt. Az iráni Iszlám Forradalmi Gárda a nap folyamán figyelmeztetett, hogy az Egyesült Államok kormánya a megbuktatott Szaddám Huszein iraki diktátor sorsára jut, ha megtámadja Iránt.
Mike Pompeo amerikai külügyminiszter a napokban „a történelem legkeményebb szankcióit” helyezte kilátásba arra az esetre, ha Irán nem szab gátat regionális és katonai befolyásának. Az amerikai külügyi tárca vezetője azzal vádolta meg Teheránt, hogy fegyveres csoportokat támogat Szíriában (akárcsak Amerika - a szerk.), valamint Libanonban és Jemenben.
(MTI nyomán)