Truman-Reagan Szabadság Érdeméremmel tüntették ki Washingtonban Joachim Gauck volt német államfőt a Kommunizmus Áldozatai Emlékalapítvány gálaestjén, amelyet a berlini fal lebontásának 30. évfordulójára és a kommunizmus áldozataira emlékezve tartottak péntek este.
Marion Smith, az emlékalapítvány igazgatója beszédében emlékeztetett arra, hogy a berlini fal csaknem három évtizeden keresztül a megosztott Európa jelképe volt: elválasztotta a kommunista önkényuralom alatt élőket és a szabad nemzeteket egymástól. "A rabul ejtett nemzetek népei és a zsarnokság ellen fáradhatatlanul fellépő disszidensek bátorsága azonban lassanként elmállasztotta a vasfüggönyt" - fogalmazott Smith.
Az alapítvány igazgatója hangsúlyozta: a szabadság iránti vágy olthatatlan, és ez hozta el az európai kommunizmus összeomlását és Németország történelmi újraegyesítését is.
Joachim Gauckot, Németország 2012 és 2017 közötti államfőjét a konzervatív Heritage Alapítvány munkatársa, Lee Edwards, a Kommunizmus Áldozatai Emlékalapítvány létrehozója és elnöke méltatta.
Válaszában a rostocki születésű Gauck hangsúlyozta: "mi, németek mindig hálásak leszünk az amerikaiaknak és európai szövetségeseiknek azért, hogy 1945-ben megszabadítottak bennünket a nemzetiszocializmustól". A német politikus felidézte édesapja életét, akit a gulágba, azaz szovjet munkatáborba hurcoltak el, csupán azért, mert egy nyugati újság volt nála, és felidézte a szocialista országok akkori életét is. "Hiányzott a szabadság, az életminőség nagyon gyönge volt, a templom volt az egyetlen hely, ahol lelki békességre lelhettünk, pedig az egyházat is üldözték" - mondta el a valaha lelkészként tevékenykedő, később államfővé választott Joachim Gauck.
Mint mondta: akkor lett igazán optimista, amikor Ronald Reagan amerikai elnök 1987-ben az akkori Nyugat-Berlinben tartott beszédében a berlini falra utalva azt üzente Mihail Gorbacsovnak, a Szovjetunió vezetőjének, hogy "bontsa le ezt a falat!".
"Reagan jó időben volt jó helyen és jó szavakat mondott ki" - szögezte le Joachim Gauck. Egyúttal euforikusnak nevezte azt az időszakot, amikor lebontották a berlini falat, majd újraegyesülhetett a kettévágott Németország is. "Ez az idősebb Bush elnöknek és európai barátainknak, valamint egykori ellenségeinknek is köszönhető" - mondta a volt német államfő.
"Antikommunista vagyok, mert megéltem a kommunista diktatúrát, és ezért támogatom most azokat, akik még mindig szenvednek a kommunizmustól szerte a világban. Nem szabad megfeledkeznünk róluk" - hangoztatta a mai Hongkongot az egykori Nyugat-Berlinhez hasonlítva Joachim Gauck.
A kitüntetést, amellyel az alapítvány elismerte Gauck bátorságát, kitartását és egész munkásságát, korábban mások mellett Vaira Vike-Freiberga lett államfő, Szent II. János Pál pápa, Václav Havel cseh államfő, Orbán Viktor magyar kormányfő és Tom Lantos az MTI által csak "magyar születésű amerikai politikusként" aposztrofált zsidó is megkapta.
Joachim Gauckot, valamint a berlini fal lebontására és a kommunizmus áldozataira emlékezőket Mike Pence alelnök levélben köszöntötte.
Pénteken a Kommunizmus Áldozatainak Emlékalapítványa egész napos konferenciát szervezett Washingtonban. Csütörtökön este a Fehér Házban Donald Trump fogadta Marion Smith igazgatót és a vele lévő üldözötteket, akik Vietnamból, Kubából, Venezuelából, Észak-Koreából érkeztek.
(MTI nyomán)