Mintegy negyvenre emelkedett szombat délre a koronavírus-fertőzöttek száma Olaszországban, az első olyan európai országban, amelynek saját állampolgárai haltak meg a tüdőgyulladást okozó vírus következtében.
Lombardiában legalább 32, a szomszédos Veneto tatományban pedig hét fertőzöttet tartanak nyilván a Rómában kezelt három első eset mellett – jelentette a Sky Italia televízió.
A 78 éves venetói nyugdíjas és a lombardiai 75 éves nő halálát szombat reggel közölték. Mindketten bizonyítottan fertőzöttek voltak, és mintegy tíz napja kezelték őket más panaszokkal kórházban.
Ezzel Olaszország lett a járvány által legsúlyosabban érintett ország Európában. A hirtelen fertőzések miatt az olasz hatóságok drasztikus intézkedéseket hoztak: bezárták mintegy tíz északolasz település közintézményeit. Lombardiában mintegy 250 embert – közöttük 70 orvost és ápolót – helyeztek karanténba a tesztek elvégzése idejére. Cremában vasárnap elmarad a hagyományos karneváli felvonulás.
Giulio Gallera, Lombardia népjólétügyi tanácsosa szombati sajtótájékoztatóján azt mondta, hogy a vizsgált személyek 13 százalékánál igazolódott be a koronavírus gyanúja, így a fertőzőképesség nyilvánvaló. A vírus igen virulens, de az emberek felénél a betegség lefolyása a megszokott – tette hozzá.
Luca Zaia, Veneto tartomány kormányzója a Rainews24 televíziónak hangsúlyozta: a nagy kérdés annak felderítése, hogyan fertőződhettek meg a tartományban a paciensek, mert nem voltak semmilyen kapcsolatban kínaiakkal vagy Kínából hazatérőkkel.
Korábban Olaszországban csak három fertőzött volt, akik mind külföldön fertőződtek meg és Rómában ápolják őket, közöttük két kínai turista.
Antonio Tajani, a jobboldali Forza Italia párt alelnöke szombaton felvetette, hogy a megbetegedések számának növekedése esetén fel kellene függeszteni a schengeni rendszert, és kérdőívet kellene kitöltetni a határokat átlépni szándékozókkal az utolsó három hetükkel kapcsolatos információkról. Mint mondta, a felfüggesztése a kérdőív nélkül semmit sem érne.
Egy fertőzött olasz állampolgár szombaton érkezett Olaszországba a Diamond Princess óceánjáróról, mintegy 30 társával együtt, valamennyiüket karanténba helyezték.
A hajóról 32 brit, illetve más uniós ország állampolgárát szombaton szállították haza több mint két heti karantén után Tokióból – közölte Dominic Raab külügyminiszter.
(MTI)