A michigani kormányzó, Gretchen Whitmer demokrata párti politikus elrablására irányuló összeesküvést lepleztek le - jelentette be a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) csütörtökön.
Az emberrablást egy 13 tagú csoport készítette elő, és terveik szerint még a november 3-i elnökválasztás előtt végrehajtották volna. A 13 gyanúsítottat letartóztatták. Közülük heten a Wolverine Watchmen nevű, "szélsőjobboldali milicista csoport" tagjai. Nem csupán a kormányzó elrablását tervezték, hanem a michigani törvényhozás épületének megtámadását is.
Dana Nessel michigani igazságügyi miniszter sajtókonferenciát tartott, amelyen bejelentette azt is, hogy a nyomozás során kiderült, a gyanúsítottak kormányzati tisztségviselők és rendfenntartó erők ellen is életet veszélyeztető akciókra készültek.
A sajtótájékoztatón részt vett Andrew Birge szövetségi kerületi ügyész is, aki közölte, hogy hat letartóztatott ellen már meg is történt a szövetségi vádemelés, és ha bizonyítást nyer, hogy el akarták rabolni Whitmer kormányzót, akkor akár életfogytig tartó börtönbüntetésre is ítélhetik őket. Mint elmondta: a szövetségi nyomozók hosszú idő óta figyelték a csoportot, és akkor léptek közbe, amikor egyik találkozójukon robbanóanyagok "beszerzésének" finanszírozásáról tanácskoztak.
A Wolverine Watchmen milicia hét tagja ellen további vádat is emeltek: a gyanú szerint megsértették a Michiganben érvényben lévő terrorellenes törvényt is. A csoport egyes tagjai egyébként a közösségi médiában "nemtelen támadásokat" intéztek Gretchen Whitmer ellen.
Whitmer beteg és aljas embereknek nevezte ezeket az összeesküvőket.
Az elmúlt hónapokban az FBI több feljegyzésben figyelmeztetett arra, hogy a választások előtt az erőszak eszközeihez folyamodó szélsőséges mozgalmak komoly veszélyt jelenthetnek a választási folyamatra. Kiemelték azt is, hogy a koronavírus-járvány miatti feszült belpolitikai helyzet, valamint külföldről eredő dezinformációs kampányok tovább súlyosbíthatják e veszélyeket. Ugyanezt megerősítette Christopher Wray FBI-igazgató is a szeptemberi kongresszusi meghallgatásán. Wray akkor a "szélsőséges, a fehér felsőbbrendűség eszméjét hirdető csoportok" veszélyeire hívta fel a figyelmet.
Hát persze hogy Trump tehet róla
A szélsőjobboldali mozgalmak felbátorításával vádolta Donald Trump amerikai elnököt Gretchen Whitmer, Michigan állam demokrata párti kormányzója helyi idő szerint csütörtökön, nem sokkal azt követően, hogy a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) az elrablására irányuló összeesküvést leplezett le.
Whitmer kitért Trumpnak az első elnökjelölti vitán a szélsőjobboldali mozgalmakkal kapcsolatos szavaira, kiemelve, hogy az elnök a Proud Boys nevű "szélsőjobboldali" csoport tagjaira utalva úgy fogalmazott: "lépjenek hátra és maradjanak készenlétben".
A felszólítást később a Fehér Ház részéről úgy értelmezték, hogy azzal Trump annyit üzent: "maradjanak nyugton". Whitmer szerint "a szélsőségesek nem elutasításként, hanem csatába szólító felkiáltásként értékelték, amit Trump mondott".
"Amikor a vezetőink megszólalnak, a szavaiknak súlyuk van. Amikor a vezetőink találkoznak és barátkoznak hazai terroristákkal, szentesítik a viselt dolgaikat és bűnrészessé válnak. Ha szítják a gyűlöletbeszédet, akkor szintén bűnrészesek" - jelentette ki Whitmer.
Bírálta továbbá az elnököt a koronavírus-járvány kapcsán is, úgy vélekedve, hogy a járvány elmúlt hét hónapjában Trump tagadta a tudományos tényeket, figyelmen kívül hagyta a saját járványügyi szakértőit, bizalmatlanságot szított, és bátorította azokat, akik félelmet, gyűlöletet és megosztást keltenek.
Trump Twitter-üzenetben válaszolt a vádakra, s azt rótta fel Whitmernek, hogy inkább hálásnak kéne lennie, amiért a hatóságok megvédték.
Egyelőre nem tudni, mi motiválta a csoportot, az AP hírügynökség nem zárta ki azt sem, hogy a Whitmer által elrendelt, a járvány lassítását célzó korlátozások állnak az összeesküvés mögött, amelyek következtében egyebek közt sok vállalkozás forgalma drasztikusan visszaesett. Ezzel kapcsolatban Joe Biden, a demokraták elnökjelöltje rámutatott Trumpnak egy áprilisi Twitter-üzenetére, amelyben, Whitmer járványügyi korlátozásaira utalva azt írta: "szabadítsátok fel Michigant!".
(MTI nyomán)