/Bővített hír./
Többtucatnyi embert agyontaposott a tömeg egy zsidó ünnepségen kialakult tolongásban Izrael északi részén, és több mint százan megsérültek, sokan közülük válságos állapotban vannak - tudatták a mentőegységek péntek hajnalban.
Zoom
Kép: Reuters
A Magen David Adom mentőszervezet korábban legkevesebb 28 halálos áldozatról beszélt, a 12-es tévécsatorna azonban már 38 halottról számolt be. A mentők egyik szóvivője felfoghatatlan katasztrófának nevezte a történteket. A rendőrség lezárta a környéket, a több tízezer résztvevőt pedig buszokkal igyekeznek elszállítani a helyszínről.
Zoom
Kép: Reuters
A hatóságok először arról számoltak be, hogy leszakadt egy emelvény, és ez okozta a tragédiát, de később kiderült, hogy a zsúfoltság és a tolongás okozta többtucatnyi ember halálát; a halálos áldozatok többsége megfulladt vagy agyontaposták őket. A Háárec című lap úgy tudja, hogy a pánik amiatt tört ki, mert többen megcsúsztak és elestek egy lépcsőn, a mögöttük lévők pedig átestek rajtuk.
Zoom
Kép: AP
A tragédia Merón városában történt, ahol a 2. században élt rabbi, a zsidó miszticizmus egyik vezéralakja, Simon bar Jocháj sírja található, aki a hagyomány szerint ezen a napon fedte fel a kabbala legmélyebb titkait. Ez "Istenhez kerülésének" vagyis halálának évfordulója is egyben a zsidó hagyomány szerint. Ehhez kapcsolódik a lág báómer ünnepe, amely az időszámítás szerint 132-ben, a római megszállók ellen kirobbant, Bar Kohba-féle felkeléssel kapcsolatos ünnepsorozatba is illeszkedik, amikor rendszeresen hatalmas tömeg gyűlik össze, máglyákat gyújtanak és egész éjjel táncolnak és imádkoznak. A koronavírus-járvány miatti korlátozások feloldása óta ez volt a legnagyobb tömeges összejövetel Izraelben.
Zoom
Kép: Reuters
A Meron-hegységben megrendezett zarándoklaton évek óta százezres ultraortodox tömegek imádkoznak. Mivel tavaly a koronavírus-járvány miatt nem engedélyezték az esemény megrendezését, idén különösen sokan, mintegy kétszázezren érkeztek az észak-izraeli Galileába Simon bar Jocháj sírjához.
Ez Izrael évente megismétlődő legnagyobb civil rendezvénye, melyre általában az egész világról érkeznek zarándokok. Vannak olyan ultraortodox csoportok, köztük a szatmári irányzat hívei, melyek nem tekintik szent helynek a Siratófalat, de Meron-hegyi sírokhoz minden évben tömegesen elzarándokolnak.
Zoom
Kép: AFP
A Meron-hegyen Simon bar Jocháj mellett több más, a zsidó hagyomány számára különösen fontos rabbi sírja található, köztük Hilel és Samaj rabbi sírjai, melyekhez a kora középkor óta érkeznek a zsidó zarándokok imádkozni.
Benjámin Netanjahu izraeli kormányfő súlyos tragédiának nevezte a történteket, és Twitter-üzenetében azt írta, hogy imádkozik az áldozatokért. Reuven Rivlin izraeli elnök szintén azt üzente: imádkozik azért, hogy a sérültek minél előbb felépüljenek.
Zoom
Kép: AFP
Nőtt az áldozatok száma, összeomlott a kommunikáció
Negyvenötre nőtt Izraelben a Merón-hegységben agyontaposott ultraortodox zsidó zarándokok száma, 150-en megsérültek, a rendőrség vizsgálatot indít - jelentette az egyik izraeli kereskedelmi televízió pénteken.
A tragédia után a közeli arab és drúz települések lakói a Merónt elhagyók segítségére siettek, s miután a környező utakon elakadt a forgalom, otthonaikba invitálták az ultraortodox zarándokokat, ételt és pihenőhelyet ajánlottak fel nekik.
Benjámin Netanjahu miniszterelnök helikopteren péntek délelőtt a tragédia helyszínére látogatott, ahol a TV tudósítása szerint az ultraortodoxok elutasító kiabálással fogadták, és vizes palackokat dobtak felé, és az őt kísérő rendőrök felé is. A kormányfő nemzeti gyásznapot rendelt el Izrael történetének legsúlyosabb civil katasztrófája után.
A Magen David Adom, a helyi mentőszolgálat bejelentette: pénteken már annyian jelentkeztek véradásra, hogy egyelőre nincs szükség több vérre, de a jövő héten várhatóan ismét szükség lesz újabb adományokra. Péntek délutánra már csak 27 súlyosabb sebesültet ápoltak a kórházakban a 150 sérültből, többségüket ellátták, és hazaengedték. Idősek és gyermekek is vannak a halottak és a sérültek között.
A tragédia felelőseinek keresése az esetleges mulasztások felderítésére is kiterjed. A szemtanúk szerint a rendőrség nem avatkozott közbe időben, nem ellenőrizte az előkészületeket, és nem felügyelte megfelelően magát az eseményt. A televízióban megszólított szakértők külső vizsgálóbizottság létrehozását sürgetik.
Eddig azt állapították meg, hogy sokezres tömeg vonult a bádoglapok között kialakított folyosón a hagyományos tűzrakóhely felől, majd elakadtak, amikor az odavezető lépcsőn a zarándokok megcsúsztak és egymásra estek. A zsúfoltság miatt nem tudtak kiszabadulni, miközben újabb embereket toltak közéjük a lépcső felől.
Megkezdték a halottak azonosítását, és a zsidó vallási parancs szerint már pénteken tömeges temetéseket tartanak szerte Izraelben az ultraortodox településeken. Sokan még nem tudják, mi történt szeretteikkel, a kórházakban keresik őket. Az izraeli médiában információs telefonvonalak számait tették közzé.
Az ultraortodoxoknak a vallási tiltás miatt nincs okostelefonjuk, sokuknak egyáltalán nem volt készüléke. A tragédia után összeomlott a kommunikációs szolgáltatás, sokan elvesztették a telefonjukat a tömegben.
A péntek reggeli órákban hatalmas dugó alakult ki az ultraortodoxokat elszállító mintegy háromszáz autóbuszból, s délután még mindig tömegek várták, hogy hazajussanak a szent helyről.
Frissítés: Már pénteken elkezdtek temetni
Még pénteken megkezdték Izraelben azoknak a zsidó zarándokoknak a temetését, akiket az észak-izraeli Merón-hegységben egy ultraortodox vallási ünnepségen taposott agyon péntekre virradóra a bádog terelőfalak között hömpölygő tömeg - jelentette a 12-es kereskedelmi tévé híradása.
A zsidó vallás parancsa szerint minél hamarabb el kell eltemetni a halottakat, sőt Jeruzsálemben egyenesen tilosnak tekintik a temetés másnapra halasztását. Elsőként egy Kanadából érkezett ultraortodox áldozatot, egy ismert vallási énekest temettek el Jeruzsálemben péntek délután.
Hozzátartozói zoom applikáció segítségével, külföldről kísérték figyelemmel a szertartást, mert nem volt idő megvárni Izraelbe utazásukat. A jeruzsálemi temetésen több mint ezer ismeretlen jelent meg, hogy szolidaritása jeleként elkísérje utolsó útjára a szerencsétlenség első áldozatát.
A tömegben agyontaposottak között volt Asdód egyik rabbija, akit a város saját halottjának nyilvánított. A már azonosított áldozatok között egy 11 gyermekes édesapa is volt, akit az ultraortodox Modiin Illit városban temetnek el. Két fiatal testvérpár is életét vesztette a katasztrófában.
A 45 halottból péntek délutánig csak 37 személyazonosságát sikerült megállapítani. A családok sorba álltak Tel-Aviv Abu Kabir nevű negyedében, az igazságügyi orvosszakértői intézetnél, hogy azonosítsák szeretteiket, majd elszállíthassák a halottakat a temetésekre.
Az érintettek az ultraortodox vallási közösségekhez tartoznak, melyeknek tagjai a zsidó naptár szerint péntek este kezdődő szombati ünnepnapon már nem utazhatnak, mert az munkavégzésnek számít, és nagyon fontosnak tekintik halottaik örök nyugalomra helyezését még a szombat beköszönte előtt.
Noha hitük szerint kötelességük minél hamarabb eltemetni rokonaikat, de a hatóságok a halottak nagy száma miatt képtelenek biztosítani a temetést még a szombat kezdete előtt, ami azt jelenti hogy csak a szombat kimenetelével, vagyis szombat este lehet őket végső nyugalomra helyezni.
Haifán a Rambam kórházban egy 12 és egy 15 éves fiú életéért küzdenek az orvosok, akik a 12-es tévé tudósítása szerint a tömeg szorításában hosszabb ideig nem jutottak levegőhöz és majdnem megfulladtak.
Számos ország vezetője fejezte ki részvétét pénteken a tragédia miatt, köztük Joe Biden amerikai elnök, II. Abdullah jordán király, Bahrein koronahercege, s Izrael minden politikai pártjának vezetője.
Benjamin Netanjahu miniszterelnök vasárnapra nemzeti gyásznapot hirdetett Izrael történetének legsúlyosabb tömegszerencsétlensége után, és a baleset alapos kivizsgálását ígérte.
Orbán és Kövér is részvétét fejezte ki
Izraeli kollégájának, Benjamin Netanjahu miniszterelnöknek írt levélben fejezte ki részvétét Orbán Viktor az izraeli Meron-hegy oldalában történt tömegkatasztrófa kapcsán - tájékoztatta az MTI-t Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóirodát vezető helyettes államtitkár pénteken.
A kormányfő azt írta: mély fájdalommal értesült az éves lag baómer ünnepségen történt tragikus eseményekről, amelyek sok emberéletet követeltek és sokak sérülését okozták.
"Engedje meg, hogy kifejezzem őszinte részvétemet, valamint mélységes együttérzésünket és szolidaritásunkat az áldozatok családjai iránt. Mielőbbi gyógyulást kívánunk a sérülteknek" - fogalmazott Orbán Viktor. Hozzátette: "gondolataink és imáink az áldozatokkal, családjaikkal és Izrael népével vannak ebben a nehéz időszakban".
Kövér László házelnök részvétét fejezte ki Jarív Levinnek, a kneszet elnökének pénteken az izraeli vallási ünnepen történt tömegkatasztrófa miatt.
Az Országgyűlés Sajtóirodája által pénteken az MTI-hez eljuttatott távirat szerint az Országgyűlés elnöke azt írta: megdöbbenéssel és mély megrendüléssel értesült a Meron-hegyi Lág Báómer ünnepségen csütörtökön történt tragédiáról.
Kövér László együttérzéséről biztosította az áldozatok családjait és szeretteit, továbbá sok erőt és kitartást kívánt nekik a mostani nehéz időszakban. Egyúttal reményét fejezte ki, hogy minden sérült gyorsan felépül.
"Kérem, fogadja szívből jövő részvétemet e tragikus esemény alkalmából" - írta az izraeli törvényhozás elnökének Kövér László.
(MTI)