Teheránban október 27-én konferenciát tartanak az új kabuli kormányzatról és Afganisztán politikai jövőjéről - jelentette be hétfőn az iráni külügyminisztérium szóvivője.
Sajtótájékoztatóján Szaid Hatibzadeh elmondta, hogy a találkozón - amelyre egy héttel a moszkvai Afganisztán-tárgyalások következő fordulója után kerül sor - részt vesznek majd a szomszédos országok külügyminiszterei, és Oroszország is képviselteti magát.
Megismételte egyúttal Teherán javaslatát a kabuli kormány sokszínűbbé tételére, hangsúlyozva, hogy Irán a konferencián javasolni fogja, hogy a kabinetben minden politikai mozgalom képviselője kapjon helyet.
Teherán már szeptemberben bírálta az új kabuli kormány összetételét, amelyben a miniszteri tárcákat kivétel nélkül a tálibok - többnyire a pastu népcsoportból kikerülő - emberei kapták.
Teherán a békére törekszik, el akarja kerülni az erőszakot és a terrorizmust - szögezte le Hatibzadeh.
Az iráni belpolitika továbbra is megosztott az új kabuli kormánnyal kapcsolatban: míg egyesek úgy vélik, az augusztus közepén hatalomra jutott tálibok már nem ugyanazok a radikális iszlamisták, akik régen voltak, mások arra figyelmeztetnek, hogy a teheráni síita vezetésnek gyanakvással kell kezelnie a szélsőséges szunnita tanokat valló tálibokat.
Jóllehet Iránban az ENSZ becslései szerint már több mint hárommillió afgán menekült él, a tálibok ismételt hatalomra kerülését követően ez a szám nem nőtt jelentősen, szakértők szerint részben a koronavírus-járvány nyomán megszigorított határellenőrzés, részben pedig az Iránt sújtó gazdasági válság miatt.
(MTI)