Lemondta egyhetes ausztráliai, új-zélandi és fidzsi-szigeteki látogatását Annalena Baerbock német külügyminiszter a repülőgépe műszaki meghibásodása miatt - közölte a német külügyminisztérium szóvivője kedden.
Zoom
Fotó: Bernd von Jutrczenka / dpa
Baerbock Ausztráliába tartó kormányzati gépének Abu-Dzabiból való felszállása után nem sokkal jelentkezett a hiba, így már két napon belül másodszor kellett visszafordulnia műszaki meghibásodás miatt. A német külügyminiszter gépe először hétfőn egy tankolás során hibásodott meg.
"Az utolsó pillanatig ellenőriztük a gépet, de sajnos logisztikailag már nem volt lehetséges az indiai-csendes-óceáni út tervezett utazási állomásait a készenléti repülőgép meghibásodása után még rendelkezésre álló lehetőségekkel kivitelezni" - közölte kedden a külügyminisztérium szóvivője.
A keddi meghibásodás után a kapitány közlése szerint a gépen ugyanaz a fékszárnyakkal kapcsolatos meghibásodás lépett fel, mint hétfőn, ami megakadályozta hogy a repülőgép elérje a normál utazómagasságot és sebességet. Azt is hozzátette, valószínűtlennek tartja, hogy újra útnak induljanak, mivel nem még mindig nem találtak megoldást a problémára.
Zoom
Fotó: Michael Kappeler/dpa
Az ausztráliai bemutatkozó útja során Baerbock Canberrát és Sydney-t is meg akarta látogatni, ahol Penny Wong ausztrál külügyminiszterrel is találkozott volna.
A meghibásodott repülőgép rakományaként Németország a gyarmati korszakból származó kulturális tárgyakat is szeretett volna visszaadni ausztráliai kaurna őslakosoknak.
Nem ez az első eset, hogy a Baerbocknak gondjai akadtak egy német kormánygéppel, ugyanis május közepén Katarban rekedt a gép egy defektes gumiabroncs miatt.
Frissítés: leselejtezik - de sajnos nem Baerbockot, hanem a repülőgépet
A lehető leghamarabb leselejtezik a német kormány sorozatosan meghibásodó repülőgépét, amelynek újabb műszaki gondjai miatt le kellett mondani a külügyminiszter egyhetes körútját az indo-csendes-óceáni térségben - jelentették be kedden Berlinben.
A német hadsereg (Bundeswehr) szóvivőjének tájékoztatása szerint heteken belül kivonják a forgalomból az Airbus A340-300 típusú gépet, és a védelmi minisztérium politikai tisztségviselőket hivatalos úton repülővel szállító szolgálatának (Flugbereitschaft) másik ugyanilyen típusú gépét is, előrehozva az idén szeptemberre, illetve 2024 végére tervezett leselejtezést.
A 23 éves gép a Lufthansa légitársaságtól került a légierő (Luftwaffe) által működtetett szolgálathoz. Több évig az első számú kormánygép volt, külön nevet is viselt, a második világháború utáni első kancellárról, Konrad Adenauerről nevezték el. Híres azonban főleg a sorozatos műszaki gondokról volt.
A legemlékezetesebb eset 2018-ban történt, amikor az akkori kancellár, Angela Merkel és pénzügyminisztere, Olaf Scholz jelenlegi kancellár elkésett a világ legfejlettebb országait összefogó G20 csoport argentínai csúcstalálkozójáról, mert az Airbus A340-es meghibásodás visszafordult Németországba, és utasai végül különgép helyett menetrend szerinti járattal jutottak el a dél-amerikai országba.
A két Airbus 340-es mellett még 14 más típusú repülőt - Airbusokat és Bombardier-gyártmányokat - és három helikoptert is üzemeltető Flugbereitschaft leginkább a műszaki gondok miatt kínos helyzetbe kerülő politikusokról szóló hírekről ismert.
A külügyminiszter meghiúsult körútjával kapcsolatban a német sajtóban közölt összeállítások szerint csak az utóbbi öt évben tizenegy hasonló eset történt. A szolgálat szerint viszont nem teljesítenek rosszabbul, mint a polgári légitársaságok, csak éppen nagyobb sajtófigyelem irányul a meghibásodásokra, mert utasaik vezető politikusok. Kimutatásuk szerint a kormánygépek évente nagyjából 2500 utat tesznek meg, és ezek mintegy 2 százalékánál történik valamilyen fennakadás.
(MTI nyomán)