Az Európai Unió Tanácsa elfogadta az euróban történő azonnali átutalásokat lehetővé tevő rendeletet az EU-ban és az Európai Gazdasági Térség (EGT) országaiban - közölte az uniós tanács hétfőn.
A brüsszeli közlemény szerint az azonnali fizetésről szóló rendelet lehetővé teszi, hogy az utalást követően az összeget tíz másodpercen belül jóváírják a magánszemélyek és a vállalkozások számláin a nap bármely szakában, munkaidőn kívül is, függetlenül attól, hogy az utalás országon belüli vagy egy másik EU-tagállamba irányul.
Az azonnali átutalás egy lehetőség, teljesítése nem automatikus. Az EU-ban letelepült olyan fizetési szolgáltatók, amelyek szabványos, euróban történő átutalást biztosítanak - például a bankok - kötelesek felajánlani az azonnali fizetések euróban történő küldését és fogadását. A díjak ez esetben sem lehetnek magasabbak, mint a normál átutalások díjai.
A közlemény kiemelte: az új szabályok javítani fogják az európai gazdasági és pénzügyi szektor stratégiai autonómiáját, mivel segítenek csökkenteni az unión kívüli országok pénzügyi intézményeitől és infrastruktúráitól való túlzott függőséget.
A vállalkozások továbbá jobban kézben tudják tartani pénzforgalmukat. Ezenkívül az azonnali fizetéssel a kereskedők csökkentik működési költségeiket, és jobb szolgáltatást tudnak nyújtani, például azonnali visszatérítést. A jogszabály célja továbbá annak biztosítása, hogy az EU lépést tartson a technológiai fejlődéssel, védje a pénzügyi rendszert és a gazdaságot a szervezett bűnözéstől.
Az azonnali fizetést biztosító szolgáltatóknak ellenőrizniük kell, hogy a kedvezményezett IBAN-száma és neve megegyezik-e, valamint figyelmeztetnie kell az esetleges hibákra vagy csalásra a tranzakció előtt. Ez a követelmény a rendszeres transzferekre is vonatkozik majd. A pénzforgalmi szolgáltatónak haladéktalanul át kell váltaniuk a tranzakció összegét euróra, ha a fizetés nem eurós számláról érkezik.
Az új szabályok egy átmeneti időszak után lépnek életbe, amely az euróövezetben gyorsabb, azon kívül hosszabb lesz, ugyanis az uniós fizetőeszközt nem használó országokban több időre van szüksége az alkalmazkodáshoz - írták.
(MTI)