Ma van a magyar rádiózás napja – annak emlékére, hogy 1925. december 1-jén kezdődött meg a Magyar Rádió rendszeres és folyamatos műsorsugárzása. Ebben még az Egyesült Államok is csak öt évvel előzte meg hazánkat.
Több kísérleti adás után, a Magyar Telefonhírmondó és Rádió Rt. avatóünnepségével és hangversennyel vette kezdetés a rendszeres hazai rádiós műsorsugárzás 1925. december 1-jén.
![]() A rádió riportere a stadionban levő üvegfalu fülkéből közvetíti az 1936. évi berlini olimpia eseményeit augusztus elsején (MTI Fotó: Reprodukció) |
Kozma Miklós miniszteri tanácsos, az MTI elnöke, a Magyar Telefonhírmondó és Rádió Rt. alelnök-igazgatója a Budapest néven jelentkező állomás indulásakor, a megjelent rangos vendégek előtt többek közt elmondta:
„A magyar kultúra fegyvertára erős fegyverrel szaporodott. Ez a fegyver a most meginduló broadcasting, amelynek jelentőségét ismertetni nem szükséges. Mindenki tudja, mit jelent, különösen Magyarország mai helyzetében az, hogy a hullámokon keresztül minden határon túl eljut a magyar szó. Én a magam és az igazgatóság nevében kijelentem, hogy minden üzleti szempontot háttérbe szorítva, tisztán csak a magyar kultúra szempontját szem előtt tartva, fogjuk ezt a fegyvert kezelni”.
![]() Babits Mihály költő felolvassa Esti kérdés című versét a Magyar Rádió stúdiójában 1937-ben (MTI Fotó: Reprodukció) |
A Magyar Királyi Posta vezérigazgatója, Demény Károly este nyolc órakor a rádión keresztül (a Rákóczi út 22. szám alatt lévő stúdióból) magyar, francia és angol nyelven szólt a hallgatókhoz. Demény államtitkár ünnepi szavai ezek voltak:
„A magyar Rádióhírmondó budapesti adóállomása, mint a magyar találmányú fémvezetéses Telefonhírmondó utódja, nagynevű elődjének stúdióvá átalakított helyiségéből most kezdi meg hivatalosan működését és rendes programját, amelyet a Magyar Királyi Posta technikai eszközeivel a csepeli állomás útján 546 méteres hullámhosszal szór szét az éterben.”
![]() Madarász István kassai püspök a rádió mikrofonja előtt fogadja Horthy Miklós kormányzót és feleségét 1938. november 11-én (MTI Fotó/ Hadtörténeti Intézet) |
Ahogy az elhangzott: a rendszeres rádióadás műszaki-technikai hátterét a Magyar Királyi Posta biztosította, a műsorokat pedig a Telefonhírmondó Részvénytársaság készítette. A műsort a Csepeli Szikratávíró állomás Telefunken gyártmányú 2 kW teljesítményű adója sugározta, heti ötven órában, állami monopóliumként. 1933-ban már egy 120 kW teljesítményű óriásadó állt üzembe, mely a Budapest1 adását sugározta.
![]() Az 1933-ban épült lakihegyi 120 kW-os Standard adóberendezés a 314 m-es es szivarantennával még a főváros ostroma előtt, 1944-ben (MTI Fotó/Magyar Fotó: Reprodukció) |
A megnyitó után ünnepi műsort közvetített a rádió, amely a következőképpen állt össze:
1. Molnár Imre: Régi magyar dalok a 17–18. századból, Kern Aurél feldolgozásában
2. Kerntler Jenő: a) Liszt: Szerelmi álmok; b) Bartók: Allegro Barbaro
3. Sándor Erzsi kamara-énekesnő: a) Donizetti: nagyária a Linda di Chamonix c. operából; b) Tauber: Vogel im Walde
4. Hubay Jenő: Csárdajelenet
5. Székelyhidy Ferenc: Poldini: Kálmán diák dala a Farsangi lakodalomból.
2. Kerntler Jenő: a) Liszt: Szerelmi álmok; b) Bartók: Allegro Barbaro
3. Sándor Erzsi kamara-énekesnő: a) Donizetti: nagyária a Linda di Chamonix c. operából; b) Tauber: Vogel im Walde
4. Hubay Jenő: Csárdajelenet
5. Székelyhidy Ferenc: Poldini: Kálmán diák dala a Farsangi lakodalomból.
Az előfizetők száma ekkor még a tízezret sem érte el. (A magyar rádiózás második évében tizenhatezer, a harmadikban huszonötezer, 1929-ben pedig már 250 ezer rádióhallgató volt Magyarországon).
![]() Andrikó István Kossuth-díjas juhász (j) rádiót hallgat ismerőseivel házának tornácán 1956. május 19-én (MTI Fotó: Bereth Ferenc) |
Vitéz leveldi Kozma Miklós munkatársai sóváradi Szőts Ernő műsorigazgató (előzőleg már a Telefonhírmondó igazgatójaként dolgozott), Kern Aurél zeneigazgató, Gyarmathy Sándor rendező, Polgár Tibor zongorakísérő, Scherz Ede és Radó Árpád bemondók, Tomcsányi István és Magyari Endre mérnökök voltak.
![]() Mindszenty József bíboros, esztergomi érsek rádiónyilatkozatot ad az Úri utcai érseki palota udvarán 1956. november elsején (MTI Fotó: Jármai Béla) |
1928-tól bővült a stáb: Ódry Árpád lett a főrendező, Somogyváry Gyula a rádiódramaturg tisztét töltötte be. 1931-ben Dohnányi Ernőt nevezték ki fő-zeneigazgatónak. 1931-ben kezdett Filótás Lili, az első női bemondó, őt követte rövidesen a posztra Gecső Sándorné, aki riporterként is dolgozott.
A Budapest1-et 1949-ben keresztelték el Kossuth Rádiónak, a Budapest2-t pedig Petőfi Rádiónak. Ekkor jött létre a Magyar Távirati Irodától különválva a Magyar Rádióhivatal is.
Amerikába első ízben 1932. május 1-jén sugárzott a Magyar Rádió műsort, ez a rövidhullámon 1934. december 23-tól vált rendszeressé.
Bár a televízió megjelenésével a rádiók fokozatosan veszítettek népszerűségükből, kijelenthető, hogy a műfaj reneszánszát éli.
(Híradó)