Nem az volt a kérdés, hogy a Hófehérke élőszereplős változata óriási bukta lesz-e a Disney háza táján, hanem, hogy mit okoz a cégnél ez a „csúnya baleset”. Teljes szembenézést a woke problémáival? Pénzügyi nehézségeket? Kirúgásokat, átszervezéseket? Netán mindegyiket egyszerre?
Zoom
Kissé gyanús, hogy pont az Aranyhaj és a nagy gubanc az a mese, amelynek az élőszereplős újrakeverését "átgondolják". Lehet, hogy Aranyhaj szerepében egy fekete színésznőt láttunk volna az eredeti tervek szerint? (fotó: AP)
Míg sok más vállalat lassan, de biztosan távolodik a maximumon tolt woke-propagandától, addig a Disney-t nem olyan fából faragták, hogy komoly ellenlépéseket tegyen. Reakcióik rendszerint financiális elhatározásokra korlátozódnak, nincsen gyökeres változás. Így történt ez ebben az esetben is.
Március végén mindenki elolvashatta lesújtó véleményemet az új Hófehérkéről, április elején pedig a pénzügyi problémák is utolérték – tegyük hozzá, hogy megérdemelten – a Disney-t. A véleménycikkem keletkezésének pillanatában a film 201 ezer értékelés után állt 1,6-on iMDb-n, most ez az érték ugyanaz, csak 338 ezer értékelésnél, tehát a helyzet tovább súlyosbodott e téren is.
Pénzügyileg pedig olyan mértékben alulteljesített a film, hogy a Disney végül jegelte egy már előgyártásban lévő, élőszereplős feldolgozását. Az áldozat a Grimm fivérek meséjén alapuló Aranyhaj és a nagy gubanc, amely eredetije 2010-ben nagy sikert hozott az óriásvállalatnak.
Rendezőválasztás, a potenciális színészekkel való egyeztetés és kész forgatókönyv ellenére is leállították az előmunkálatokat, sőt, annyira rosszul teljesített a Hófehérke, hogy több más betervezett élőszereplős projektet is „átgondol” a vállalat.
Zoom
A Hófehérke élőszereplős változatának főszereplője, Rachel Zegler sem volt telitalálat a stúdió részéről (fotó: Walt Disney)
Ez utóbbi – az eddigi nyomvonalat elnézve – minden bizonnyal nem gyökeres változtatásokat takar, ennek ellenére érdemes lesz figyelni, hajlandó-e végre woke-mentesíteni a szebb napokat látott Disney. Más kérdés, hogy a kasszasikernek számító rajzfilmeket woke-tól függetlenül miért jó élőszereplős köntösbe ültetni, de valami oknál fogva a vállalat kitart e változatok mellett.
A kétes vállalkozás néhány esetben (Aladdin, Az oroszlánkirály) sok bevételt hozott a konyhára, ám az eredmény itt sem makulátlan, ráadásul az eredeti mesékhez képest ezek a feldolgozások lelketlenek, nem ragadják meg a történet valódi esszenciáját. Sőt, egyenesen olyan érzése van az embernek, mintha új ötletek híján csak még egyszer kaszálni szeretne a Disney az egykori kasszasikereken, ehhez pedig az élőszereplős változatok igénylik a legkisebb erőbefektetést.
Az újragondolás csak bizonyos projekteket érint. A 2022-es Lilo és Stitch óriási sikere volt a Disney-nek, ebből idén május 23-án kapunk élőszereplős változatot, jövő júniusban pedig még egy fejőstehén, a Vaiana debütál majd ebben a kategóriában.
Mindez igazolja a financiális megfontolásokkal kapcsolatos állításomat, azt pedig a jövő fogja eldönteni, hogy a Disney tanult-e a woke hibáiból. A Hófehérke nettó gyártási költsége 270 millió dollár volt, ebből 69 millió dollárt hozott vissza (április elejéig) az amerikai piacon.
Ábrahám Barnabás – Kuruc.info