Egy méterről halálos? Kiszakíthatja a dobhártyát? Veszélyesebb a használóra, mint a támadóra? – tévhitek és városi legendák egy egyszerű önvédelmi eszközről. A fegyverüzletekbe betérők nagy része ilyen, sőt „még ilyenebb” kérdéseket tesz fel. Összeállításunk a gázpisztolyok hatását, használatát, az aktuális kínálatot és a jogszabályi hátteret ismerteti.

Miért népszerű?
A gázpisztolyok 2004 óta szabadon vásárolható önvédelmi fegyvereknek minősülnek. Birtoklásukhoz és használatukhoz nem szükséges engedély, tarthatjuk otthon a fiókban vagy az üzletünkben a pult alatt, jogos önvédelemből használhatjuk is. Utcai viselése azonban engedélyhez kötött, bár az engedélyt gyorsan és olcsón beszerezhetjük, a rendőrség illetékes osztályán.
A közelmúlt médiafelhajtása az ugrásszerűen megnőtt gázfegyver-vásárlásról valójában nem következménye, inkább indukálója volt a megnövekedett forgalomnak - mondta el Kovács Tibor, a Gunbox fegyverbolt szakértője. Tapasztalata szerint addig nem volt különösebb igény ezekre a fegyverekre, a híradások nyomán viszont csodálkozva tértek be az emberek az üzletbe: Tényleg engedély nélkül vehetek gázpisztolyt?
Kire veszélyes?
Egy gázpisztoly semmilyen életveszélyt vagy egészségkárosító hatást nem jelent sem a használóra, sem arra nézve, akire rálőnek. Ezek a fegyverek valójában időnyerésre, illetve pszichológiai megfélemlítésre alkalmasak. Időnyerésre, amennyiben a kilőtt gáz cselekvésképtelenné teszi a támadót, pszichológiai megfélemlítésre pedig azért, mert az éles fegyverekhez megtévesztésig hasonló eszközökről van szó.
Az, hogy a gázfegyver bármilyen közelről maradandó sérülést okozhat, nem igaz, kivéve persze, ha pár centiről szemen lövünk valakit. Szakértőnk elmondása szerint húsz centiről még egy papírlapban sem okoz kárt, esetleg a bőrre szorított csőtorkolat okozhat könnyebb sérülést. Maga a gáz kb. három méteren belül hatásos, a hatótávolság persze függ a kalibertől és a környezeti viszonyoktól is. Ellenszélben nem ajánlott tüzelni, de zárt térben sem érdemes többször meghúzni a ravaszt, vagy villámgyorsan el kell hagyni a területet.
A különböző gáztöltetek szemet, orrot, nyálkahártyát, légutakat ingerlő vegyi anyagot tartalmaznak, így egy lövés néhány percre cselekvésképtelenné teszi a célpontot. A legtöbb esetben azonban nem is kerül sor a használatra, hiszen a fegyver már megjelenésével is eléri a kívánt hatást. Az élethűséget szolgálják az éles fegyverekre utaló feliratok is: Smith&Wesson, Beretta, Parabellum. Ezek nem a gyártót jelölik, a gázpisztolyt készítő cég megvásárolja a felirat használatának jogát. A laikus azonban nem tudja megkülönböztetni a gázfegyvert az igazitól, több méterről még egy szakértő számára is gondot jelenthet a feladat.
Típusok, kaliberek, árak
Bármekkora és bármilyen típusú legyen is egy gázpisztoly, a hatásmechanizmus ugyanaz. Az árak különbségei viszont a megbízhatóságot és a hatótávolság nagyságát is jelezhetik. Jelenleg tizenháromezertől kb. ötvenezer forintig kaphatóak gázfegyverek, a legkülönbözőbb kinézetben és kaliberben. A tartósság gázfegyverek esetében nehezen értelmezhető fogalom, hiszen a rendszeres fegyverhasználatot a legrosszabb közbiztonság sem indokolja. Kovács Tibor szakértő szerint egy gázpisztolyt néhány száz lövésre terveznek - ez akár egy életre is elég.
Karbantartást ezek a fegyverek nem igényelnek, mint ahogy különösebb gyakorlásra sincs szükség - hiszen a pontos célzás nem annyira fontos, mint éles fegyverek esetében. Éles fegyverekhez hasonlóan lényeges viszont a kaliber, csak itt nem a lövedék átmérőjét jelzi, hanem a hüvelytöltény méretére utal. A kaliber nagyságától függ a hatótávolság és a hanghatás is, mindez befolyással van a töltények árára is. A gazpisztoly.hu vonatkozó oldala kimerítően részletezi a kalibereket; a különböző töltények - kalibertől és típustól függően – nagy árszórással, a hatvan-hetven forintostól az akár háromszáz forintos darabárúig kaphatók.
Hatóanyagok
A kaliber mellett ármeghatározó tényező a töltény hatóanyagtartalma is. Elterjedtek a könnygázpatronok; alkalmazásuk előnye, hogy gyorsan diffundáló részecskéi pillanatok alatt nagyobb területen is harcképtelenné tehetik a támadót. Egy szobában például néhány másodpercen belül mindenhol érezhető lesz a hatás. A legtöbben pepper vagy kapszaicin hatóanyagú töltényeket vásárolnak. Ez drágább (darabonként legalább kétszáz forintos) muníció, de talán a leghatásosabb védekezést jelentheti - valójában a paprika hatóanyagát érvényesítő megoldással. Csekélyebb diffúziós hatása miatt a pepper töltetű fegyverrel pontosabban kell célozni, mint a könnygázzal, ennek viszont az az előnye, hogy zárt térben is bátrabban használható.
A hatóanyagok kapcsán viszont le kell szögezni, hogy mindenkire érvényes hatásleírás nem létezik. Minden ember, pontosabban minden szervezet másként reagál ezekre az anyagokra. Van, akit pár percig bénít meg egy lövés, van, aki fél órán át is cselekvésképtelen marad. Vass Gábor fegyverszakértő viszont a hatóanyagok kapcsán megjegyzi: „ittas, bedrogozott emberekre kevésbé hatnak. Ez ellen orvosság, ha nem sajnáljuk a hatóanyagot, és fél flakon gázspray, vagy két-három gázpatron alatt meg sem állunk önvédekezésnél.” A fegyverek és töltények mellett többféle kiegészítőt is vásárolhatunk. Ha hordanánk a fegyvert, övtokot (elszántabbaknak hónaljtokot) mindenképpen tanácsos vásárolni, ezek két-háromezertől több tízezres árig kaphatók.
Jelenleg Budapesten - a sportboltokat és kisebb kereskedéseket is beleszámolva - nagyjából ötven helyen vásárolhatunk gázpisztolyt, de nagyobb vidéki városokban is beszerezhetők ezek az eszközök. Nagyjából mindenhol fél-egyéves garanciára számíthatunk.
Engedélyeztetés
Ha nem csak otthoni javaink védelmét, de személyes biztonságunkat is gázfegyverünkre bíznánk, azaz hordani is szeretnénk, az illetékes rendőrkapitánysághoz kell fordulnunk. Az engedélyezési eljárás közel sem olyan szigorú, mint éles fegyverek esetén, nem vizsgálják például a fenyegetettséget. Az engedélyt gyakorlatilag mindenki megkaphatja, aki tizennyolcadik életévét betöltötte, büntetlen előéletű - és befizeti a szükséges kétezer forintos csekket. Az ORFK Szóvivői irodájának tájékoztatása szerint az engedély nélküli viselésért akár ötvenezer forintos bírság is kiszabható.
Maga az engedélyezési eljárás a következőképpen zajlik: új fegyver vásárlásánál garanciajegyet kapunk, ezzel kell kezdeményeznünk az eljárást. Amennyiben használt fegyvert vásároltunk, be kell vizsgáltatni, Budapesten például a Polgári Kézilőfegyver- és Lőszervizsgáló Kft.-nél. Itt egy úgynevezett vizsgálati kártyát kapunk, ezzel kell a rendőrségre mennünk. A garanciajegy, illetve vizsgálati kártya mellett a fegyvert, valamint a személyi igazolványt és lakcímkártyát kell az illetékes rendőrkapitányságra vinni, majd egy kérelmi űrlap kitöltése és a kétezer forint befizetés után elbírálják igénylésünket. Amennyiben viselési engedéllyel rendelkezünk, és eladnánk fegyverünket, kötelesek vagyunk azt bejelenteni az illetékes rendőri szervnél.
Ha engedélyünk van, bárhol és bármikor viselhetjük a gázfegyvert, de a használatra ugyanúgy csak jogos önvédelem esetén kerülhet sor. Hogy mi számít jogos önvédelemnek, egyéni megítélés kérdése. Egy esetleges nyomozás során az ügyész dönti el, jogosan vagy jogtalanul használtuk-e a fegyvert. Általában az arányosságot szokták emlegetni, mint ilyenkor alkalmazható elvet, ami azonban bizonyos helyzetekben nehezen értelmezhető és alkalmazható.
Fegyverrel, lőszerrel és fegyverviseléssel kapcsolatos jogszabályok itt olvashatók!
(fogyasztok.hu)