Isztambulban egyeztetett csütörtökön a Sonata Coulter oroszországi és közép-európai ügyekért felelős helyettes külügyi szakállamtitkár vezette amerikai és az Alekszandr Darcsijev washingtoni orosz nagykövet vezette orosz küldöttség - közölte honlapján az amerikai külügyminisztérium. A találkozón főként a diplomáciai képviseletek munkájának normalizálásáról volt szó.
A közlemény felidézte, hogy ez már a második ilyen jellegű találkozó volt a február 27-i isztambuli megbeszélés óta.
A közlemény szerint a felek - folytatva a február 27-i találkozón kialakított konstruktív megközelítést - jegyzéket váltottak az orosz és az amerikai diplomáciai képviseletek stabil banki tevékenységeinek szavatolásáról szóló megállapodás véglegesítése érdekében. Az Egyesült Államok megismételte az Oroszországnak a helyi személyzet alkalmazására vonatkozó tilalmával kapcsolatos aggályait, ami a Moszkvában működő amerikai nagykövetség stabil és fenntartható személyzeti szintjének egyik legfőbb akadálya.
Coulter és Darcsijev az amerikai közlemény szerint megállapodtak abban is, hogy ezen kérdések megvitatásáról a közeljövőben további találkozót is tartanak, amelynek időpontját, helyszínét később fogják meghatározni.
Darcsijev újságíróknak nyilatkozva úgy fogalmazott, hogy az újabb tárgyalási fordulóval előrébb jutottak, ami a diplomáciai képviseletek működésének normalizálását illeti. Mint mondta, a szakértői szintű egyeztetések pozitív légkörben zajlottak, ami "lehetővé tette az előbbre jutást a két ország elnökei által kitűzött feladat megoldásában". Egyebek között a felek megvitatták a diplomaták utazásának megkönnyítését célzó további intézkedéseket a fogadó országokban, valamint a vízumkérelmeik a megkönnyítését is - tette hozzá az orosz diplomata.
Tammy Bruce, az amerikai külügyminisztérium szóvivője már kedden arról számolt be, hogy az isztambuli találkozón az Egyesült Államokban és Oroszországban működő külképviseletek működése helyreállításának folyamatáról lesz szó. Hangsúlyozta egyben, hogy a megbeszélés napirendjén nem szerepelnek biztonsági kérdések, így az ukrajnai háború lezárására irányuló folyamat sem.
(MTI)