A mai nap lehetne a magyar függetlenség napja: 1849. április 14-én fogadta el ugyanis Kossuth Lajos javaslatára a Debrecenben ülésező országgyűlés a Habsburg-ház trónfosztását kimondó határozatot.
![]() |
Kossuth Lajos trónfosztásra vonatkozó javaslatát már akkoriban is sokan bírálták élesen, mondván, öngyilkos lépés, melynek nyomán végképp lehetetlenné válik az Ausztriával történő kiegyezés. Mert bármennyire is szép álom a független Magyarország megteremtése – érveltek akkoriban is a „mérsékeltek”, a „józanok”, a „realisták” –, valójában nincsenek meg a feltételek a szabadság kivívására. Való igaz, már a 19. században is ellenségek sokasága vett körül minket, és úgy tűnhetett, egy szuverén magyar állam nem lesz képes fennmaradni a súlyos veszedelmek közepette. A kérdés 1849-ben is úgy fogalmazódott meg, ahogyan napjainkban: meg tud-e állni a saját lábán a nagyhatalmak erőterében élő, és ellenséges népek gyűrűjébe szorult maroknyi magyarság? Kossuth Lajos erre a kérdésre igennel felelt, a „mérsékeltek” azonban nemmel válaszoltak.
Úgy tűnhet, a történelem Kossuth ellenfeleit igazolta. Hiszen az akkori világ két nagyhatalma, Oroszország és Ausztria rontott rá a szabadságot kinyilvánító magyarokra. A szabadságharc elbukott, és következett a véres megtorlás. A nemzetközi politikai viszonyok kedvező alakulásának köszönhetően végül azonban a kiegyezés útjára léptünk, és egy előnyösnek látszó kompromisszummal sikerült legalább részben visszaszereznünk hazánk szuverenitását.
A kiegyezés előnyei és hátrányai mellett egyaránt sorakoztathatók fel érvek. Annyi azonban kétségkívül elmondható, hogy ha a mai Magyarország tudna az 1867-eshez akárcsak megközelítően tisztességes kompromisszumot kiharcolni a globális világbirodalom uraival szemben, akkor elégedettek lehetnénk. Önmagában tehát nem lehet mindentől függetlenül jónak vagy rossznak minősíteni a kiegyezéseken alapuló óvatos politikát. Miként a radikális ellenállás sem tekinthető minden tényezőtől függetlenül jónak vagy rossznak.
1867 az akkori körülmények figyelembe vételével a magyarság szempontjából megfelelő kompromisszumnak volt tekinthető. (Kossuth nevezetes Kasszandra-levelében megjósolta a Habsburg Birodalom felbomlását, ami a nacionalizmus előretörésére tekintettel elképzelhető is volt. Ugyanakkor az a számítás sem volt teljesen légből kapott, mely szerint a dualista monarchiában élvezett előnyös helyzetét kihasználva a magyarság idővel képes lesz megerősödni, és egy esetleges későbbi közép-európai konfliktusból győztesen kikerülni.) Manapság azonban egy olyan világbirodalom karmai között vergődünk, melynek semmiféle érdekeltsége nem fűződik ahhoz, hogy a parányi Magyarországgal valamiféle tisztességes megállapodásra jusson. Képzeljük el azt a helyzetet, hogy a Habsburg Birodalom 1849 után egy virágzó, prosperáló állam lett volna, amely sorban megnyeri a szomszédos hatalmakkal kirobbant háborúit. Ha a bécsi udvar nem szorul rá a magyarokkal kötendő megállapodásra, és továbbra is fenntartja a hazánk teljes alávetését és beolvasztását célzó önkényuralmat, vajon mit cselekedtek volna elődeink? Deák ebben az esetben is a kiegyezésről álmodozott volna? Aligha.
Természetesen jól tudom, hogy a globális birodalom mostani állapotában nem tekinthető „virágzó, prosperáló államnak”, és a világ számos pontján viselt háborúit sem képes minden esetben megnyerni. Csakhogy továbbra is egy óriási Leviathánnal van dolgunk, amelynek kivételesen erőszakos, kegyetlen, sőt kifejezetten paranoiás uralkodó elitje a belső válságjelenségekre és ellenállási kísérletekre nem kiegyezésekkel és kompromisszumokkal, hanem újabb és újabb elnyomó és büntetőintézkedésekkel reagál.
A cionisták trónfosztásának kimondása tehát bátor és hősies gesztus lenne ugyan, de a birodalom iszonyatos erejére tekintettel sajnos nem kecsegtetne eredménnyel. Az egyetlen lehetőség, amit véleményem szerint Kossuth Lajos ma javasolna: dolgozzunk lankadatlanul a birodalom belső rendjének aláásásán. Vagyis minden lehetséges módon leplezzük le a cionista uralkodó elit mítoszait és hazugságait, és igyekezzünk megnehezíteni számukra az uralkodást. A magyar hazafiak önmagukban természetesen nem lesznek képesek megdönteni az új cionista világrendet. Azonban a magunk szerény eszközeivel mégis hozzájárulhatunk a már most is gondokkal küszködő birodalom majdan bekövetkező bukásához.
Hogy a magyarság létezésére nézve végzetes szörnyállam mikor omlik össze, természetesen nem tudhatjuk. Az sem biztos, hogy a mai nemzedékek megérik a felszabadulást. De ha megtettük, amit megtehettünk a globális birodalom gyengítése érdekében, akkor nem éltünk hiába, és a költővel együtt elmondhatjuk: „Ez jó mulatság, férfimunka volt.”
Perge Ottó - Kuruc.info