Orbán Viktor Welt am Sonntagnak adott interjújából már kerültek ki részletek - erről korábban itt számoltunk be. A teljes interjú magyar fordítását a Miniszterelnöki Kabinetiroda tette közzé, ebből válogattuk ki az alábbi, említésre méltó részleteket. A teljes fordítás ide kattintva érhető el.
Zoom
Welt am Sonntag-illusztráció (kép: Szecsődi Balázs)
– Miniszterelnök úr, mi, németek nagyon sokat köszönhetünk Magyarországnak az 1989-es határnyitás miatt is. Az az út, amelyen Magyarországon halad, sokakat Németországban félelemmel tölt el. Hogyan történhetett meg, hogy ennyire elváltak útjaink, vagy külön irányba haladtunk?
– A hála 1989-ért kölcsönös. A német egység geopolitikai értelemben a magyar szabadság előfeltétele volt. Ezért 1990-ben a magyarok nagyobb arányban támogatták a német egyesítést, mint maguk a németek. És ezért tisztelik Kohl kancellárt még ma is Magyarországon. A magyaroknak kifinomult geopolitikai érzékük van.
– A németek félreértik Magyarországot?
– A mostani viszonyban a negatívumok kizárólag a politikának köszönhetőek. Az élet minden más területén kiválóak a német–magyar kapcsolatok: a gazdasági együttműködés kiváló, a kulturális együttműködés kiváló, a turisztikai is, és a társadalmi szimpátia kölcsönösen is nagyon erős.
[...]
– Útban ide az interjúra sok plakátot láttam, Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnökének arcképével és azzal az állítással, hogy ő a migrációt támogatja. Juncker az Európai Néppártban van, az Ön pártja is a néppártban van, és éppen most indítja a kampányt az európai parlamenti választásokra. Önök tehát az Európai Néppárt ellen plakátolnak, ugyanakkor arra szólítanak fel, hogy az emberek a néppártra szavazzanak. Nem ellentmondásos ez?
– Nem látok ellentmondást. Az EPP problémája abból fakad, hogy nagyra nőtt. Az északról jövő tagjai a néppártnak sokkal közelebb vannak Macronhoz, mint a CDU-hoz. Mi, magyarok magunkra úgy tekintünk, mint az EPP CSU-jára. Sajnos a migráció itt is kiélezte a különbségeket.
– És ez igazolja azt, hogy az Európai Bizottság elnökét plakátokon a magyar nép ellenségeként ábrázolják?
– Juncker úr megítélése Nyugaton és Keleten merőben különbözik, Nyugat-Európában az EPP azzal kampányol, hogy az új csúcsjelölt, Manfred Weber majd Juncker úr munkáját folytatni fogja. Ez Közép-Európában politikai öngyilkosság, mivel Juncker úrnak itt alig van tekintélye. Ha az EPP győzni szeretne Közép-Európában, azt kell mondania itt: Juncker úr a múlt, Weber úr a jövő.
– Juncker már múlt ősszel követelte a Fidesz kizárását az EPP-ből. A plakátok a bosszú ezért?
– Nem szeretem a bosszú politikáját. A bosszú mindig hátrafelé van, és visszahúzza az embert. Jean-Claude Juncker egy kedves ember. Annyira kedves, hogy az ember a legidétlenebb és legostobább gesztusait is megbocsátja. Én ugyan egy utcai harcos vagyok, de köztem és Juncker között nincsen semmilyen személyes ellenszenv. Ugyanakkor nem tetszenek nekem a nézetei, különösen a szocialista gazdaságpolitikához való közeledése és a bevándorlás támogatása. Az a kísérlete, hogy kizárasson minket az Európai Néppártból, egy személyes illojalitás volt. És azt nem várhatja el senki, hogy mi az illojalitásra ne adjunk választ, még ha ez egy kedves ember illojalitása is. Ezek a politika törvényei.
– Az a plakát, amelyen Juncker mellett az amerikai befektető, Soros György (a német eredetiben helyesen: George Soros - a szerk.) látható, engem olyan fotókra emlékeztet, amiket a történelemkönyvekből ismerek. Az ábrázolás és a kontextus antiszemita vonásokat hordoz.
– Ön azért mondja ezt, mert német. Minden nemzet más történelmet hord a puttonyában. Egy ilyen plakátról Magyarországon senkinek nem jut az eszébe az antiszemitizmus. Mi a zsidó származású magyarokat elsősorban nem is zsidóknak, hanem magyaroknak tekintjük. A személyekre kihegyezett kampány sem itt, sem az angolszász világban nem okoz meglepetést. Ez számomra egy német problémának tűnik.
– A Soros elleni kampány már régóta nemzetközi. Mi Németországban is ismerjük ezt. A mi újságunkat, a Weltet és egyes riportereket személyesen azzal támadják, hogy Soros irányítja őket. Németországban ezek a vádak a szélsőjobboldalról jönnek, akik az Ön Soros-kampányára is hivatkoznak.
– A nemzetközi oldala a dolognak engem kevéssé érdekel. A magyarországi zsidó közösség a magyar kormány védelme alatt áll. Ráadásul mi egy következetes pro-izraeli külpolitikát is folytatunk. Meggyőződésünk, hogy nemcsak az európai zsidóság számára fontos, hogy van zsidó állam, hanem ezen túlmenően Izrael biztonsága kulcskérdés Európa stabilitása szempontjából is. Régebben létezett antiszemitizmus a keresztény jobboldalon Magyarországon is, de azt visszaszorítottuk. Ma már új jellege van az antiszemitizmusnak: a zsidók és az Izrael ellen irányuló ellenségességet ma a migráció hozza be a társadalmainkba. (Orbán már többször kinyilatkozta, hogy Izrael, sőt Netanjahu bírálata nem más, mint az "új antiszemitizmus"; bővebben itt vagy itt - a szerk.) Ezért van az, hogy Nyugat-Európában az antiszemitizmus jelenleg nő, míg Közép-Európában tovább csökken. Európának a mai napig nincsen koncepciója ez ellen, pedig kellene.
– Ehhez nem illik a Soros ellen irányuló kampányuk.
– Én nem tehetek róla, hogy Soros György zsidó származású magyar. Ez kizárólag a Jóisten dolga, de éppen Soros az, aki Magyarországon a globalizmus rosszabbik arcát testesíti meg. Az egyik oldalon Magyarország áll, amelyet választott vezetői képviselnek. A másik oldalon pedig a senki által meg nem választott, Soros György által finanszírozott nemzetközi civilszervezetek, NGO-k, amelyek azt akarják, hogy egy másfajta migrációs politikát folytassunk. Részünkről ez nem kampány, hanem egy normális magatartás.
[...]
– Mondta Weber úr Önnek személyesen, hogy ő a migrációs politikában Európában azokat a változásokat akarja, amelyek Ön szerint helyesek?
– Sokat beszélgettünk erről. A mi jelöltünk egy nagyszerű ember. És szerintem jó volna Európának, hogyha egy bajor ember állna a bizottság élén. Weber jelöltsége az egyik legbátrabb politikai vállalkozás, amit én valaha láttam. A bizottság elnökei többségükben korábbi kormánytagok voltak, sőt néha miniszterelnökök is a saját hazájukban. Weber lenne az első, aki nem, de Európában nem elég egy választást megnyerni.
– Mire utal ezzel?
– A választás után kezdődnek az alkuk, egyezségek, dealek. Ott még lesznek más jelöltek is a bizottság élére. Megpróbálják Webert majd letaszítani erről a pozícióról. Világossá tettem, hogy mi végig támogatni fogjuk. De még nagyon nehéz idők várnak rá.
– Meglepő az Ön képe Weberről, hiszen ő a Magyarország elleni jogállamisági eljárás mellett szavazott. Ön az egyik beszédében úgy fogalmazott, hogy Weber urat megvezettek. Kételkedik az ő intellektuális képességeiben?
– Nem, mert Berlin nagyobb város, mint München.
– Ugye, Weber úr megszavazta azt a jelentést, amiben az állt, hogy Magyarországnak hiányosságai vannak a vallásszabadsággal, a sajtószabadsággal és a gyülekezési szabadsággal kapcsolatban. Az unió erre elindított egy eljárást. És Ön azt mondja, ő az Önök embere?
– Weber azt mondta, hogy ez az eljárás egy jó lehetőség Magyarország számára egy konstruktív dialógusra. Ezért szavazott így.
[...]
– Északi EPP-pártok Svédországból és néhány más északi államból szeretnék kizárni a Fideszt az Európai Néppártból. Döntő lehetne a német delegáltak szavazata. Most éppen az Ön kancelláriaminisztere, Gulyás Gergely titokban a CDU-elnökasszonynál járt. Mit mondott neki az elnök asszony, ki akarja Önöket dobni vagy nem?
– Létezik a CDU és a Fidesz között egy „strukturált dialógus”, amelynek keretében folyamatosan találkoznak egymással a mindkét fél vezetői, hogy tisztázzák, mely kérdésekben értünk egyet, és melyekben nem. És most a találkozón az a megállapodás született, hogy ezt a párbeszédet folytatni fogjuk. Örülök, hogy majd személyesen is megismerhetem Kramp-Karrenbauer asszonyt. Márciusban Brüsszelben találkozunk.
– Jobban ki fog jönni Kramp-Karrenbauer asszonnyal, mint Merkel asszonnyal?
– Egyelőre Merkel asszony távozása miatt a nagy veszteség érzése dominál. Természetesen nem voltunk minden kérdésben azonos állásponton, főleg nem a migráció témájában. De a kancellár döntően hozzájárult ahhoz, hogy Európát egyben tartsa. Ez egy nagy feladat, amely a jövőben sem lesz kisebb.
Kapcsolódó: