„Bajuszék” (Pongrátz Gergely) nem alkusznak – a Corvin köz előtt
1956. október 27., szombat kronológiája
6 óra 14 perckor a rádióban a belügyminiszter bejelentette, hogy „további hadműveletek szükségesek”, ezért a kijárási tilalmat meghosszabbították.
11 óra 18 perckor a Kossuth Rádióban tájékoztatót olvastak be, melyben ismertették az új kormány összetételét. A minisztertanács elnöke ismét Nagy Imre lett. Honvédelmi miniszternek Janza Károly altábornagyot nevezték ki.
15 óra után a rádióban felolvasták az új honvédelmi miniszter, Janza Károly altábornagy parancsát, melyben elrendelte, hogy a „fegyveres csoportok ellen bevetett katonai egységek szünet nélkül folytassák azok megsemmisítését és a rend helyreállítását.”
A HM-ben befejezték a budapesti felkelőcsoportok felszámolási tervének kidolgozását.
A szovjet csapatok parancsnoksága ezen a napon – a megadásra felszólító – ultimátumot juttatott el a Corvin köz védőihez.
Az őrzászlóalj parancsnoka sikertelen tárgyalásokat folytatott a Széna téri felkelő csoport vezetőivel a fegyverletételről.
Tűzharc alakult ki a Petőfi Akadémia őrsége és a Széna téri csoport páncélozott gépkocsija között. Az összecsapásban 5 fő meghalt, 4-en megsebesültek.
A Budapesti Orvostudományi Egyetemen, valamint Debrecenben és Miskolcon az egyetemi katonai tanszékek egyetemi zászlóaljak felállítását kezdték meg.
Több helyőrségben – például Aszódon, Debrecenben, Fertődön, Miskolcon és Sopronban – öntevékenyen megkezdték a nemzetőr alakulatok szervezését.
3 óra után a felkelők támadást indítottak Újpesten a hadihajós dandár laktanyája ellen. A laktanyában ezen a napon ideiglenes Forradalmi Katonai Tanács alakult.
Márton András ezredes és Tóth Zoltán alezredes, a 12. gépkocsizó lövészezred parancsnoka parancsot kapott, hogy a szovjet csapatok alárendeltségében vegyenek részt a Corvin közi fegyveres csoport felszámolásában. Márton András ezredes Nagy Imrétől Hegedűs András volt miniszterelnökön keresztül kérte a támadási parancs visszavonását.
Hódosán őrnagy felajánlotta, hogy a kiskunhalasi lövészezreddel felszámolja az „ellenforradalmárok” ellenállását a Kilián laktanyában és a Corvin közben, de erre a Honvédelmi Minisztériumból nem kapott engedélyt.
A híradóezred egyik alegysége elfoglalta a Szabadság hidat, majd este ellenőrzése alá vonta a Móricz Zsigmond körteret is.
Csepelen és Angyalföldön egy-egy munkászászlóalj alakult.
Délután az esztergomi harckocsiezred állományából két lépcsőben harckocsikat és megerősítésképpen egy lövész-zászlóaljat rendeltek Csepelre a Vasmű védelmére.
A Fegyveresek Lapja követeli a szovjet csapatok kivonását, s Nagy Imre kivételével a teljes kormány lemondását.
11 óra 18 perckor a rádió ismerteti a kormány új összetételét: államminiszterként a kisgazdapárti Tildy Zoltán és Kovács Béla is tagja lett az új kormánynak.
A Katonai Bizottság támadási tervéről értesülve a Kilián laktanya (Maléter Pál) és a IX. kerületi parancsnokság (Tankó Béla) közös védelmi tervet dolgoz ki annak elhárítására. A védelmi tervet ismertetik Iván Kovács Lászlóval, a Corvin köz parancsnokával is.
Nagy Imre leállítja a Katonai Bizottság tervét a Corvin köz felrobbantására.
Nagy Imrét régi híveiből és néhány munkásból álló küldöttség keresi fel (Aczél Tamás, Gimes Miklós, Szilágyi József stb.), hogy meggyőzze őt a politikai irányváltoztatás szükségességéről.
Janza Károly új honvédelmi miniszter az első ténykedéseként a fegyveres csoportok elleni további harcra ad parancsot.
Losonczy Géza az ELTE-n tartott gyűlésen bírálja Nagy Imre határozatlanságát.
Kiszabadítják a váci börtön rabjait.
A fővárosban a legtöbben a VIII. kerületben, vidéken Bács-Kiskun megyében, elsősorban Kecskeméten és Tiszakécskén veszítik életüket.
Éjszaka a Politikai Bizottság Mikojan és Szuszlov jelenlétében megtárgyalja a Kádár János által beterjesztett platformot, amelynek lényege az „ellenforradalom” radikális átértelmezése (tűzszünet, a szovjet csapatok kivonása, az ÁVH feloszlatása). Az elfogadott határozat szerint a platformot a kormány nyilatkozataként kell nyilvánosságra hozni.
Ugyanakkor Fehér Lajos vezetésével egy szűkebb bizottság a politikai csoportfőnökség több tisztjével és Czinege Lajossal katonai diktatúra tervét dolgozza ki, akár Nagy Imre eltávolításával.
 
MTI-jelentések
Budapesten a fegyveres csoportok ereje megtört. Péntek este tíz óráig nagy számban tették le a fegyvert a felkelők.
Sokan eldobálták fegyvereiket, s beszüntették a harcot. Szombat reggelre a harcolóknak csak három góca maradt, amelyek felszámolása folyik. Azokat a fegyveres felkelőket, akik péntek este tíz óráig letették a fegyvert, az amnesztiarendelet értelmében azonnal hazaengedték. Budapest utcáit a fővárosban lévő fegyveres erők csapatai megtisztítják, összeszedik eldobott fegyvereiket. A kijárási tilalom fennmarad a rend helyreállításáig.
A Svéd Vöröskereszt bejelentette, hogy első lépésként 1000 font sterlinget ad a Magyar Vöröskeresztnek gyógyszerek vásárlására.
A Nyugatnémet Vöröskereszt segélyvonatot indított Bécsbe. A Lengyel Népköztársaság 700 kilogramm vérplazmát küldött. Az Olasz Kereszténydemokrata Párt ötmillió lírát bocsátott a Magyar Vöröskereszt rendelkezésére. A nyugat-berlini szenátus 10.000 márkát adományozott a gyűjtési akciónak. Szombaton Bécsben mintegy ezer ember ajánlotta fel, hogy ellenszolgáltatás nélkül vért ad.
A munkástanácsok szombati győri értekezletén Szigeti Attila, a Győr megyei nemzeti tanács elnöke hangsúlyozta, hogy Nagy Imre becsületes, makulátlan múltú hazafi, akinél alkalmasabb embert a mai időkben nem is lehetne találni a kormány élére.
A kormánylista összeállításával azonban nem ért mindenben egyet. A beszéddel kapcsolatban a Győr megyei nemzeti tanács tagjai úgy látják, hogy ez a legfontosabb jogos kívánságokat magában foglalja. Most már a tettek beszéljenek. Feltétlenül gyors eredményt kell elérni a legfontosabb követelés, a szovjet katonaság kivonása és az ÁVH teljes felszámolása terén. A nemzeti tanács helyteleníti a Kossuth Rádió műsorpolitikáját, mert ez nem járul hozzá a megnyugváshoz.