A Magyarországra érkező illegális bevándorlók döntő többsége Németországba utazik tovább, ezért a referenciapont nekünk Németország: ha ők elismerően nyilatkoznak a munkánkról, az nagyon pozitív jel – mondta Magyar Levente, a Külgazdasági és Külügyminisztérium gazdaságdiplomáciáért felelős államtitkára az M1 kedd reggeli műsorában.
Az államtitkár azzal kapcsolatban, hogy Laurent Fabius francia külügyminiszter egy interjúban botrányosnak nevezte egyes kelet-európai országok viselkedését a menekültválsággal kapcsolatban, és Magyarországot külön bírálta a határzár miatt, elmondta: Magyarország sérelmezi, hogy a francia diplomácia vezetője szóvá teszi, miért épít Magyarország kerítést, amikor a saját országában egy jóval nagyobb kerítés épül.
Hozzátette: Franciaországba nagyjából 30 ezer "menekült" érkezett, míg Magyarországra több mint 150 ezer. Ha ők jóval kisebb mértékben kényszerülnek szembenézni ezzel a problémával, akkor az a magyar kormány minimum elvárása, hogy ha bármilyen konstruktív kritikát kívánnak megfogalmazni, azt ne a nyilvánosság előtt tegyék, azt tegyék meg a diplomácia rendelkezésre álló csatornáin – jelentette ki az államtitkár, hozzátéve, hogy ugyanakkor Magyarország nagyra értékelné, ha egyáltalán nem kapna ilyen kritikákat, hiszen sokkal jobban sújtja a menekültáradat, mint Franciaországot.
Azzal kapcsolatban, hogy Angela Merkel német kancellár hétfőn Berlinben egy sajtótájékoztatón azt mondta, Németország nagyra becsüli, hogy Magyarország regisztrálja a menekülteket, Magyar Levente jelezte: Magyarország "közel maradéktalanul" képes elvégezni az illegális határátlépők regisztrációját, 90 százalék felett van a felderítési arány, ezt értékeli nagyra a német kancellár.
Nekünk ebben a kérdésben is Németország kell hogy a referenciapont legyen, ugyanis a Magyarországra érkezők döntő többsége Németországba utazik tovább. Tehát ha a németek azt mondják, Magyarország jó munkát végez, ez nagyon pozitív jel és emellett különösen érthetetlen és barátságtalan, ha a francia kormány, amelyet sokkal kevésbé sújt a krízis, bírálja Magyarországot – fogalmazott az államtitkár.
Ausztria most azt mondja, még több bevándorlót tartsunk itt
Csalódást keltő és érthetetlen, hogy egy szomszédos ország vezetője így nyilatkozik abban a kérdésben, amely Magyarországnak és Európának is történelmi kihívást és rendkívüli nehézségeket jelent, ezért délutánra berendelték az osztrák nagykövetet - mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden az MTI-nek, Werner Faymann osztrák kancellár szavaira reagálva.
Werner Faymann hétfő esti nyilatkozatában a magyarországi határkerítésre utalva úgy értékelt, téves azt hinni, hogy a gondot így meg lehet oldani, hiszen az embercsempészeknek megvannak a lehetőségeik arra, hogy kikerüljék az akadályokat. A megoldás csak politikai lehet - hangsúlyozta. Közvetve bírálta Magyarország eljárását, ahogy "a menekülteket hagyja továbbutazni Ausztriába".
A magyar tárcavezető mindezzel kapcsolatban kifejtette: "az ember azt várná egy szomszédos ország vezetőjétől, hogy a tények ismeretében nyilatkozzon", és ne valótlanságokat állítson.
Azért is veszélyes a kancellár nyilatkozata, mert alkalmas a hangulatkeltésre, márpedig az elmúlt napokban világosan látszott, hogy "félreértelmezett és felelőtlen nyilatkozatok milyen agressziót szülhetnek és milyen veszélyes helyzeteket teremthetnek Magyarországon" - mondta Szijjártó Péter.
Kijelentette: nem igaz az osztrák kancellár azon nyilatkozata, hogy Magyarország átengedné a bevándorlókat a területén, ahogyan az sem, hogy az ország nem tesz semmit a bevándorlási helyzet megoldásáért. Éppen azért bírálják Magyarországot az EU-ban, mert "azon kevesek közé tartozunk, akik érdemi lépéseket teszünk", hogy megvédjük az országot és Európát - mondta.
Szijjártó Péter úgy vélte, Magyarországnak kötelessége, hogy megvédje az unió külső, schengeni határát, és "rendkívül furcsa, hogy egyes európai vezetők arra próbálnak rávenni minket, hogy ezt ne tegyük". Furcsa helyzet, hogy európai kormányfők arra biztatnak egy másik európai uniós tagállamot, hogy ne tartsa be az uniós jogszabályokat - magyarázta.
A miniszter hangsúlyozta: a schengeni szabályok világos kötelezettségként írják elő a külső határ megvédését, "mi ennek az európai jogszabálynak meg fogunk felelni még akkor is, hogy ha európai vezetők arra biztatnak minket, hogy ezt ne tegyük, és azért bírálnak minket, mert betartjuk az európai uniós jogszabályokat". Az a jó európai, és az hű az európai értékekhez, aki betartja az uniós jogszabályokat - mutatott rá.
Szijjártó Péter közölte: az elmúlt napokban értelmezést kértek Németországtól és az Európai Bizottságtól, hogy mi a teendő ebben a helyzetben, és mindketten azt válaszolták, hogy "természetesen az a dolgunk, hogy betartsuk az európai uniós jogszabályokat". "Mi ezt tesszük, ezt fogjuk tenni a jövőben is, és visszautasítjuk azt a hazugságon alapuló, hangulatkeltésre, provokációra alkalmas, agresszív helyzeteket előállítani képes nyilatkozatot", amelyet ezúttal az osztrák kancellár tett - mondta.
Közölte, a történtek miatt délutánra berendelték a minisztériumba a budapesti osztrák nagykövetet.
A külügyi tárca vezetője úgy látja, az EU hibás politikát erőltet, mert kizárólag a kvótákra alapozni bátorítást jelent a bevándorlóknak és az embercsempészeknek ahelyett, hogy a gyökerénél kezelné a problémát.
(MTI nyomán)