Az Európai Bizottság (EB) elfogadta a Jobbik béruniós kezdeményezését, így elkezdődhet az aláírásgyűjtés – jelentette be Facebook-oldalán Vona Gábor pártelnök.
A Jobbik a közelmúltban indított széles körű polgári kezdeményezést az európai bérunióért, sikerült maga mögé állítani a régió hét országából hét pártot, szakszervezetet vagy magánszemélyt. Az alapokmányt a következő országokkal írták alá: Horvátország, Bulgária, Szlovákia, Lettország, Észtország, Románia, Lengyelország. A kezdeményezés célja, hogy egyenlő munkáért egyenlő béreket kapjanak az Európai Unió állampolgárai.
Vona Gábor a nemzetközi támogatás megszerzését március elején történelminek nevezte, mivel – mint mondta – ez lesz az első olyan ügy, amely mögé az összes kelet-közép-európai ország jó szívvel tudott felsorakozni. Ugyanakkor hozzátette, a régió nem alamizsnát kér, hanem egy új kohéziós politika kialakítását szorgalmazzák és azt, hogy ezekben az országokban is versenyképes gazdaság jöhessen létre. A Jobbik arra hivatkozik, hogy az uniós csatlakozásunk óta a nyugati és a kelet-közép-európai régióban az árszínvonal kiegyenlítődött, míg a bérszakadék tovább nőtt.
"Árunió már létrejött, a bérunió még várat magára" – mondta.
A kezdeményezés eddig az EB előtt volt, de most zöld jelzést kapott, így egy év alatt egymillió aláírást kell összegyűjteniük, hogy az EB napirendre tűzze a kérdést.
(MNO)
Frissítés: Gyöngyösi szerint Brüsszel azt üzente Orbán Viktornak, hogy támogatja a Jobbik kezdeményezését
Az Európai Bizottság (EB) jóváhagyta a Jobbik által az európai bérunióért indított polgári kezdeményezést, így elindulhat az aláírásgyűjtés - közölte Gyöngyösi Márton, az ellenzéki párt országgyűlési képviselője.
A politikus felidézte, hogy szövetségeseikkel az egyenlő munkáért egyenlő bért elvének érvényesítését tűzték ki célként, vagyis szeretnék kiküszöbölni a keleti és nyugati bérek közötti különbséget. Az uniós csatlakozás óta erre várunk – tette hozzá. Értékelése szerint míg a Fidesz a saját hatalma megtartása érdekében, álügyek mentén folytat szabadságharcot Brüsszellel, az MSZP pedig “gátlástalan kiszolgálója” a brüsszeli hatalomnak, addig a Jobbik szerint ellenzékből is érvényre lehet juttatni a nemzeti érdeket.
Gyöngyösi Márton szerint bebizonyosodott, hogy van uniós eszköz a bérek felzárkóztatására. Brüsszel azt üzente Orbán Viktornak, hogy támogatja a Jobbik kezdeményezését – értelmezte a jóváhagyó döntést, amellyel szerinte a bérunió a migrációval azonos szintre helyezkedett. A valódi szolidaritás nem a bevándorlással kapcsolatos, hanem a tagállamok egymás iránti érzékenységével – tette hozzá.
A politikust kérdezték Botka László, az MSZP miniszterelnök-jelöltje ígéreteiről is, amelyeket az országos nyugdíjasparlament rendezvényén tett. Azt felelte: a választás előtt mindig beindul a felelőtlen ígérgetés, a szocialisták gyakran megszólítják a nyugdíjasokat. Azonban 2002 és 2010 között volt lehetőségük, hogy érdemben foglalkozzanak a helyzettel, ebbe is belebuktak, így jobban tennék, ha nem bocsátkoznának ilyenekbe – foglalt állást Gyöngyösi Márton.
(MTI)