Gyöngyösi Márton európai parlamenti képviselőt választotta a Jobbik Magyarországért Mozgalom elnökévé az ellenzéki párt kongresszusa szombaton Budapesten.
A tanácskozást követő sajtótájékoztatón elhangzott: az új elnök a voksok 68, vetélytársa, Földi István (Jákob erőszakolási ügybe keveredett barátja - a szerk.) a szavazatok 29 százalékát kapta meg. Gyöngyösi Márton megerősítette az MTI azon értesülését, miszerint a választás előtt visszalépett az ő javára a harmadik induló, Ander Balázs elnökségi tag.
Azért kellett összehívni a tanácskozást, mert noha május elején újraválasztották a poszton Jakab Pétert, ő egy hónappal később - az elnökséggel fennálló vitájára hivatkozva - lemondott a tisztségről.
Zoom
Gyöngyösi Márton a Jobbik tisztújításán (fotó: Gyöngyösi Márton Fb-oldala)
A sajtótájékoztatón úgy tettek, mintha nem fordult volna fel már a Jobbik
A frissen megválasztott elnöke szombat délután sajtótájékoztatót tartott, amin először megköszönte a delegáltak és a tagság támogatását, a párt ügyvezető elnökének, Potocskáné Kőrösi Anita munkáját, illetve valamennyi vetélytársának a fair, tisztességes küzdelmet - írja a jobbikos pártlap, az Alfahír.
A magyar néppárt új elnöke hangsúlyozta: a tisztújítás után a tagság arra vágyik, hogy a nyugtalanság időszakát követően újra munkához lássanak és építkezzenek.
Mostantól közös céljainkra kell koncentrálnunk, hogy reményt tudjunk adni a magyar embereknek. A Jobbik elnökeként egy nemzeti, konzervatív pártot szeretnék vezetni és építeni, ma ugyanis Magyarországon nincsen se valódi nemzeti, se valódi konzervatív párt a politikai palettán - mondta Gyöngyösi, hozzátéve, eközben nem engednek az Európa-pártiságukból sem (persze már nemcsak a "zsidók listázásából", hanem a krími népszavazás és a donbaszi népköztársaságok elismeréséből is engedett a szélkakas - a szerk.). Az új elnök egy értékelvű, önazonos pártot szeretne, amely felvállalja saját elképzeléseit, az önazonosság soha sem lehet azonban öncélú, jegyezte meg.
Mint mondta, azok az elvek, amelyeket az Elvi Nyilatkozatukban is megfogalmaztak, azok a magyar emberek problémáira és a magyar nemzeti sorskérdésekre fókuszálva egyfajta kiutat kell, hogy jelentsenek.
"Azt szeretném, ha a Jobbik valamennyi, hazájára büszke, demokratikus gondolkodású magyar ember szellemi otthona és közössége lenne" - emelte ki.
"A Jobbik célja egy sikeres, jóléti, európai Magyarország megteremtése, amely biztonságot és kiszámíthatóságot nyújt minden polgárának" - fogalmazott.
Gyöngyösi szerint az elmúlt időszakban az ellenzék a pártok együttműködésére koncentrált, és ennek részleteivel foglalkozott. Úgy látja, bár ezek fontos kérdések, amelyek a következő hónapokban, években még előkerülhetnek, ugyanakkor nekik április 3. után el kell gondolkodniuk, hiszen az ellenzék teljesen összeomlott a megmérettetésben.
Mint mondta, lehet, hogy sor fog még kerülni ellenzéki együttműködésre, de szerinte a Jobbiknak most elsősorban a nemzeti-konzervatív politikát kell megerősítenie.
Arra is kitért, vannak olyanok, akik szerint teljesen esélytelen legyőzni a Fideszt demokratikus szabályok között, míg egy másik véleménytábor szerint csak a Fidesszel együttműködve lehet ma politizálni.
"Nekem az a feladatom, hogy felrázzam az ellenzéki szavazókat, felrázzam az ellenzéket, és a Jobbik vezetésével megmutassuk, hogy igenis lehet ezzel a kormánnyal szemben alternatívát képzeni és olyan politikát kínálni, amely kivezeti Magyarországot a nehéz helyzetéből" - mondta Gyöngyösi Márton.
Frissítés: Egy igazi európéer megtartja az EP-mandátumát
Kérdésre válaszolva a Jobbik új elnöke azt közölte: megtartja európai parlamenti (EP-) képviselői mandátumát, a mögötte álló csapattal kialakítható olyan munkarend, amellyel így is meg tudják erősíteni a pártot - írja az MTI.
Egy másik újságírói felvetésre azt válaszolta, mindenkinek a munkájára számít a pártban és annak parlamenti frakciójában. Amikor arról kérdezték, megőrizheti-e az utóbbi élén posztját a korábbi Jobbik-elnök, Jakab Péter, azt közölte, erről a képviselőcsoport hivatott dönteni.
Ander Balázs alelnök, amikor visszalépése okairól kérdezték, elmondta, ugyanannyi szervezet ajánlotta őt az elnöki posztra, mint Gyöngyösi Mártont, de ez számára kevesebb küldött támogatását jelentette. Márpedig, tette hozzá, ő érezte "a választási matematika felelősségét", és mindenképpen el akarta kerülni, hogy többségi támogatás híján ne sikerüljön elnököt választani.
Azért kellett összehívni a Jobbik elnökválasztó kongresszusát, mert noha május elején újraválasztották a poszton Jakab Pétert, ő egy hónappal később - az elnökséggel fennálló vitájára hivatkozva - lemondott a tisztségről.
(MTI - Alfahír nyomán)