Alább olvasható a szóban forgó cikk, mely a Fidesz lapjában jelent meg, s melyben gyakorlatilag elhatárolódik a leendő belügyértől a saját pártja, ráadásul még kormányalakítás előtt. (Erre sem volt túl sok példa a történelemben.) Az alábbi írás ugyanis nem egy gőzleeresztő publicisztika, amolyan "ez csak egy vélemény", melyért a szerző vállalja a felelősséget, a lap pedig kritizált is meg nem is, kecske is, káposzta is - itt szépen, magyarul leírják, hogy Pintér véleménye eltér a Fideszétől, majd gondosan elmagyarázzák neki, miért. A történet tehát még messze nem ért véget, sőt, csak most kezdődik.


A rekorder - még munkába sem állt, máris elhatárolódnak tőle

Gergényi Péter a célkeresztben
Pintér Sándor kijelölt belügyminiszter nem gondolja, hogy Gergényi Péter volt budapesti rendőrfőkapitány törvénytelenül járt volna el a 2006-os tömegoszlatásokkor. Ehhez képest a Fidesz számonkérési programjának része a 2006. október 23-i véres rendőrakciók kivizsgálása is.
Másként ítéli meg Gergényi Péter volt budapesti rendőrfőkapitány ténykedését a Fidesz, illetve Pintér Sándor kijelölt belügyminiszter. Pintér hétfőn a Hír Televíziónak azt nyilatkozta: nem gondolja, hogy a „Vasprefektus” törvénytelenségeket követett volna el a 2006-os véres tömegoszlatások idején. De hozzátette: Gergényi esetleges felelősségének megállapítása az ügyészség dolga lesz. Pintér Sándor arról is beszélt: visszavárja a rendőrség soraiba az állományban lévő tapasztalt rendőröket, de arra a kérdésre, visszatérhet-e például Gergényi Péter is, azt felelte, nem tudja, hogy a volt főkapitány ilyenre vágyna. Ugyanakkor a Fidesz határozottan elítéli a 2006-os rendőri jogtiprásokat, és azt ígérik, kormányra kerülve kivizsgálják a rendőri és a politikai vezetők felelősségét.
Ennek megfelelően március végén Lázár János meghirdette a párt tíz plusz egy pontból álló számonkérési programját, amelynek 8. pontja a 2006. október 23-i rendőri brutalitás felelőseinek felkutatását ígéri. Nem véletlenül, hiszen az áldozatok jó része a Fidesz megemlékezéséről hazafelé tartó békés ünneplő volt. Korábban több civil szervezet is megpróbálta bíróság elé állítani a véres események fő felelősének tartott rendőri vezetőket, ezért ismeretlen elkövetők ellen feljelentést tettek. Az ügyészség azonban egyik esetben sem emelt vádat, bűncselekmény hiányára hivatkozva.
2006 decemberében a Nemzeti Jogvédő Alapítvány több mint húsz különböző rendőri (köztük három elöljárói) bűncselekmény miatt tett feljelentést. Abban az azonosító jelvények hiánya mellett azt is a rendőri vezetők (köztük az október 23-i műveleteket irányító Gergényi) hibájául rótták fel, hogy a nemzeti ünnepen lehetővé tették a rendőri állománynak a nem rendszeresített sörétes vadászpuskák és gumilövedékek alkalmazását. Az ügyészség megállapította, hogy a rendőrség törvénytelenül vetett be gumilövedéket, mert sem a vadászpuskák, sem a lőszerek használatához nem volt meg az ORFK jóváhagyása. Azonban Gergényi ellen nem indítottak eljárást. Később a Civil Jogász Bizottság is feljelentést tett ugyanezért, eredménytelenül.
2006. október 23-a mérlege: 150 civil sérült, közülük 14 ember szenvedett szemsérülést, többen a fél szemükre megvakultak a rendszerbe sem állított fegyverekből kilőtt lövedékektől. Volt, akinek az ujjait szakította le a könnygázgránát. Révész Máriusz fideszes országgyűlési képviselőt is ekkor verték véresre. A rendőrségi belső vizsgálat, a Papp-jelentés elsősorban Gergényi Pétert marasztalta el, megállapítva: a tömegoszlatás tele volt szakmai hibákkal. Október 23-ával összefüggésben 112 esetben indult nyomozás beosztott rendőrök ellen, de csupán kilenc ügyben tudott vádat emelni az ügyészség. Az ok: az azonosító jelvények hiánya és a maszk miatt nem lehetett beazonosítani az elkövetőket. Gergényi egy korabeli sajtótájékoztatón cinikusan azzal magyarázta az azonosítók hiányát, hogy azok biztos „leestek”. Felháborodást keltett, hogy Gergényit 2006-ban Demszky Gábor főpolgármester Budapestért Díjjal tüntette ki, majd 2007-ben Szent György-díjat kapott. A rendőrszakmai szempontokat figyelmen kívül hagyó és a Gyurcsány-rezsimnek behódoló „Vasprefektust” 2007 májusában mentették föl beosztásából, de a hivatalos indoklás szerint nem az előző őszi rendőrterror miatt. A rendőri brutalitás miatt perek tucatjai indultak. A rendőrség több tízmillió forint kártérítést fizetett ki, de sok eljárás még most is folyamatban van.
Pihál Tamás - MN
(Saját szkennelés)
Friss:
- Varga szerint "szerencsétlen és elsietett" volt Pintér kijelentése

Korábban írtuk: Almafától körtét vártak - háborognak a narancsosok Pintér nyilatkozata miatt
Állítólag a Fidesz-vezetés több tagja is meglepődött az Orbán-kormány leendő belügyminiszterének bemutatkozó nyilatkozatán - holott köztudott, hogy Gergényi barátjáról és üzlettársáról van szó.
Mint ismeretes, Pintér Sándor az ünnepélyes parlamenti bemutatkozás után azt állította, szerinte Gergényi Péter nem hibázott a 2006-os utcai oszlatásoknál. A Jobbik kedden tiltakozó nyilatkozatot adott ki, amelyben azt állítják, hogy miniszterjelölt máris a rendőrterror fő felelőseinek mentegetésén dolgozik. A narancsosok meglepetését viszont nem értjük. Úgy nevezték volna ki Pintért belügyminiszternek, hogy nem ismerték Gergényivel ápolt baráti és üzleti viszonyát? Ha így van, akkor egy újabb kérdést tehetünk fel: bízhatunk az ilyen miniszterelnök képességeiben? Mi fog még vajon felháborodást kelteni Fidesz-berkekben Gyufa nyilatkozata után, és mennyibe fog mindez kerülni hazánknak?
Az Index információi szerint a Fidesz számos vezetőjét meglepte, ahogy az új kormány bemutatkozó eseményén Pintér Sándor a 2006-os rendőri túlkapások egyik felelősének tartott Gergényi Péterről nyilatkozott.
Pintér az egyébként szűkszavú nyilatkozatában újságírói kérdésre kijelentette, nem gondolja, hogy Gergényi Péter volt budapesti rendőrkapitány törvénytelenül járt volna el az oszlatások levezénylésénél, de az ügyészség feladata lesz ezt megállapítani. Ami azért is érdekes, mert a Főváros Főügyészség már kimondta: jogellenesen használt a gumilövedékeket a Gergényi által irányított rendőrség. Azaz Gergényi bűnös! Fura, hogy erről pont a leendő belügyminiszter nem hallott.
Az általános politikai ügy mellett a Fideszben a 2006. október 23-i rendezvény szétverése óta érzékeny kérdés az akkori rendőri vezetők elszámoltatása. Az Astoriánál tartott nagygyűlés résztvevői ugyanis a rendőrség előrenyomulása következtében összekeveredtek a többi tüntetővel, és közülük sokan fizikai sérüléseket szenvedtek. Az esemény után verték véresre Révész Máriusz képviselőt is, aki most saját pártja által belügyérnek jelölt Uncle Sanyitól kell megtudnia: a rendőrök törvényesen verték meg.
Az Index úgy tudja, a párt egyik kiemelten kezelt terve, hogy a rendőri intézkedések áldozataival szemben az összeülő parlament gyors döntésével elismerjék az állam felelősségét, ami lehetővé tenné a sérülések miatt perben állók kártérítéseinek megítélését. A Kuruc.info viszont mindig is kételkedett a fideszes szándékok őszinteségében.
Pintér nyilatkozatát a Jobbik szintén felháborítónak tartja. A párt közleményében leszögezi: a Fidesz-kormány leendő belügyminisztere, Pintér Sándor máris a 2006. őszi rendőrterror fő felelőseinek mentegetésén dolgozik, holott a világsajtót bejárt, véres erőszakba torkollott tömegoszlatás nyilvánvalóvá vált súlyos jogsértései miatt Bencze József, a jelenleg is hivatalban levő országos rendőr-főkapitány maga kért bocsánatot. Ennek ismeretében különösen visszás, hogy az elszámoltatást ígérő Fidesz-kormány leendő belügyminisztere máris a szemkilövető főrendőrök mentegetésén fáradozik – áll a Jobbik közleményében.
Fideszes körökben korábban arról beszéltek, hogy Pintér számára elvárásként fogalmazták meg a 2006-os történések alapos kivizsgálást, különösen Gergényi és Bene László volt országos főkapitány szerepét illetően. Jó kérdés, hogy ki volt az a hülye, aki ezt megfogalmazta? És hol élt ez az illető az utóbbi négy évben? Az biztos, hogy nem Magyarországon.
Pintér esetében ez azért is érdekes, mert a közös szakmai múltjuk mellett köztudottan baráti szálak fűzték Gergényi Péterhez. Bizalmi kapcsolatuk egy közös cégben is megnyilvánult: Gergényi visszavonulása után kisebbségi tulajdonosa lett az Admiral Tours nevű utazási irodának, amelyet Pintér és egykori rendőrségi munkatársa, Valenta László közös vállalkozása irányított. A céges kapcsolat csak a közelmúltban szűnt meg, amikor az iroda ellen fizetésképtelenség miatt indított eljárást a bíróság. Pintérnek nem volt elég pénze a cégére. Na persze...
Bőr viszont van a pofáján, az biztos.
(Index nyomán)