Az Európai Parlament januári plenáris ülésén dr. Morvai Krisztina EP-képviselő (büntetőjogász "minőségében " is) többször felszólalt a bebörtönzött és önkényesen, bizonyítékok nélkül fogvatartott Beke István és Szőcs Zoltán - a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom kézdivásárhelyi, illetve erdélyi elnöke - ügyében.
A képviselő egyebek mellett rámutatott - az ártatlanság vélelmének büntetőeljárási alapelvéről szóló vitában -, hogy a büntetőeljárás alá vont személy bűnösségét mindig a hatóságoknak kell bizonyítaniuk, más megfogalmazásban, hogy a büntetőeljárás indítását, s különösen az őrizetbevételt és az előzetes letartóztatást bizonyítékokkal kell alátámasztani. (Mint ismeretes, a román hatóságok mindezidáig nem mutattak be bizonyítékot arra, hogy a bebörtönzött aktivisták olyan előkészületi cselekményeket hajtottak volna végre, amelyek büntetőjogi értelemben vett terrorcselekmény végrehajtására irányultak volna, s az utóbbira alkalmasak is lettek volna.)
Amikor pedig egy Indiában fogvatartott európai személy ügyéről tárgyaltak a képviselők, Morvai arra hívta fel a figyelmet, utalva a Beke-ügyre, hogy sajnálatos módon az Unió tagállamában is előfordul, hogy büntetőeljárás és előzetes letartóztatás során a hatóságok nem tartják szem előtt az irányadó nemzetközi normákat, ún. garanciális szabályokat. A Beke-ügy megítéléséről vita alakult ki Morvai és egy román képviselő, Frunzulica között.