A világ vezető hatalmai enyhíteni próbálják a feszültséget Szaúd-Arábia és Irán között: Oroszország hétfőn közvetítőnek ajánlotta magát, az Egyesült Államok a közvetlen párbeszéd fenntartásának fontosságát hangsúlyozza, Kína nyugalmat és visszafogottságot remél szaúdi és iráni részről egyaránt.
Arról, hogy Moszkva közvetítőnek ajánlkozik, a RIA orosz hírügynökség adott hírt egy meg nem nevezett vezető diplomatára hivatkozva. Arra nem tért ki a híradás, hogy Moszkva mindkét félnek felajánlotta-e közvetítését.
Washingtonban az Egyesült Államok külügyminisztériumának szóvivője, John Kirby úgy fogalmazott: az amerikai kormányzat hiszi, hogy a diplomácia és a közvetlen párbeszéd alapvető marad a nézeteltérések rendezésének munkájában.
"Továbbra is arra buzdítjuk a térség vezetőit, hogy tegyenek határozott lépéseket a feszültség enyhítésére" - mondta Kirby.
A kínai külügyminisztérium szóvivője hétfőn közölte, hogy Peking reméli, a felek higgadtak maradnak és párbeszéddel rendezik nézeteltéréseiket. A szóvivő mindazonáltal Kína aggodalmát is tolmácsolta: Peking aggódik, hogy elfajulhat a konfliktus Szaúd-Arábia és Irán között.
Németország kormányszóvivője ugyancsak hétfőn közölte: Berlin felszólította Rijádot és Teheránt, hogy tárgyaljanak egymással és éljenek minden lehetőséggel, amely viszonyukat javíthatja. A német külügyminisztérium szóvivője bejelentette, hogy Németország nem tervezi semmiféle szankcióval büntetni Szaúd-Arábiát, amiért az szombaton kivégzett 47 embert, jóllehet Berlin felemelte szavát a halálbüntetések ellen.
Franciaország szintén a köztük lévő feszültség enyhítésére szólította fel Rijádot és Teheránt.
"Vigyázón kell figyelnünk arra, hogy mi történik Szaúd-Arábia és Irán között" - mondta Stephane Le Foll, a francia kormány szóvivője.
Korábban írtuk: A légi közlekedést és a kereskedelmi kapcsolatokat is felfüggeszti Rijád Teheránnal - megtiltja szaúdi polgárok Iránba utazását
Az Iránnal való diplomáciai kapcsolatok megszakítása után Szaúd-Arábia felfüggeszti a két ország közötti légi közlekedést, továbbá a kétoldalú kereskedelmi kapcsolatokat is, és megtiltja állampolgárainak, hogy Iránba utazzanak.
Mindezt Adel al-Dzsubeir külügyminiszter közölte a Reuters brit hírügynökségnek adott interjújában. Hozzátette, hogy Szaúd-Arábia továbbra is szívesen látja a Mekkába és Medinába zarándokoló irániakat, de a kétoldalú kapcsolatok rendeződéséhez arra van szükség, hogy Irán "normális országként", ne pedig "forradalmárként" viselkedjen, és tiszteletben tartsa a nemzetközi normákat.
Korábban írtuk: Bahrein és Szudán megszakította, az Egyesült Arab Emírségek pedig korlátozta diplomáciai kapcsolatait Iránnal
Egy nappal Szaúd-Arábia után hétfőn Bahrein és Szudán is megszakította, az Egyesült Arab Emírségek pedig korlátozza diplomáciai kapcsolatait Iránnal.
Az al-Ekhbariya szaúdi tévécsatorna azt közölte, hogy Szudán napközben kiutasította az iráni nagykövetet.
A bahreini lépésről nem sokkal korábban Isza al-Hamadi, a médiaügyekért felelős bahreini miniszter számolt be. Azt mondta: megszakítják diplomáciai kapcsolatait az Iráni Iszlám Köztársasággal és utasították a diplomáciai képviselet személyzetét, hogy hagyják el a királyság területét 48 órán belül.
A bahreini szunnita királyság szerint a négy éve belpolitikai viszályt okozó, több politikai szabadságot követelő bahreini síitákat Irán támogatja.
Tavaly októberben Bahrein hazahívta iráni nagykövetét, és utasította az iráni nagykövetség ügyvivőjét a királyság 72 órán belüli elhagyására az ország belügyeibe való "folyamatos iráni beavatkozás" miatt. A bahreini külügyminisztérium akkori közleménye szerint az "iráni beavatkozás" alatt azt értik, hogy Teherán támogatja a terrorizmust az országban, félrevezető médiakampányaival erőszakra uszít, és fegyverekkel, robbanószerekkel, kiképzéssel támogatja a királyságban tevékenykedő milíciákat.
Közben hétfőn az Egyesült Arab Emírségek állami hírügynöksége azt jelentette, hogy az ország diplomáciai kapcsolatait gazdasági kapcsolatokra korlátozzák Iránnal. Az emírségek külügyminisztériuma pedig közölte, hogy visszahívták teheráni nagykövetüket. A döntést szintén Iránnak a Perzsa-öböl arab államainak belügyeibe történő folyamatos beavatkozásával indokolták.
Irán és Szaúd-Arábia viszonya azután romlott meg, hogy Szaúd-Arábiában szombaton terrorizmus vádjával több másik emberrel együtt kivégeztek egy síita főpapot. Irán, Libanon és Irak síita vallási és politikai vezetői bosszúval fenyegetőznek emiatt. Feldühödött tüntetők szombat éjjel megtámadták a szunnita királyság teheráni nagykövetségét és egyik konzulátusát az északkelet-iráni Meshedben.
(MTI)