Törökország nem engedélyezte a német szövetségi parlament képviselőinek a hétfőre tervezett csapatlátogatást a konyai NATO-légitámaszponton - erről tájékoztatta pénteken a berlini külügyminisztérium a Bundestag védelmi bizottságának vezetőségét.
Ankara a “kétoldalú kapcsolatok helyzetére” hivatkozva a csapatlátogatás elhalasztását kérte – közölte Wolfgang Hellmich, a bizottság elnöke. Elmondta, hogy Törökország úgynevezett szóbeli diplomáciai közlésben fordult a német külügyminisztériumhoz.
Hellmich hangsúlyozta: a Bundestag-képviselőknek joguk van ahhoz, hogy a bevetésen lévő katonákat meglátogathassák. Ezt a jogot pedig nem lehet attól függővé tenni, hogy Törökország miként értékeli a bilaterális kapcsolatokat – tette hozzá. A német parlament védelmi bizottságának elnöke kiemelte, hogy ilyen feltételek mellett valószínűleg nem hosszabbítják meg a Bundeswehr (német hadsereg) terrorellenes bevetését, amelyről az év végén várható szavazás.
A konyai támaszponton mintegy 30 német katona állomásozik, és a légtérellenőrző NATO-műveletekben vesznek részt AWACS-repülőgépekkel. Törökország eredetileg hozzájárult ahhoz, hogy a német képviselők meglátogathassák a német hadsereg (Bundeswehr) katonáit Konyában.
Jens Stoltenberg NATO-főtitkár közvetíteni próbál az ügyben, és ennek érdekében kapcsolatba lépett a német és a török kormányok illetékeseivel – mondta Piers Cazalet, az észak-atlanti szövetség helyettes szóvivője. A főtitkár mindenekelőtt elejét kívánja venni annak, hogy a NATO-bevetésekre kihatással legyenek a történtek. A konyai légitámaszpont ugyanis kulcsfontosságú a nemzetközi terrorellenes koalíció támogatásához – mutatott rá Cazalet.
A NATO-ban már egy ideje aggodalmat kelt, hogy a csapatlátogatások miatti vita elmérgesedése Ankara és Berlin között a Konyában állomásozó német kontingens kivonásához vezethet, ami jelentős problémát jelentene a terrorellenes bevetéseken.
(MTI)