A cseh kormánynak világos terve van arra nézve, mit kell tennie, hogy a kötelező migrációs kvótákról szóló szavazáskor ne lehessen újra leszavazni a kvótákkal egyet nem értő európai uniós tagállamokat – jelentette ki Andrej Babis ügyvezető cseh miniszterelnök csütörtökön a parlamenti felsőházban, a szenátusban.
„Világos tervünk van arra nézve, mely államokat kell meggyőznünk, és hogyan kell érvelnünk, hogy Csehországot ne szavazzák le újra a migránsok elosztásáról hozandó döntéskor” – szögezte le Babis a szenátusi vitában.
Szerinte elfogadhatatlan, hogy egy ilyen fajsúlyú ügyben Csehországot újra leszavazzák belügyminiszteri szinten. „Ez csak a 'Csexitet' szorgalmazók hangját erősítené meg” – mutatott rá a kormányfő, a Nagy-Britannia EU-ból való kilépése kapcsán alkotott kifejezést, a Brexitet Csehországra alkalmazva.
Csehországban az utóbbi hónapokban nyilvános vita folyik az európai uniós tagságról, illetve a szervezetből való esetleges kilépés lehetővé tételéről. „A kvótáknak nem szabad megismétlődniük, ezért mindent megteszünk, új szövetségeseket keresünk” – fejtette ki Babis.
Andrej Babis beszédében azt is jelezte, hogy milyen eszközök vannak kormánya kezében az új szövetségesek meggyőzésére. Megemlítette, hogy a külföldi cégek évente tízmilliárdokat visznek ki az országból nyereség utáni osztalék formájában. „Csak Hollandiába 2016-ban 90 milliárd korona (1044 milliárd forint) folyt ki osztalék formájában” – jegyezte meg a kormányfő.
„Senki sem mondhatja, hogy Csehország Európában szegény rokon” – tette hozzá Babis. A cseh kormányfő úgy vélte, hogy a migránsok problémáját Európán kívül kell megoldani. Megemlítette az EU és Törökország között megkötött szerződést, amelynek alapján Brüsszel hárommilliárd eurót utalt át Ankarának a migráció megállításának támogatására. „Hasonló projektet kellene az EU-nak megvalósítania Líbiával és Tunéziával is” – vélekedett a cseh miniszterelnök.
(MTI)