Katalónia elnökévé választotta a függetlenségpárti Quim Torrát a barcelonai parlament hétfőn. A független katalán köztársaság létrehozásával mindenki jogokat nyerne - jelentette ki Quim Torra az elnökválasztás második körének kezdetén a barcelonai parlamentben hétfőn mondott beszédében.
Zoom
(Fotó: EPA/Quique Garcia)
Az Együtt Katalóniáért (Junts pel Catalunya) párt függetlenségpárti jelöltjére 66 képviselő szavazott igennel, 65 nemmel, és négyen tartózkodtak a név szerinti nyilvános voksolásnál.
Az 55 éves politikus a szavazás második körében, egyszerű többséggel nyerte el az elnökséget, miután a szombati első szavazáson nem kapta meg a 135 tagú parlament abszolút többségének, azaz 68 képviselőnek a támogatását.
A politikus a szavazás előtt hangsúlyozta: az önálló katalán köztársaság megteremtése az Európa és a világ felé tekintést, a haladást jelenti.
Az Együtt Katalóniáért (Junts pel Catalunya) párt képviselője a szombaton tartott első szavazáskor nem kapta meg a 135 tagú parlament abszolút többségének, azaz 68 képviselő igen szavazatát. A jogszabályok lehetőséget adnak a voksolás megismétlésére, itt már az egyszerű többség, vagyis 66 támogató szavazat is elegendő a győzelemhez.
Quim Torra parlamenti beszédében ismét megemlékezett azokról a függetlenségi politikusokról, akik külföldön vagy előzetes letartóztatásban vannak, és név szerint felsorolta őket. Mindannyiuk ellen a tavaly október 1-jén alkotmányellenesen megtartott függetlenségi népszavazás megrendezésével és a katalán függetlenségi nyilatkozat elfogadása miatt zajlik bírósági eljárás.
Az elnökjelölt felszólalása elején meghatározta mondanivalója három legfontosabb pontját. Az első, hogy továbbra is Carles Puigdemont leváltott vezetőt tartja Katalónia legitim elnökének.
A második, hogy célja az október 1-i függetlenségi népszavazáson kapott felhatalmazás alapján az önálló katalán köztársaság építése, a harmadik pedig a társadalmi kohézióra és gazdasági prosperitásra irányuló kormányprogram bemutatása.
Utóbbiban olyan konkrét célok szerepelnek mint például 1100 eurós bruttó minimálbér bevezetése, vagy kizárólag megújuló energiaforrások használatának elérése 2050-re.
Továbbá újra előterjesztenének 16 olyan törvényt, amelyet a spanyol kormány panasza alapján az alkotmánybíróság korábban felfüggesztett.
(MTI)