Ötmilliárd eurós alaptőkével még az idén létrehozzák a Három Tenger Alapot a 12 közép-európai országot tömörítő kezdeményezés infrastrukturális terveinek támogatására – jelentette a PAP hírügynökség.
A lengyel hírügynökségnek erről Beata Daszynska-Muzyczka, a BGK lengyel állami fejlesztési bank elnöke nyilatkozott kedden, aki előző nap a Három tenger kezdeményezés bukaresti csúcstalálkozóját megelőző üzleti fórumon lengyel részről aláírta az alap létrehozásáról szóló szándéknyilatkozatot. A BGK a tervek szerint 500 millió euróval járul hozzá az alaphoz.
Az alapból közlekedési, energetikai és digitális elképzeléseket valósítanának meg. Ezek egy része – például a transzeurópai közlekedési hálózat részeként épülő, a Balti-tengertől az Égei-tengerig húzódó, magyarországi szakaszán Miskolcot és Debrecent érintő Via Carpatia – már a megvalósítás szakaszába lépett.
Az alap Daszynska-Muzyczka szerint akár 30 évig is működhet, és hosszú távú projekteket támogat. Mintegy 70 prioritást élvező feladatot tartunk szem előtt, összértékük az egész időszakban meghaladhatja a 100 milliárd eurót – közölte a bankelnök.
A lengyel BKG mellett az alap létrehozását célzó szándéknyilatkozatot öt másik tagállam – Csehország, Horvátország, Lettország, Románia és Szlovákia – fejlesztési intézményeinek képviselői látták el kézjegyükkel. Ha más résztvevők később csatlakoznának, bármikor megtehetik – mondta el a bank elnöke. A Három tenger kezdeményezés összesen 12 európai uniós tagállamot egyesít a Balti-, az Adriai- és a Fekete-tenger közötti térségben.
A BGK elnöke szerint a térség gazdasági érdekeinek összehangolását célzó kezdeményezés „egy eddig hiányzó láncszemet” jelent a térség kiegyensúlyozott fejlődésének támogatásában. Szerinte a régióban továbbá is a szükségesnél kevesebb a beruházás, különösen a nyugat-európai országokhoz képest. Arra is hivatkozott, hogy a 2020 utáni uniós költségvetés tervezete szerint térségünk az eddiginél alacsonyabb mértékben részesülne az EU-alapokból.
A PAP értesülése szerint a Három Tenger Alapot Luxembourgban fogják bejegyezni, állandó székhely nélkül működik majd, stratégiáját az igazgatótanács dolgozza ki. A testület rotációs rendszerben ül össze a Három tenger kezdeményezés tagországaiban.
(MTI)