Heves politikai vita alakult ki Spanyolországban a politikai pártok között a "gyűlölet-bűncselekmények" kezeléséről és megelőzéséről, miután kiderült: a 20 éves férfi, akit állítása szerint a hétvégén "homofób támadás" ért Madridban, beismerte, hogy csak kitalálta a történetet.
Az EFE spanyol hírügynökség csütörtöki jelentése szerint az idén csaknem 10 százalékkal nőtt a "gyűlölet-bűncselekmények" száma az országban.
A 20 éves férfi vasárnap azt állította, hogy nyolc csuklyás férfi rátámadt a Madrid szívében található házának kapujában, megverték, és a "maricón" (spanyol nyelvű, sértő szleng kifejezés a homoszexuálisok megnevezésére) szót vésték késsel a hátsójára.
Az eset nagy társadalmi és politikai felzúdulást keltett a "számos homofób eset" miatt, amely az elmúlt hónapokban történt Spanyolországban.
Mivel a rendőrségi nyomozás nem járt sikerrel, a férfit szerdán ismét behívták kihallgatásra, amikor is elismerte, hogy
a sérüléseket akkor szerezte, amikor "egy másik személlyel tartott fenn kapcsolatot", és hazudott, hogy eltitkolja ezt a kapcsolatot állandó "élettársától".
A támadásról szóló állításra válaszul a kormánykoalíciós pártok - a szocialisták és az Unidas Podemos (Együtt képesek vagyunk) - elítélték a közösségi médiában megjelent "gyűlölködő" üzeneteket elsősorban azoknak a személyeknek a részéről, akik a radikális jobboldali Vox nevű párthoz köthetőek.
Miután bebizonyosodott, hogy a vád hamis, az ellenzéki pártok Fernando Grande-Marlaska belügyminiszter lemondását követelték, arra hivatkozva, hogy túlzásokba esett kijelentései során, és gyűlöletkeltéssel vádolt más politikai csoportosulásokat. Ezzel kapcsolatban Pablo Casado, az ellenzéki konzervatív Néppárt (PP) vezetője úgy vélekedett: "nem lehet átpolitizálni az ilyen bűncselekményeket ahhoz, hogy más pártokat vádolhassunk velük".
Grande-Marlaska felelősségteljes és komoly hozzáállást kért a társadalomtól, a politikai osztálytól és a médiától a hasonló bűncselekmények megelőzéséhez és az áldozatok védelme érdekében. A belügyminiszter, aki egyike az első közéleti személyiségeknek Spanyolországban, akik nyíltan vállalták homoszexualitásukat, hangsúlyozta, hogy az elmúlt évben csaknem 10 százalékkal nőtt a "gyűlölet-bűncselekmények" aránya.
A hivatalos adatok szerint 2021 első felében 610 gyűlölet-bűncselekményt követtek el Spanyolországban, ami 9,3 százalékkal több, mint amennyit feljegyeztek a koronavírus-járvány előtti 2019-nek ugyanebben az időszakában.
(MTI nyomán)