A CNN értesülései szerint a Biden-kormány tagjai egyre biztosabbak abban, hogy hiába az egyre jobb fegyverek, Ukrajna akkor sem tudja visszafoglalni az oroszok által megszállt területeit - írja az Index. /Bővített hír./
Joe Biden tanácsadói azon vitatkoznak, hogy mennyire hívhatnák az ukránok győzelemnek, ha Volodimir Zelenszkij elnök végül országa jelentős területéről kényszerülne lemondani.
A tisztviselők nyomatékosították, hogy az Egyesült Államok továbbra sem buzdítja arra az ukrán államfőt, hogy a béke érdekében mondjon le a területeiről. Állításuk szerint még arra is van remény, hogy Ukrajna egy ellentámadással még ebben az évben visszaszerezhet területeket, ám ez attól függ, hogy a nyugati országok mekkora támogatást nyújtanak. Hozzátették, hogy Ukrajna hivatalosan legalább 48 rakétarendszert kért az Egyesült Államoktól, de a mai napig csak nyolcat ígért neki a Pentagon.
Az adminisztráció a múlt héten újabb 450 millió dolláros biztonsági támogatást jelentett be Ukrajnának, beleértve további rakétakilövő rendszereket, tüzérségi lőszert és járőrhajókat. Az Egyesült Államok várhatóan a héten jelenti be, hogy egy fejlett föld-levegő rakétavédelmi rendszert, az úgynevezett NASAMS-ot vásárolt az ukrán haderő számára. Biden a hónap elején egy beadványában jelezte, hogy elkötelezett amellett, hogy Ukrajnát segítse a csatatéren, hogy befolyása legyen az Oroszországgal folytatott tárgyalásokban.
A hangulat azonban az elmúlt hetekben megváltozott, mivel Ukrajna a donbászi előrenyomulást megakadályozni akaró küzdelemben elképesztő csapatveszteséget szenvedett el, ami akár száz katonát is jelent naponta. Az ukrán erők ráadásul gyorsabban használják el a felszereléseiket és lőszereiket, mint ahogy azt a Nyugat biztosítani tudja.
Egy amerikai katonai tisztviselő és egy, a nyugati hírszerzést ismerő forrás egyetértett abban, hogy nem valószínű, hogy Ukrajna képes lesz összeszedni azt az erőt, amely a harcokban elvesztett teljes terület visszaszerzéséhez szükséges.
A források szerint a jelentős ellentámadás több fegyvert és kiképzést igényelne, de Oroszországnak ennyi idő alatt lehetősége nyílik haderejének feltöltésére, így ennek működésére sincs garancia.
A CNN hozzátette, hogy hiába a növekvő szkepticizmus, még mindig vannak a Fehér Házban olyanok, akik úgy gondolják, hogy Ukrajna fölülmúlhatja a várakozásokat, ahogy tették ezt a háború elején, amikor visszaverték a Kijev elleni orosz támadást.